Хорватія: допомога українцям 2024

3 Хорватія: інформація про прийом

Хорватія пропонує порятунок українцям від жорстокості війни та геноциду. Дізнайтеся про сміливі кроки проти агресії Путіна. Читай, щоби розкрити правду!

Якщо ви плануєте виїзд з України та потребуєте інформації про законодавство, права, тимчасовий захист або послуги в іноземній країні, звертайтеся до нас та бронюйте онлайн зустріч на нашому сайті. Наші юристи нададуть відповіді на ваші запитання та допоможуть вам знайти рішення для вашої проблеми. Ми розуміємо, що правові питання можуть створювати стрес та занепокоєння, але наші спеціалісти готові взяти на себе відповідальність та звільнити вас та вашу сім’ю від непотрібного навантаження.

Для кого призначена ця інформація?

Згідно з Директивою ЄС у Хорватії тимчасовий захист надається таким особам:

  • громадянам України, які проживали в України до 24 лютого 2022 року;
  • особи, які мають посвідку біженця або статус додаткового захисту в Україні;
  • членам сім’ї (наприклад, чоловіку / дружині, співмешканцям, дітям до 18 років або матері дитини віком до 18 років, яка відповідає вимогам) будь-якої з перелічених вище осіб.

Для того, щоб бути охопленими директивою, особи повинні були покинути країну 24 лютого 2022 року або пізніше. Особа, яка потребує захисту, але не виконує цих вимог, може подати заяву про надання притулку.

Хорватія: інформація про прийом

Які документи необхідно надати для в’їзду?

Особи, які відносяться до категорії «переміщених осіб» з України, повинні повідомити про свій статус переміщених осіб представникам влади на прикордонних переходах. Якщо ви відноситесь до категорії переселенця з України, ви зможете в’їхати до Хорватії навіть без проїзного документа, який надає право на перетин державного кордону.

Як в’їхати до країни без біометричного паспорта?

Біометричний паспорт не потрібен для в’їзду до Хорватії. Особам, які відносяться до категорії переміщених осіб, буде надано право на в’їзд, незалежно від наявності проїзного документа.

Як довго дозволяється перебувати в країні?

Інститут тимчасового захисту був започаткований рішенням Ради Європейського Союзу від 4 березня 2022 року. Цим рішенням усі країни-члени ЄС запровадили інститут тимчасового захисту у своїх країнах. За дотримання необхідних умов і отримання тимчасового захисту, ви можете перебувати в Хорватії до 4 березня 2023 року. Якщо причини для надання тимчасового захисту залишаться, строк його дії може бути автоматично подовжений двічі на 6 місяців (до 4 березня 2024 року). Якщо причини триватимуть ще довше, Комісія ЄС може запропонувати Раді ЄС продовжити тимчасовий захист ще на один рік (до 4 березня 2025 року). Поки діє тимчасовий захист, ви можете залишатися в Хорватії.

Чи існують якісь вимоги щодо Covid і якщо так, то які саме?

Не обов’язково робити щеплення, щоб в’їхати до Хорватії. Однак якщо людина не вакцинована, її перевірять на кордоні.

Де реєструватися, щоб отримати тимчасовий захист?

Щоб отримати тимчасовий захист, можна зареєструватися в наступних місцях.

  1. Під час прикордонного контролю на прикордонних переходах.
  2. У найближчій поліцейській дільниці.
  3. Через онлайн-додаток для тимчасового захисту (у верхньому правому куті екрану доступна українська мова).
  4. Якщо ви знаходитеся в колективному об’єкті розміщення, можна подати запит до працівників поліції, що відповідають за об’єкт.

Скільки треба чекати, щоб отримати статус особи, яка знаходиться під тимчасовим захистом?

Після того, як людина подає заяву на тимчасовий захист, середній час очікування становить 2-3 тижня.

Які права надаються під час очікування тимчасового захисту?

Під час очікування на тимчасовий захист вам буде надано житло та їжа. За потреби ви можете звернутися за медичною допомогою.

Після отримання тимчасового захисту ви маєте право на:

  1. тимчасове перебування;
  2. ідентифікаційну картку іноземця, який знаходиться під тимчасовим захистом;
  3. доступ до житла;
  4. доступ до соціального забезпечення та субсидій;
  5. право на навчання неповнолітніх осіб;
  6. право на працевлаштування;
  7. доступ до інформації про тимчасовий захист;
  8. возз’єднання сім’ї;
  9. свободу віросповідання.

