Італія пропонує порятунок українцям від жорстокості війни та геноциду. Дізнайтеся про сміливі кроки проти агресії Путіна. Читай, щоби розкрити правду!
Якщо ви плануєте виїзд з України та потребуєте інформації про законодавство, права, тимчасовий захист або послуги в іноземній країні, звертайтеся до нас та бронюйте онлайн зустріч на нашому сайті. Наші юристи нададуть відповіді на ваші запитання та допоможуть вам знайти рішення для вашої проблеми. Ми розуміємо, що правові питання можуть створювати стрес та занепокоєння, але наші спеціалісти готові взяти на себе відповідальність та звільнити вас та вашу сім’ю від непотрібного навантаження.
Для кого ці відомості?
Ця інформація призначена для осіб, на яких поширюється тимчасовий захист, а саме:
- громадяни України та члени їхніх сімей, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року; і
- іноземці (що не є громадянами України), які отримали міжнародний або еквівалентний національний захист в Україні до 24 лютого 2022 року та члени їхніх сімей (якщо сім’я проживала в Україні до 24 лютого 2022 року).
Італія: імміграційна інформація
Які документи потрібні мені для в’їзду?
Все, що вам потрібно для в’їзду, – це біометричний паспорт.
Більш детальна інформація доступна за такими адресами:
https://www.poliziadistato.it/statics/21/benvenuto_ucr.pdf (українською мовою) https://www.poliziadistato.it/statics/13/benvenuto_eng.pdf (англійською мовою)
Як я можу в’їхати, якщо у мене немає біометричного паспорта?
Якщо у Вас немає біометричного паспорта, Вам необхідно звернутися до відповідних українських дипломатичних органів в Італії, де відбудеться визнання документів. У зв’язку з цим, Генеральне консульство України в Мілані заявило про готовність видавати посвідчення особи громадянам України, які можуть не мати паспорта, а також включати в паспорти громадян України дітей, які не досягли 16-річного віку. Також Кабінет Міністрів України видав постанову, яка продовжила термін дії паспортів на строк до п’яти років.
Скільки часу я можу тут перебувати?
Без візи з біометричним паспортом або з Шенгенською візою: загалом 90 днів протягом 180-денного періоду.
Тимчасовий захист надається переселенцям на один рік, з можливим продовженням на максимальний термін ще одного додаткового року.
Чи існують які-небудь вимоги щодо Covid і якщо так, то які вони?
Для цілей безпеки щодо Covid-19, хоча це не є вимогою до дозволу в’їхати до Італії, людей з України запитають, чи є у них сертифікат про вакцинацію та яку вакцину використовували. Якщо використовувана вакцина не визнана в Італії, обов’язкове тестування буде проведено, як тільки людина прибуде в Італію, і його результати будуть дійсними протягом 5 днів.
Громадяни України, які прибувають з України, і громадяни третіх країн, які прибувають з України, повинні дотримуватися наступних правил:
- до 31 березня 2022 року фізичні особи повинні зробити антигенний або молекулярний тест на SARS COVID-19 протягом 48 годин після в’їзду в Італію;
- протягом 5 днів після тестування людина повинна дотримуватися періоду самоспостереження і повинна носити маску FFP2;
- до 31 березня 2022 року і протягом 5 днів після отримання результату швидкого тесту, якщо він є негативним, людина може користуватися громадським транспортом, але повинна носити маску FFP2 у транспортному засобі. Фізичні особи також повинні надати сертифікат, який підтверджує, що вони отримали негативний результат молекулярного тесту протягом останніх 72 годин або негативний результат антиген-тесту протягом останніх 48 годин;
- у пункті в’їзду або протягом 5 днів буде гарантовано наступне: введення противірусних вакцин проти COVID-19, дифтерії, правця, коклюшу і поліомієліту, а також факультативне введення вакцини проти кору, паротиту, краснухи і проведення скринінг-тесту на туберкульоз, а також інші щеплення.
- До 31 березня 2022 року, в очікуванні випуску так званого «посиленого» зеленого пропуску, особі дозволяється перебувати в центрах розміщення, приміщеннях національної системи прийому та інтеграції (SAI) або в інших об’єктах розміщення, куди його/її поселять, а також в наданих приватних домівках.
Для отримання додаткової інформації та будь-яких запитів щодо охорони здоров’я, особи можуть зателефонувати на національний безкоштовний номер 1500 або на безкоштовний номер регіону, в якому вони знаходяться. Люди також можуть звернутися до найближчого Місцевого центру охорони здоров’я (ASL).
Де я можу зареєструватися для отримання тимчасового захисту?
Всі штаб-квартири Національної поліції (Questure) можуть отримувати заявки на отримання дозволу на проживання для отримання тимчасового захисту.
Якщо у вашому біометричному паспорті є штамп країни Шенгенської зони (наприклад, Польщі, Словенії, Румунії, тощо), протягом 8 днів з моменту в’їзду до Італії ви повинні звернутися до штаб-квартири поліції у місцевості, де ви живете, щоб заповнити декларацію про присутність (у цьому випадку відрахунок 90 днів починається з моменту, коли іноземні органи поставили штамп для в’їзду в Шенгенську зону).
Якщо ви прибули безпосередньо в Італію з третьої країни за межами Шенгенської зони, штамп про в’їзд у вашому паспорті буде проставлений італійською прикордонною поліцією і не потрібно заповнювати декларацію про присутність. Проте, завжди краще зареєструватися в штаб-квартирі поліції. Якщо у вашому паспорті немає штампа, вам треба сходити до штаб-квартири поліції, щоб заповнити декларацію про присутність.
Консульство України в Мілані створило електронну адресу (milanoconsolato1@gmail.com) та онлайн-платформу (доступну за цим посиланням) для збору звітів про всіх осіб з України, які прибувають до Мілану. Маючи цю попередню інформацію, консульство також зможе збирати будь-які запити про підтримку.