Які документи необхідно надати для отримання тимчасового захисту?

Щоб подати заяву на тимчасовий захист, необхідно посвідчення особи.

Як виглядає процедура, якщо у мене або моїх дітей немає документів, що посвідчують особу?

Як і раніше ви можете подати запит на надання тимчасового захисту. Однак у такому випадку поліція та компетентні органи проведуть більш детальні перевірки, перш ніж надавати тимчасовий захист.

Які документи видаються при отриманні тимчасового захисту?

Як тільки вам буде надано тимчасовий захист, ви отримаєте Ідентифікаційну картку іноземця, який знаходиться під тимчасовим захистом (далі: «Карта тимчасового захисту»). Він вважається посвідкою на проживання, підтверджує статус і права іноземця, який знаходиться під тимчасовим захистом в Хорватії, і оформлюється англійською і хорватською мовами

Разом із карткою тимчасового захисту ви отримаєте хорватський особистий ідентифікаційний номер (OIB). OIB важливо мати для доступу до більшості державних послуг.

Чи можна отримати громадянство після отримання тимчасового захисту? Скільки необхідно перебувати в країні, щоб мати на це право?

Ви можете стати громадянином Хорватії, але тільки за умови дотримання умов, що регламентуються законодавством Хорватії.

Іноземці можуть отримати хорватське громадянство шляхом натуралізації, якщо дотримуються наступні умови:

  1. їм виповнилося 18 років;
  2. вони більше не мають свого іноземного громадянства або надали докази того, що відмовляться від свого іноземного громадянства, якщо отримають хорватське;
  3. вони постійно проживали в Хорватії протягом 8 років і мають статус постійних резидентів;
  4. вони склали іспит з хорватської мови і культури (виняток: особи старші 60 років не зобов’язані виконувати цю умову);
  5. з його або її поведінки можна зробити висновок, що він або вона поважають правовий порядок і звичаї в Республіці Хорватія.

Неповнолітнім особам хорватське громадянство надається на наступних умовах.

  1. Якщо обом батькам надано громадянство на підставі натуралізації.
  2. Якщо тільки одному з батьків надано громадянство на підставі натуралізації і дитина проживає в Хорватії і має чинне постійне місце проживання.
  3. Якщо тільки одному з батьків надано громадянство на підставі натуралізації та у іншого з батьків немає громадянства, або громадянство невідомо – навіть якщо дитина проживає за кордоном.

Чи дозволяється вільно пересуватися країною та Європейським Союзом, перебуваючи під тимчасовим захистом?

Особи, які перебувають під тимчасовим захистом, звільняються від необхідності отримання візи для пересування в межах ЄС, якщо вони мають біометричні проїзні документи, видані компетентними органами України. Карта тимчасового захисту не є проїзним документом і може використовуватися тільки на території Хорватії, де її власники мають свободу пересування.

Чи можна подати заяву про надання притулку, перебуваючи під тимчасовим захистом?

Особа, яка знаходиться під тимчасовим захистом, може подати заяву на надання міжнародного захисту. Міжнародний захист означає або притулок, або додатковий захист.

Іноземець, який звернувся з проханням про надання міжнародного захисту, перебуваючи під тимчасовим захистом, не має права користуватися правами заявників на міжнародний захист, поки знаходяться під тимчасовим.

Однак, після надання міжнародного захисту, його власник може користуватися правами, які надаються за отримання міжнародного або тимчасового захисту.

На відміну від тимчасового захисту, міжнародний захист надається лише окремим особам, а процедура оформлення займає більше часу.

Як подати заяву про надання притулку?

Подати заяву про надання притулку можна двома способами.

  1. Під час прикордонного контролю – при перетині кордону з Хорватією.
  2. На території Хорватії:
  • у відділеннях поліції та адміністративних офісах Міністерства внутрішніх справ;
  • у притулках для біженців (Cro. prihvatilište):

– Prihvatilište za tražitelje azila Zagreb (Hotel Porin)

Адреса: Zagreb, Sarajevska cesta 41

– Prihvatilište za tražitelje azila Kutina

Адреса: Kutina, Sisačka ulica 3

– Prihvatni centar za strance Ježevo

Адреса: Dugo Selo, Obedišće Ježevsko, Slavka Kolara 82

Особа повинна висловити намір подати заяву про надання притулку або міжнародного захисту відразу після в’їзду і перерахувати дійсні причини незаконного в’їзду або перебування.

У Хорватії іноземці можуть отримати притулок, якщо вони знаходяться за межами країни свого громадянства або постійного проживання, і мають обґрунтований страх переслідування за ознаками:

  • раси;
  • релігії;
  • національності;
  • належності до певної соціальної групи;
  • політичних уподобань, згідно яких вони не можуть або не хочуть визнавати захист, наданий їхньою країною.

Запит на отримання міжнародного захисту подається безпосередньо на підставі обліку шукачів притулку в Загребі, Sarajevska cesta 41 (готель Porin), Kutina, Sisačka ulica 3 або Dugo Selo, Obedišće Ježevsko, Slavka Kolara 82. В окремих випадках можна надати запит за межами притулку.

Запит буде направлено до Міністерства внутрішніх справ (хорватською Ministarstvo unutarnjih poslova) та Хорватської служби у справах іноземців та притулку (хорватською Služba za strance i međunarodnu zaštitu). Вони проводять процедуру першої інстанції та виносять рішення. Заявник може порушити адміністративний спір до компетентного адміністративного суду, якщо він не згоден з рішенням (не є апеляційною скаргою).

Чи можна подати запит на возз’єднання із членами сім’ї, які знаходяться за межами України? Якщо так, то яким чином?

Якщо вам надається тимчасовий захист, члени вашої родини також можуть приєднатися до вас у Хорватії. Це стосується як офіційного так і цивільного чоловіка / дружини, дітей та близьких родичів, з якими ми мали спільне господарство і які повністю або частково перебувати на вашому утриманні.

Членам сім’ї буде надано тимчасовий захист після звернення в найближче до місця вашого перебування відділення міліції або адміністративне управління Міністерства внутрішніх справ.

Хорватія: діти без супроводу

Я є неповнолітньою особою та подорожую самостійно: де я можу отримати допомогу? (які органи чи організації відповідають за ідентифікацію, реєстрацію та надання інформації)

Як і будь-яка інша переміщена особа, неповнолітня особа, яка подорожує самостійно, також буде перетинати кордон з Хорватією. Коли під час проходження прикордонного контролю поліція дізнається, що неповнолітня особо подорожує без супроводу, вона допоможе в отриманні соціальних послуг. Із допомогою працівника соціальної служби поліція здійснить прикордонний контроль та надасть всю необхідну інформацію неповнолітній особі. Після цього неповнолітня особа буде направлена на перебування до приймального центру.

До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію?

Ви можете звернутися до Міністерства внутрішніх справ за адресою електронної пошти та телефоном, наданими для запитань українців.

Номер телефону: 114.

Електронна адреса: privremenazastita@mup.hr .

Люди із вадами голосу, слуху та мови можуть надіслати запити на адресу: cz114@civilna-zastita.hr 

Отримати детальнішу інформацію можна також на веб-сторінці Міністерства внутрішніх справ Хорватії (В’їзд до Хорватії).

Що відбуватиметься після того, як представники влади встановлять мою особу?

Після того, як органи влади (з присутністю і допомогою соціального службовця) проведуть прикордонну перевірку та встановлення особи, неповнолітнього швидше за все відправлять на перебування до приймального центру. Будь-яка особа може перебувати в приймальному центрі щонайдовше 48 годин, а компетентні органи визначать подальше місце постійного перебування особи. Переміщені особи можуть бути розміщені для постійне проживання в (i) колективному або (ii) приватному житлі (якщо особа має друзів або членів сім’ї, які можуть її прийняти до свого житла). Компетентні органи розмістять неповнолітніх у відповідному колективному житлі з іншими неповнолітніми. Крім того, будь-який неповнолітній має право на освіту за тих же умов, що й громадяни Хорватії. Необхідно звернутися до найближчої до місця проживання школи та визначити, до якого класу можуть зарахувати неповнолітню особу. Неповнолітня особа також матиме право на додаткові заняття хорватською мовою для кращого засвоєння матеріалу в школі.

Хорватія: інформація щодо працевлаштування

Чи потрібно подавати запит на отримання дозволу на працевлаштування? Якщо так, то як це зробити?

Якщо вам буде надано тимчасовий захист, ви зможете працювати в Хорватії навіть без дозволу на працевлаштування й перебування.