Якщо українські громадяни будуть гостювати в готелях, не потрібно буде подавати декларацію в імміграційну службу, оскільки це зробить готель.
Ті, хто приймає українських громадян у себе вдома на території провінції, повинні подати декларацію про гостинність протягом 48 годин. Копія декларації доступна на вебсайтах компетентних штаб-квартир поліції.
Як довго чекати, щоб отримати статус тимчасового захисту?
Наразі це невідомо.
Які права я маю, чекаючи тимчасового захисту?
Штаб-квартира поліції, яка отримує заявки на тимчасовий захист, надрукує «mod. 209» (тобто бланк для отримання дозволу на перебування іноземців), квитанція про отримання якого, що супроводжується фотографією і податковим кодом, буде надана заявнику також для того, щоб мати доступ до медичних послуг. Ця квитанція також надає право на роботу.
Які документи необхідні для отримання тимчасового захисту?
Вам необхідно подати в штаб-квартиру поліції дві фотографії, паспорт з штампом про в’їзд в Італію – який можна замінити декларацією про присутність – і будь-які сертифікати, що засвідчують сімейні відносини.
Який документ(и) я отримаю після надання тимчасового захисту?
Для надання інформації з цього питання необхідна публікація Указу Президента.
Чи можу я стати громадянином після отримання тимчасового захисту? Як довго мені потрібно залишатися, щоб мати таке право?
Заявку на отримання громадянства можуть подати іноземці, які проживали в Італії не менше десяти років і відповідають певним вимогам. Заявник повинен показати, що він має достатньо доходів, щоб утримувати себе, що він не має кримінальної судимості або будь-яких причин, які можуть становити загрозу безпеці Республіки.
Іноземець також може стати громадянином Італії внаслідок шлюбу. Громадянство в шлюбі визнається префектом (Prefetto) провінції проживання заявника.
Чи можу я вільно пересуватися країною та Європейським Союзом, маючи тимчасовий захист?
З метою короткочасного перебування на період до 90 днів громадяни України можуть вільно в’їжджати і пересуватися в межах Шенгенської зони з біометричним паспортом без візи. Це також включає в себе наступні подорожі з Італії в інші країни ЄС. Однак, як тільки держава-член видала дозвіл на проживання, особа, яка користується тимчасовим захистом, повинна мати можливість скористатися правами, отриманими від тимчасового захисту, тільки в державі-члені, яка видала дозвіл на проживання.
Чи можу я подати заяву про отримання притулку, маючи статус тимчасового захисту?
Надання доступу до заходів тимчасового захисту не забороняє подання заявки на отримання статусу біженця. В Указі Президента буде надано про це додаткову інформацію.
Як подати заяву про надання притулку?
В Італії завжди можна подати заявку на міжнародний захист (статус біженця та додатковий захист) та на інші специфічні форми захисту (під назвою «спеціальний захист»). Запити визначаються Міністерством внутрішніх справ Італії.
Визнання міжнародного захисту (тобто статус біженця або додаткового захисту) надає бенефіціарам право залишитися в країні протягом п’яти років, які потім можна продовжувати. Дозвіл на спеціальний захист діє протягом двох років, а потім може бути поновлений і / або перетворений в дозвіл на роботу. Тим не менш, власникам міжнародного захисту заборонено повертатися до своєї країни походження, поки вони мають цей статус.
Для отримання додаткової інформації та допомоги в процесі подачі заявки, будь ласка, перегляньте офіційний посібник, опублікований на сайті Міністерства внутрішніх справ тут:
https://www.interno.gov.it/sites/default/files/allegati/la_guida_in_inglese.pdf
Якщо у мене є члени сім’ї за межами України, чи можу я подати заяву на возз’єднання сім’ї? Якщо так, то яким чином?
Власники статусу тимчасового захисту можуть подати запит на возз’єднання сім’ї, як всередині ЄС, тобто з членами сім’ї, які проживають в інших державах-членах ЄС, так і з країн поза межами ЄС, тобто з членами сім’ї, які проживають в третіх країнах. Цими членами сім’ї можуть бути: подружжя, неодружені або юридично розлучені неповнолітні-утриманці віком до 18 років, та залежні батьки заявника, які співжили з ними під час вторгнення (якщо вони не мають інших дітей в Україні або в інших країнах походження, або за умови, що їм не менше 65 років у випадку, якщо їхні інші діти не можуть піклуватися про них через серйозні задокументовані захворювання).
Якщо особі не може бути наданий тимчасовий захист або закінчується термін дії її тимчасового захисту, возз’єднання сім’ї можливе тільки для певних категорій людей і за виконання певних вимог. Іноземний громадянин, який легально проживає на території Італії, повинен мати:
- Довгостроковий дозвіл на проживання в ЄС (колишня carta di soggiorno);
- дозвіл на проживання, дійсний не менше одного року, виданий для ведення підсобної або незалежної роботи, або з сімейних причин, притулку / міжнародного захисту / гуманітарних або релігійних причин;
- в’їзну візу, дійсну не менше одного року, видану для ведення підсобної або незалежної роботи, або з сімейних причин, для навчання або з релігійних причин або для в’їзду супроводжуючого члена сім’ї.
Вищезазначені особи можуть подати заяву на возз’єднання сім’ї для наступних категорій членів сім’ї:
- Дружина або чоловік у віці не менше 18 років;
- діти до 18 років, які не перебувають у шлюбі, і на це є згода з боку іншого члена подружжя;
- Діти старше 18 років, які є залежними від Заявника через стан здоров’я або інші інвалідності;
- Батьки, яким не виповнилося 65 років, якщо вони залежні від заявника за умови, що у них немає інших дітей в Україні або інших країнах походження;
- Батьки старше 65 років у разі, якщо їхні інші діти не можуть піклуватися про них через серйозні задокументовані захворювання;
- Батьки, якщо заявнику не виповнилося 18 років.