Щоб працювати в Хорватії, особі, що знаходиться під тимчасовим захистом, необхідно зареєструватися в реєстрі безробіття, що підпорядковується хорватській службі зайнятості (хорватською Hrvatski zavod za zapošljavanje). При подачі запиту необхідно надати наступну основну інформацію:

  • ім’я та прізвище;
  • дату народження;
  • ідентифікаційну картку іноземця, який знаходиться під тимчасовим захистом;
  • персональний ідентифікаційний номер (OIB); та
  • довідку про повну освіту (за наявності).

Реєстрація можлива:

  1. за електронною поштою: ukrajina@hzz.hr;
  2. У регіональному відділенні Хорватської служби зайнятості (перелік офісів та контакти);
  3. у приймальному центру перед представником хорватської служби зайнятості.

Після реєстрації вам нададуть консультанта, який допоможе скласти резюме і знайти роботу. Ви також зможете взяти участь у тренінгах з пошуку роботи українською або англійською мовами.

Детальнішу інформацію можна знайти на веб-сторінці Хорватської служби зайнятості та Міністерства внутрішніх справ – працевлаштування в Хорватії.

Чи маю я право на допомогу по безробіттю? Як і куди слід подавати відповідний запит?

Щоб мати право на допомогу по безробіттю, необхідно на момент звільнення відпрацювати принаймні 9 місяців роботи протягом останніх 24 місяців на території Хорватії. Якщо в майбутньому умови на отримання допомоги по безробіттю будуть дотримані, необхідно зареєструватися в Хорватській службі зайнятості та подати заяву протягом 30 днів після припинення роботи, закінчення відпустки по хворобі, вагітності та пологах, по догляду за дитиною або відпусткою у зв’язку з усиновлення чи встановленням опіки.

Чи існують якість програми визнання освітніх документів або професійної кваліфікації? Як і куди слід подавати відповідний запит?

Процедуру професійного визнання іноземних дипломів про вищу освіту в Хорватії здійснює Хорватське агентство з науки і вищої освіти (хорватською Agencija za znanost i visoko obrazovanje). Щоб розпочати процедуру, необхідно подати до Агентства письмову заяву й додати наступні документи.

  1. Оригінал або завірена копія документа про іноземну кваліфікацію (підтвердження або документи, що видані замість документа про кваліфікацію, не приймаються).
  2. Оригінал офіційного документа вищого навчального закладу, що містить відомості про: (i) вивчені дисципліни та отримані відмітки, (ii) офіційне найменування і тривалість навчальної програми та (iii) вимоги до вступу (наприклад, додаток до диплома).
  3. Засвідчені переклади зазначених вище документів на хорватську мову.
  4. Засвідчені копії раніше здобутих дипломів про вищу освіту.
  5. Свідоцтво про громадянство (оригінал або завірена копія документа, що підтверджує ваше громадянство або паспорт для іноземців), довідка про статус біженця або статус вигнанця.
  6. Копію свідоцтва про шлюб або офіційного рішення компетентного органу (для заявників, які змінили своє ім’я або прізвище).
  7. Резюме (Curriculum vitae) хорватською або англійською мовою, що містить інформацію про освіту і досвід роботи.
  8. Перелік наукових робіт та інформацію про їх публікацію (необхідно за надання заяви про визнання ступеню кандидата наук).
  9. Копії всіх доданих документів, зокрема форму заявки.

Посилання на анкету можна знайти тут (версії англійською та хорватською мовами).

Усі документи мають бути надіслані поштою на адресу:

AGENCIJA ZA ZNANOST I VISOKO OBRAZOVANJE

Nacionalni ENIC/NARIC ured

Donje Svetice 38/V, 10000 Zagreb, Republika Hrvatska

Із вказівками щодо процедури професійного визнання іноземної освіти можна ознайомитися тут, а з базою регульованих професій – тут.

До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію щодо працевлаштування?