Італія: відомості про зайнятість
Чи потрібно мені звертатися по дозвіл, щоб мати можливість працювати? Якщо так, то як це зробити?
Станом на 18 березня 2022 року особам, що прилетіли з України, дозволено працювати на єдиній підставі заяви про надання дозволу на проживання, поданої до уповноваженої штаб-квартири поліції (Questura).
Чи маю я право на допомогу по безробіттю? Як і де я можу подати заявку?
Ні, наразі тільки особи, які вже працювали в Італії або в країні, з якою Італія підписала конвенцію з питань соціального забезпечення, мають право на допомогу по безробіттю. України немає серед таких країн.
Крім того, допомога по безробіттю залежить від конкретних вимог до внесків і стану вимушеного безробіття.
Чи існують програми визнання дипломів та професійної кваліфікації? Як і де я можу подати заявку?
На даному етапі відсутнє автоматичне визнання академічної чи професійної кваліфікації, отриманої в Україні. Для отримання сертифікату про порівняння іноземних кваліфікацій, який полегшує процедуру академічного визнання та розгляд компетентним італійським органом з професійної кваліфікації, можна зв’язатися зі Службою інформації про професійну кваліфікацію (CIS, Credential Information Service) від CIMEA.
До яких державних та недержавних органів я можу звернутися для отримання додаткової інформації щодо працевлаштування?
Для того, щоб отримувати подальшу інформацію та оновлення, можна звернутися до наступних органів:
ОРГАН |
НОМЕР ТЕЛЕФОНУ |
ЕЛЕКТРОННА АДРЕСА |
АДРЕСА |
ВЕБСАЙТ |
НАЦІОНАЛЬНИЙ ІНСТИТУТ СОЦІАЛЬНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ (INPS) -ЦЕНТРАЛЬНИЙ ОФІС |
06 59051 |
filiale.metropolitana.roma@postacert.inps.gov.it |
Via Ciro il Grande no. 21 00144 Rome |
|
ANOLF (МІЛАН) |
02 20408 142 345 1052638 |
info.anolf.milano@gmail.com |
Via Benedetto Marcello no. 10 20124 Milan |
|
МІНІСТЕРСТВО ПРАЦІ (ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ІММІГРАЦІЙНОЇ ТА ІНТЕГРАЦІЙНОЇ ПОЛІТИКИ) |
06 48161 06 46832 190 |
DGImmigrazione@lavoro.gov.it |
Via Veneto no. 56 00187 Rome |
|
CAF CISL (МІЛАН) |
02 20525 899 |
caf.milano@cisl.it |
Via Alessandro Tadino no. 23 20124 Milan |
|
CAF CISL (РИМ) |
06 83665 301 |
rf.roma-rieti@cisl.it |
Via Ludovico Muratori no. 27 00184 Rome |
|
ДОВІДКОВА СЛУЖБА #UNAIUTOCONCRETO ПРИ МІЛАНСЬКІЙ АСОЦІАЦІЇ ЮРИСТІВ |
334 3653153 |
sportello@ordineavvocatimilano.it |
Via Carlo Freguglia no. 1 20122 Milan |
https://ordineavvocatimilano.it/it/gli-avvocati-per-lucraina-lawyers4ukraine/p565 |
CONFLAVORO PMI (РОЗДІЛ «ПОПРОСИТИ ПРО ДОПОМОГУ») |
06 32093753 |
sosucraina@conflavoro.it |
Via del Consolato no. 6 00186 Rome |
|
НАЦІОНАЛЬНЕ АГЕНТСТВО З ПИТАНЬ АКТИВНОЇ ТРУДОВОЇ ПОЛІТИКИ (ANPAL) |
800 00 00 39 |
Via Fornovo no. 8 – 00192 Rome |
Італія: інформація про житло
Чи можу я отримати доступ до державного житла/житла, що надається державою?
Наразі громадяни України не можуть отримати доступ до соціального житла, що надається італійською державою. Сподіваємось, що Указ Президента, який очікує на розгляд, зможе це змінити.
Як і де я можу подати заявку на державне житло?
Якщо Указ Президента розширить права на соціальне житло, потрібно подати заявку до відповідних муніципалітетів. Наразі муніципалітети, регіони та асоціації забезпечують для переміщених осіб, що прибувають з України, наступні (тимчасові) шляхи вирішення питань з проживанням:
- впровадження приймальних закладів, вже наявних на території Італії, в якості пунктів першої медичної допомоги для людей, які потребують житло та предмети першої необхідності;
- надання приватних будинків, готелів та інших варіантів проживання приватними громадянами та об’єднаннями (такими як Caritas Ambrosiana, Refugees Welcome, тощо).
Якщо я проживаю з друзями або родиною протягом довгого часу, які документи мені потрібно заповнити, щоб узаконити це? Як я можу отримати підтвердження проживання?
Громадянин країни, що не є державою-членом ЄС, який має намір офіційно зареєструвати свою присутність в Реєстрі громадян Італії муніципалітету Італії, повинен подати запит на реєстрацію протягом 20 днів після прибуття до вибраного муніципалітету.
Якщо я особисто хочу орендувати нерухомість, які документи мені потрібні?
(i) дійсний ідентифікаційний номер або паспорт та (ii) дійсний податковий код (у випадку наявності співмешканців – також копії їхніх документів). Часто орендарів просять довести свою фінансову спроможність сплачувати орендну плату шляхом надання доказів заробітної плати, річного доходу та/або банківської гарантії. Якщо орендар є громадянином країни, яка не є державою-членом ЄС, також потрібен дозвіл на проживання або картка, які повинні бути дійсними протягом усього терміну оренди.
До яких державних та недержавних органів я можу звернутися для отримання додаткової інформації про житло?
Інформацію про соціальне житло можна знайти на офіційних вебсайтах відповідних муніципалітетів, регіонів та пов’язаних установ.
Італія: відомості про освіту
Іноземні неповнолітні підлягають обов’язковому шкільному навчанню. Для запису учня до школи дорослий, відповідальний за дитину, повинен записатися на прийом / відвідати школу безпосередньо.
Дорослий повинен надати:
- документ, що посвідчує особу, та, за наявності, податковий код чи STP, виданий італійською державою;
- дані про місце проживання та контактний номер телефону;
- за наявності, табель успішності дитини та картка вакцинації.
Школа оцінить навички учня та помістить його/її у клас; якщо в школі немає місця, щоб помістити дитину в її клас, школа повинна написати в адміністрацію школи, яка вживатиме заходи для пошуку місця для неї в іншій школі.
Якщо у мене є дитина з особливими освітніми потребами, куди я можу звернутися по допомогу, щоб записати їх до спеціалізованої школи?
На момент зарахування до школи батьки дітей з інвалідністю повинні надати відповідний сертифікат про атестацію, виданий медичними комісіями. Потрібно подати запит про верифікацію інвалідності «у віці» внаслідок вад розвитку до Національного інституту соціального забезпечення (INPS), який надасть вам відповідь не пізніше 30 днів з дати подання. Документ засвідчує тип інвалідності та право учня на отримання допомоги від заходів підтримки, передбачених шкільною системою.
Додаткову та практичну інформацію можна отримати за адресою:
- Ministero dell’Istruzione
DGSIOS – UFFICIO IV
Prof.ssa Mariangela Di Gneo
tel. +39 06 5849 2950
email: mariangela.digneo@posta.istruzione.it
- INPS
- Офіс у Мілані: Via Circo, 16
з наступними годинами роботи: понеділок – п’ятниця 08.30 -12.30
Тел. +39 803 164
- Офіси в Римі: Via Ciro il Grande, 21 та via Ballarin, 42
з наступними годинами роботи: понеділок – п’ятниця 08.30 – 12.30
Тел. +39 06 59051
Національний безкоштовний номер: 803164
Національний безкоштовний номер для дзвінків з мобільних телефонів: 06164164
Адреса веб-сайту: https://www.inps.it
Для фінансування заходів підтримки для українських студентів, науковців, викладачів був створений спеціальний фонд в розмірі 500 000,00 євро. Можливі активовані заходи є різними: що стосується студентів, забезпечуються всі засоби, щоб гарантувати їхнє право на навчання, починаючи з стипендій і житла.
До яких державних та недержавних органів я можу звернутися для отримання додаткової інформації про освіту?
Ministero dell’Istruzione:
Головний офіс: Viale Trastevere, 76/a – 00153 Рим
Вхід для відвідувачів: Via Dandolo, 3 – 00153 Рим
з наступними годинами роботи: понед. – середа 10.00 – 13.00 і 15.00 – 17.00;
четвер – п’ятниця 10.00 – 13.00
Безкоштовні номери: 06.5849.1 – 06 5849 4500
Електронна пошта: urp@istruzione.it
Адреса вебсайту: https://miur.gov.it
Генеральне консульство України
- Офіс у Мілані: Via Ludovico di Breme, 11
з наступними годинами роботи: понед. – вівт.– четв. 09.00 – 13.00 і 14.00 – 18.00;
середа 11.00 -13.00 і 14.00- 16.00;
п’ятниця 09.00-13.00 і 14.00 -16.00;
субота – неділя 10.00-14.00
Номер телефону: +39 02 801333
Електронна пошта: milanoconsolato1@gmail.com
- Офіс у Римі: Via Monte Pramaggiore, 13
з наступними годинами роботи: пон.–вівт.–четв. 9.00 – 12.30, 15.00 – 16.30;
п’ятниця 09.00-12.30
Номер телефону: + 39 06 820 03 641
Електронна пошта: gc_it@mfa.gov.ua
ANP
Головний офіс: Viale del Policlinico 129/a – 00161 Рим
з наступними годинами роботи: понеділок–п’ятниця 09.00 -18.00
Номери телефонів:
0644243262 – 0644245820 – 0644244052 – 3394549965 – 3926597247
Адреси електронної пошти: segreteria@anp.it; consulenza@anp.it
Італія: інформація про догляд за дітьми
Як записати малих дітей до ясель?
Наразі конкретна процедура відсутня, тому варто звернутись до органів місцевої влади, які можуть надати необхідну інформацію на основі міста/регіону, де перебувають переміщені українці.
Рим створив цільову групу, яка надає допомогу та підтримку переміщеним українцям. Оперативна група доступна за адресою:
- Безкоштовний номер: 800.93.88.73;
- Електронна адреса: emergenza.ucraina@comune.roma.it
Наразі немає жодної окремої виплати на дітей.
Однак, установи для розміщення людей (так звані CAS – «Centri di Accoglienza Straordinaria» – і SAI – «Sistema di Accoglienza e Integrazione»), де розміщують біженців, покривають витрати біженців на проживання, додаткові витрати на телефонні розмови і надають їм соціально-психологічну підтримку, медичну допомогу, мовні курси, а також добові виплати (так звані кишенькові гроші). Суми таких виплат невідомі.
Чи є якісь пільги для вагітних і жінок, що займаються грудним вигодовуванням?
Наразі не існує спеціальних пільг для вагітних і годуючих жінок, але в Італії кожна ASL – Azienda Sanitaria Locale (тобто Місцевий орган служби охорони здоров’я) має свою власну Сімейну службу, яка надає спеціальну допомогу жінкам і дітям.
До яких державних та недержавних органів я можу звернутися для отримання додаткової інформації про потреби дітей молодшого віку?
Перші вебсайти, на які ви можете орієнтуватися для отримання деякої інформації, – це вебсайти Префектури кожного італійського міста («Prefettura»). З переліком усіх італійських префектур можна ознайомитися за посиланням:
https://dait.interno.gov.it/territorio-e-autonomie-locali/sut/elenco_contatti_prf.php.
Італія: медична інформація
Чи можу я скористатися державною системою охорони здоров’я?
Кожна людина має право доступу до профілактичної медичної допомоги і користуватися медичною допомогою. Люди зі статусом тимчасового захисту мають доступ до медичної допомоги.
Люди, які перебувають в Італії менше 90 днів і не зареєстровані в Національних службах охорони здоров’я, можуть скористатися послугами невідкладної медичної допомоги після оплати відповідних регіональних тарифів (але для студентів і au pairs послуги безкоштовні).
Маючи звичайний дозвіл на проживання або статус тимчасового захисту, Ви можете зареєструватися в Національних службах охорони здоров’я (SSN), звернувшись до місцевого відділу охорони здоров’я міста реєстрації/проживання.
Чи потрібно мені реєструватися, щоб отримати медичне страхування, і якщо так, яким чином?
Так, ви повинні подати запит на індивідуальний регіональний код «STP», який видається компетентною штаб-квартирою поліції (Questura). Це дозволяє власнику отримувати основні медичні послуги на рівних умовах з італійськими громадянами, за ту ж ціну.
Якщо ви є іноземцем, який легально проживає і має дозвіл на проживання, ви повинні зареєструватися в Національній службі охорони здоров’я. Якщо фізична особа має статус тимчасового захисту, то вона має право вибирати: реєструватися в SSN чи продовжувати своє перебування з вже отриманим кодом STP. Реєстраційний внесок в SSN становить 388,00 євро, але реєстрація є безкоштовною, якщо іноземець:
а. безробітний, що має дозвіл на проживання і внесений до списку очікування працевлаштування;
б. біженець зі звичайним свідоцтвом про такий статус та/або статус спошукача притулку;
в. має укладений шлюб з громадянином/громадянкою Італії і його/її утримувачами;
г. неповнолітній з одним з батьків, який/яка проживає в Італії і належить до однієї з перерахованих вище категорій.
Що охоплює державна система охорони здоров’я?
Згідно Національної служби охорони здоров’я (далі «SSN») включені наступні приписи: невідкладна, стаціонарна та постійна амбулаторна медична допомога з приводу хвороб та травм у державних та акредитованих закладах, але за наявності лише STP виключається наступне: сімейні лікарі (MMG) та педіатри (PLS). Стаціонарна допомога та первинна допомога є безкоштовними, як і відвідування лікаря.
Проте державна система охорони здоров’я використовує систему «co-pay» (розподіл витрат між пацієнтом та SSN) для відвідування спеціалізованих лікарів, діагностичних процедур та надання ліків, які видають лише за рецептом. Літні люди, вагітні жінки, діти і бідні люди звільняються від вимог про спільну плату.
Іноземним громадянам, які перебувають на території Італії та не виконують правила щодо в’їзду і проживання на території Італії, гарантована невідкладна допомога і життєвонеобхідні методи лікування, зокрема, для профілактики, діагностики та лікування інфекційних захворювань.
Чи потрібне мені додаткове приватне медичне страхування на додаток до державного медичного страхування? Якщо так, чи існують схеми, доступні для малозабезпечених людей?
Ні, і немає схем для малозабезпечених людей.
До яких державних та недержавних органів я можу звернутися для отримання додаткової інформації щодо доступу до медичної допомоги?
19 областей Італії і дві автономні провінції відповідають за надання медичних послуг, що вони і роблять через місцеві відділи охорони здоров’я (Aziende Sanitarie Locali) (також «ASL»). Для отримання інформації про валідність вашої медичної документації та будь-яких запитів, пов’язаних з охороною здоров’я, ви можете зателефонувати на національний безкоштовний номер 1500.
Для отримання будь-якої інформації, яка може знадобитися вам для подання заявки на STP, будь ласка, зв’яжіться з найближчим ASL за наступними безкоштовними номерами, можливо, за підтримки якоїсь особи, яка говорить італійською мовою, оскільки не у кожному ASL може бути особа, шо говорить англійською / українською мовою:
Область |
Номер телефону |
Веб-сайт |
ВАЛЛЕ Д’АОСТА |
800995554 |
|
П’ЄМОНТ |
У місті Турін створена служба допомоги українцям, до якої можна зателефонувати за такими номерами: 011.01129433 – 011.01129455 |
(доступно також українською мовою): https://www.regione.piemonte.it/web/temi/diritti-politiche-sociali/piemonte-per-lucraina
|
ЛОМБАРДІЯ |
800 894 5454
|
https://www.ats-milano.it/sites/default/files/2022-03/20220310_ELENCO%20HOTSPOT_WEB.pdf Веб-сайт для пошуку відповідної ATS (Ломбардія): |
ВЕНЕТО |
0437,514343 (Доломіти) |
Будь ласка, відвідайте також наступний веб-сайт для отримання додаткової контактної інформації: https://www.regione.veneto.it/web/guest/article-detail?articleId=13534995 |
ФРІУЛІ-ВЕНЕЦІЯ-ДЖУЛІЯ |
04325521 (місто Удіне) |
Будь ласка, відвідайте також наступний веб-сайт для отримання додаткової контактної інформації: https://asufc.sanita.fvg.it/it/schede/contatti.html |
ЛІГУРІЯ |
0199489499 |
У Лігурії були створені інформаційні центри в основних містах, де будуть видаватися, зокрема, коди STP. Адреси цих інфопунктів, а також контакти ASL вказані за посиланням нижче: https://www.regione.liguria.it/homepage/protezione-civile-liguria/liguria-per-ucraina.html |
ЕМІЛІЯ-РОМАНЬЯ |
800.033.033 (ASL області) |
Будь ласка, відвідайте також наступний веб-сайт для отримання додаткової інформації: https://salute.regione.emilia-romagna.it/emergenza-ucraina |
ТОСКАНА |
800556060 |
|
УМБРІЯ |
Інформація доступна через Whatsapp за номером: 328.3666748 Для орієнтації та інформації про різні послуги: 800 63 63 63 або (для дзвінків з мобільного) 075 540 2963 |
|
МАРКЕ |
|
Контактна інформація доступна на наступному сайті: |
Область |
Номер телефону |
Веб-сайт |
АБРУЦЦО
|
Numero verde: ASL1 Avezzano – Sulmona – L’Aquila 800.169.326 ASL2 Lanciano – Vasto – Chieti 0873308605 – 087308653 ASL3 Pescara 800556600 |
|
ЛАЦІО |
800118800 (Лікарі мовці англійської/української мови) |
Будь ласка, відвідайте наступний веб-сайт для отримання додаткової інформації: |
МОЛІЗЕ |
800639595 З мобільного телефону: 0875752626 |
|
АПУЛІЯ |
800955155 |
|
БАЗИЛІКАТА |
0971310111 |
|
Що стосується інших державних органів, вам слід звернутися до так званого «Protezione Civile», наступного контактного центру: 800840840
Цей вебсайт містить важливу інформацію, яка може вам знадобитися, італійською, українською та англійською мовами: https://www.interno.gov.it/it/info-utili-lingresso-dei-profughi-ucraini-italia.
Італія: інформація про психічне здоров’я
Чи можу я отримати безкоштовні послуги щодо підтримки психічного здоров’я в рамках державної системи охорони здоров’я?
Так, щойно ви отримаєте STP. Послуги щодо підтримки психічного здоров’я зазвичай безкоштовні і коли вимагається плата, як правило, це недорого. Літні люди, вагітні жінки, діти і бідні люди звільнені від платежів.
Чи потрібно проходити будь-яку додаткову адміністративну процедуру для отримання доступу до послуг щодо підтримки психічного здоров’я?
Ні, ви повинні просто попросити про STP код, згаданий вище.
До яких державних та недержавних органів я можу звернутися для отримання додаткової інформації про послуги для людей, які страждають від проблем з психічним здоров’ям, особливо травм?
Зверніться до різних органів влади провінції або регіону у вашій місцевості, оскільки у різних регіонах існують різні ініціативи. Ви можете використовувати ті ж контактні дані, які вказані вище стосовно системи охорони здоров’я.
Можна також подати запит про додаткову інформацію до так званого «Protezione Civile» у наступному контактному центрі: 800840840.
Італія: доступ до правової допомоги та інформації про захист прав людини
Якщо у мене є юридична проблема і мені потрібно залучити юриста, чи маю я право на правову допомогу? Як знайти юриста?
Правова допомога в Італії надається відповідно до Указу Президента No 115/2002, який гарантує, що малозабезпечені мають доступ до правової допомоги в цивільному, адміністративному, податковому та кримінальному провадженнях. Для того, щоб мати право на правову допомогу (коли італійська держава бере на себе юридичні витрати, а юрист не отримує плату від клієнта), запитуючою стороною повинен бути або (i) громадянин Італії, або (ii) іноземний громадянин або особа без громадянства (apolide, італійською мовою), або (iii) асоціація чи благодійна організація, з річним доходом, що не перевищує 11.493,82 євро (одинадцять тисяч чотириста дев’яносто три/82). Така сума переглядається кожні два роки. Річний дохід, що не перевищує зазначеної суми, повинен міститися в декларації, яка, у випадку іноземних громадян та осіб без громадянства, повинна бути подана до відповідного консульства, яке повинно заявити про правдивість зазначеної декларації. У деяких конкретних випадках італійське законодавство розширює правову допомогу незалежно від заявлених доходів (як у випадку певних кримінальних правопорушень або у випадку з неповнолітньою особою без супроводу дорослих). Запит про надання правової допомоги повинен бути поданий до компетентного офісу відповідного юридичного товариства ( “Consiglio dell’Ordine degli Avvocati” competente) запитуючою стороною особисто, або через завірену пошту або дистанційно, за допомогою юриста, який повинен засвідчити правдивість підпису сторони. Бланки доступні у відповідних відділеннях Юридичних товариств. Ці товариства мають перелік юристів, які зареєструвалися в переліку юристів, які надають правову допомогу.
Чи є в країні омбудсмен, який займається питаннями прав людини? Як краще звернутися до омбудсмена?
На жаль, італійська правова система не передбачає національного омбудсмена, який займається питаннями прав людини. Єдиними створеними національними державними органами є Наглядовий орган у справах дітей та підлітків та Державний гарант прав осіб, затриманих або позбавлених волі. Крім того, існують деякі регіональні / місцеві незалежні установи, які отримують скарги громадян на випадки неправомірних дій щодо управління, які називаються “difensori civici“. З повним переліком таких органів, з відповідними контактами, можна ознайомитися за цим посиланням https://www.ombudsman.europa.eu/it/european-network-of-ombudsmen/members/regional-ombudsmen#it
В Італії можна заявити щодо торгівлі людьми в поліцейські органи, повідомивши про правопорушення, зазначені в статтях 600 (доведення або утримання в рабстві), 601 (торгівля людьми) і 602 (купівля і продаж рабів) Кримінального кодексу Італії. Крім того, завжди є можливість звернутися за безкоштовним номером 800 290 290 (див. також сайт https://www.osservatoriointerventitratta.it/brochure-nv-ukrainian/ з перекладеною українською інформацією).
Жертви торгівлі людьми мають право отримати спеціальну посвідку на проживання «з міркувань соціального захисту», яка, однак, видається з формулюванням «особливі випадки» для захисту права власника на приватність. Вона має тривалість шість місяців і може бути продовжена на один рік, або на подальший термін, якщо це необхідно з міркувань справедливості. Вона дає право власнику отримати доступ до соціальних та навчальних послуг, зареєструватися в списках працездатних та працювати. Якщо після закінчення програми допомоги та соціальної інтеграції бенефіціар має постійні трудові відносини, дозвіл може бути продовжений на час відносин, а в разі постійного працевлаштування – на два роки. Дозвіл також може бути конвертований на дозвіл на роботу або дозвіл на навчання. Іноземець, який став жертвою насильства або серйозної експлуатації, отримає посвідку на проживання, якщо він знаходиться в небезпеці в результаті спроби уникнути контролю злочинного об’єднання, або в результаті заяв, зроблених у кримінальному провадженні проти його експлуататорів. Перед видачею посвідки на проживання Головне управління поліції також перевіряє, чи дотримувався потерпілий програми індивідуальної допомоги та соціальної інтеграції (тобто програми, спрямованої на забезпечення прийому та захисту осіб на попередньому етапі встановлення їх статусу жертв торгівлі людьми) та, згодом, надання їм необхідних інструментів для досягнення повної автономії. Проекти, що реалізують єдину програму, діють по всій країні, узгоджені з особою, відповідальною за об’єкт, де програма має бути реалізована.
Італія: банківський рахунок та інформація про оподаткування
Які документи потрібні для відкриття банківського рахунку?
- копія документа, що посвідчує особу
- копія вашого податкового коду або карти здоров’я;
- можливо також посвідка на проживання (вимагається тільки деякими банками).
Коли я стану податково зобов’язанним в країні і що мені потрібно зробити, щоб сплатити податки?
Фізичні особи, які проживають в Італії, обкладаються IRPEF (податок на доходи фізичних осіб). Італійський податок на доходи фізичних осіб застосовується як до (i) резидентів до їх сукупного світового доходу, так і до (ii) фізичних осіб-нерезидентів стосовно доходу, який виникає в Італії.
Як зазначено в статті 2 TUIR (Італійський закон про податок на прибуток), для оподаткування доходів фізичних осіб фізична особа вважається резидентом Італії для цілей оподаткування, якщо:
(i) протягом більшої частини податкового року (тобто 183+ днів) реєструється в Реєстрі актів цивільного стану населення-резидента; або
(ii) є резидентом або проживає в Італії відповідно до статті 43 Цивільного кодексу. Згідно зі статтею 43 Цивільного кодексу, місцем проживання особи є місце, де вона має своє звичне житло, тоді як місцем її проживання є місце, де вона встановила головний центр своєї діяльності та інтересів.
Потрібно виконати лише одну з цих вимог, щоб вважатися резидентом Італії для цілей оподаткування.
Платники податків – резиденти обкладаються податком на доходи фізичних осіб відносно їх сукупного світового доходу. Нижче наведено перелік категорій доходів, які входять до складу доходів фізиних осіб:
- доходи від земельних ділянок і будівель;
- доходи від інвестицій;
- доходи від працевлаштування;
- доходи від самозайнятості;
- доходи від підприємницької діяльності;
- різні доходи, включаючи приріст капіталу.
Фізичні особи, які отримують доходи, що обкладаються податком на доходи фізичних осіб, зобов’язані подавати податкову декларацію. Відповідними граничними строками подання річної податкової декларації (пов’язаними з попереднім роком) є (і) 30 вересня для працівників, які не мають інших доходів, крім доходів від зайнятості, (ii) 30 листопада для фізичних осіб з різними видами доходів.
Залишок належних до сплати податків, виходячи з остаточного зобов’язання, зазначеного в річній податковій декларації, повинен бути сплачений до 30 червня наступного року. При цьому протягом року (30 червня та 30 листопада) внески мають бути сплачені.
Італія: інші послуги
Де може отримати допомогу неповнолітній без супроводу?
Неповнолітніх без супроводу приймають у державних центрах попереднього прийому, спеціально призначених для прийому дітей, де вони перебувають протягом часу, необхідного для проведення процедури оцінки віку та ідентифікації (не більше 30 днів).
Дозволи на проживання з метою отримання опіки були замінені тимчасовими дозволами на проживання для неповнолітніх. Кожний неповнолітній без супроводу може звернутися до компетентної штаб-квартири поліції, щоб отримати дозвіл на проживання самостійно, навіть якщо опікуна ще не було призначено.
Неповнолітнім особам без супроводу надається юридична допомога та державна безкоштовна правова допомога. Вони також можуть скористатися допомогою асоціацій, окремих фізичних осіб і фондів.
Як і де я можу подати заяву на отримання допомоги по інвалідності?
Необхідно подавати запит до INPS (Національного інституту соціального забезпечення); він підлягає медичній оцінці ступеня інвалідності. INPS передбачає деякі економічні пільги, які, за певних умов, доступні також для іноземців. Наразі доступні такі економічні пільги у зв’язку з недієздатністю:
- Грошова допомога для особи, яка піклується про бенефіціара;
- Пенсія по інвалідності;
- Щомісячна допомога у зв’язку з недієздатністю;
- Щомісячна допомога для дітей з інвалідністю.
Іноземець може отримати вищезазначені економічні пільги у зв’язку з інвалідністю навіть без довгострокового дозволу на проживання в ЄС за єдиної умови – він / вона має дозвіл на проживання принаймні на один рік.
Крім економічних пільг, існують також пільги неекономічного характеру (податкові пільги, допомога у сфері охорони здоров’я, обов’язкове працевлаштування при праві людей з інвалідністю на роботу, тощо).
Більше інформації може з’явитися незабаром після публікації Указу Президента.
Перелічіть, будь ласка, 3-4 громадські організації, які надають українцям мовні курси та інші інтеграційні програми?
- Фонд «Верга» 02.8693194; тел. 379.2295239; formazione@fondazioneverga.org
- Asils Тел.: +39 06 4423 1400, електронна пошта: info@asils.it
- Школи мігрантів http://www.scuolemigranti.org/corsi-2021-2022/
- Arci (https://www.arci.it/contatti/ Ufficio Immigrazione, ph. 06 41609503, immigrazione@arci.it різні курси для різних міст)
- ACLI (https://www.acli.it/contatti/ та 06 58401, різні курси для різних міст)
Не чекайте, поки буде запізно! У нашому блозі про міграцію ми пропонуємо екологічні та ефективні рішення для українців, які шукають нові можливості у 189 країнах світу. Особливо важливо це у світлі поточних подій. Отримайте доступ до цінних порад та рекомендацій, які допоможуть вам знайти новий будинок та можливості за кордоном. Досліджуйте Блог про міграцію вже сьогодні!. Запишіться на консультацію з нашими експертами та отримайте надійні рішення для вашого бізнесу та сім’ї.
Натисніть Бронюй зустріч, щоб дізнатися більше!
Підписка на YouTube канал – РЕАЛІЗАЦІЯ ЗАКОННОГО ПРАВА Юрист Margaret Akulina
– https://www.youtube.com/@youtube_margaret_akulina
Отримуйте актуальні поради та інформацію про аспекти правил землекористування в Україні та інші. Підпишіться на наш YouTube канал і будьте завжди в курсі останніх новин!
✅Фермерам – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh58466krmAsIYktMtV6FvJ3wx
✅Військовим – https://www.youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5844jCrsGEbC7EWZulI5TT7V
✅Правила Землекористування – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586jdZAKyHQDwx0_CuZoeSnG
✅Порадник по Адміністративним справам – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585pLL-q6w-dkqrtt02MV7Cw
✅Бізнес в Україні – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586qJ-zHisU_f8L4W0gXh_dB
✅Екологія в повсякденному житті – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh587h-9GgOTYnj5jLDgy4A5iD
✅Виконання судових рішень – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585SUA9X1l-6Q3rlSlk2MEyv
✅Житло і будівельні норми – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585Ak-tCUOHgjmbu4u2PmJ3k
✅Грошові допомоги та пільги – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585cS66hc7e0dK9nU93jG4AX
✅Твої права за Конституцією – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586YSlbenZujRgSJYgKGozZB
✅Види злочинів та покарання – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh584OcqSq1BR7h8z4RemrLT9e
✅Незвичайні випадки на митниці – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585VV7ToexfnHR7Zj7zTIlp7
✅Глобальні міжнародні питання – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585KqkAuKrxIVpgGHdWIprk4
✅Бухгалтерія для підприємців – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5878924e-IE7MCEPr-y1fcuo
✅ІТ – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5847-IVuBA8ZOfOuC5YgTld3
✅Зразки контрактів і скарг – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh584q9tEITO7qs8aHaB1lAcZZ
✅Спадщина та Нотаріат України – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586eTvrPnCuAy8xcIJvi392-
✅Пенсійні виплати – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh587V8z-NQcnGKNQA6WZIk63k
✅Шлюб і родина – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586KQwnqtgequy_x6i4XCdyY
✅Робота і зарплата – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586oM0EJPocKg2WG8JzYGfaC
✅Податки і гроші – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586weQen6rlIe5dudzdg_lRL
✅Юридичні поради кожному – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585V2hNqhcuEsF2TcmCnfGhg
Додаткові ресурси з Intereses Legítimos:
Відкрийте Світ Можливостей з Intereses Legítimos – Ваш Шлях до Інновацій та Надійності!
- Технології Швидких Відповідей: Перебуваючи в Іспанії чи Україні, якщо вам потрібна термінова рада від професіоналів – адвокатів, нотаріусів, юристів, бухгалтерів або податкових консультантів, зверніться до нашого інноваційного сервісу Безкоштовна Експрес-Відповідь за 1 Хвилину! на сайті Intereses Legítimos. Ми поєднуємо швидкість з точністю, щоб надати вам надійні рішення у будь-якій ситуації. Завітайте до Intereses Legítimos сьогодні! та отримайте інформацію, яка вам потрібна, швидко та ефективно!
- Безпека та Захист в Україні: Наш блог про захист в Україні надає всебічний аналіз поточних законів та правил, наголошуючи на нашій прихильності до вашої безпеки та захисту. Від юридичного захисту до порад з безпеки – ми покриваємо всі аспекти, щоб ви були інформовані та захищені. Завітайте на Блог про захист в Україні.
- Іспанія Чекає на Вас: Мрієте про життя в Іспанії? Наш блог про можливості в Іспанії – це ваш шлях до якості та розкоші життя в цій дивовижній країні. Відкрийте для себе найкращі місця та можливості, які чекають на вас в Іспанії. Почніть подорож з Блога про можливості в Іспанії.
- Повний спектр послуг для вашого активного образу життя: Наші послуги охоплюють всі аспекти вашого перебування та діяльності в Іспанії та Україні, підтримуючи ваш активний та пригодницький спосіб життя. Від юридичної допомоги до консультацій щодо міграції – ми тут, щоб забезпечити вам підтримку та рішення. Відкрийте для себе більше сторінок Наші Послуги.
- Вивчайте Мови з Intereses Legítimos: Хочете почати говорити французькою, італійською, іспанською, англійською, німецькою, російською, українською, португальською, китайською, турецькою? Наша нова програма навчання мов відкриє вам двері у світ міжнародного спілкування та можливостей. Почніть свій шлях до багатомовності прямо зараз на Intereses Legítimos.
Intereses Legítimos: Ваш надійний партнер та джерело інформації. Приєднуйтесь до нас і зробіть ваше перебування в Іспанії чи Україні незабутнім та безтурботним!