Хорватська торгова палата (хорватською Hrvatska gospodarska komora)

Адреса: Rooseveltov trg 2, Zagreb

Номер телефону: +385 1 4561 555

Електронна адреса: hgk@hgk.hr 

Хорватська асоціація роботодавців (хорватською Hrvatska udruga poslodavaca)

Адреса: Radnička cesta 37a, Zagreb

Номер телефону: +385 1 4897 555

Електронна адреса: hup@hup.hr 

Хорватська служба зайнятості (хорватською Hrvatski zavod za zapošljavanje)

Адреса головного офісу: Savska cesta 64, Zagreb

Номер телефону: +385 1 6444 000

Електронна адреса: hzz.zagreb@hzz.hr

Веб-сайт: https://www.hzz.hr/ukr/ 

Хорватське міністерство внутрішніх справ (хорватською Ministarstvo unutarnjih poslova) Електронна адреса: privremenazastita@mup.hr 

Веб-сайт: Працевлаштування в Хорватії 

Міністерство праці, пенсійної системи, сімейної та соціальної політики Хорватії

Електронна адреса: ukrajina@mrosp.hr 

Хорватія: інформація про житло

Чи можна отримати доступ до публічного житла / житла, що надається державою?

Так, після прикордонного контролю поліція розміщує всіх переселенців в організованих приймальних центрах.

Наразі приймальні центри знаходяться за наступними адресами:

  1. Gradska sportska dvorana, Varaždin, Šetalište Franje Tuđmana 1 (місце розташування)
  2. Sportska dvorana Jug 2, Osijek, Ulica kralja Petra Svačića 67 (місце розташування)
  3. Gradska športska dvorana, Gospić, Ulica Miroslava Kraljevića 19 (місце розташування)

Розміщення в приймальних центрах – це тимчасове перебування тривалістю до 48 годин, а переселенець залишається у центрі лише до тих пір, доки компетентні органи не визначать, де буде надалі проживати переміщена особа.

Переміщених осіб можуть розмістити в

  1. колективному або
  2. приватному житлі.

У більшості випадків особу буде поміщено до колективного житла. Переселенці зможуть проживати у приватних помешкання, якщо вони мають друзів або родичів, які проживають у приватному житлі, за умови оренди житла або якщо вони є власниками приватного житла.

Як і де можна подати документи на отримання державного житла?

Під час проходження прикордонного контролю переселенець може подати документи на отримання житла.

Якщо біженець планує проживати у друзів та родини в довгостроковій перспективі, які документи потрібно заповнити, щоб зробити таке перебування офіційним, тобто як можна отримати підтвердження проживання?

Якщо людина проживає з друзями або родиною, необхідно звернутися до поліцейської дільниці за місцем проживання. Необхідно подати заяву про надання тимчасового захисту, яка містить реєстрацію тимчасового перебування.

Якщо особа не хоче подавати заявку на тимчасовий захист, то необхідно буде подати індивідуальну заявку на тимчасове перебування.

У будь-якому з цих випадків для оформлення тимчасового проживання у приватному житлі переселенцю необхідно буде надати (i) нотаріально завірений договір оренди, (ii) документ про право власності та (iii) нотаріально засвідчену заяву власника квартири, а також нотаріально засвідчену копію посвідчення особи.

Якщо особа зареєструвалася для тимчасового захисту, вона отримає посвідчення особи іноземця, що перебуває під тимчасовим захистом, що містить адресу проживання. Якщо особа не зареєструвалася для отримання тимчасового захисту, їй буде надано рішення компетентного органу, яке підтвердить адресу проживання.

Про будь-яку зміну адреси необхідно повідомляти до поліцейської дільниці та вказувати нову адресу. У такому випадку особа отримає нове посвідчення особи іноземця, який перебуває під тимчасовим захистом або нове рішення.

Які документи потрібні, щоб орендувати нерухомість у приватному порядку?

Для оренди приватної власності знадобиться документ, що посвідчує особу, та договір оренди.

Однак для реєстрації вашої адреси в поліцейському відділенні необхідно надати представити:

  1. посвідчення особи;
  2. нотаріально засвідчений договір оренди;
  3. документ про право власності на житло;
  4. нотаріально засвідчену копію документа, що посвідчує особу.

До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію про житло?

Хорватський червоний хрест (хорватською Hrvatski Crveni Križ)

Адреса: Zagreb, Ulica Crvenog križa 14

Номер телефону: +385 1 4655 814

Електронна адреса: redcross@hck.hr 

Штаб цивільного захисту (хорватською Stožer civilne zaštite)

Номер телефону: +385 1 3855 771

Електронна адреса: occz@civilna-zastita.hr / zagreb112@civilna-zastita.hr 

Ви можете звернутися до Міністерства внутрішніх справ за електронною адресою та телефоном, призначеними для запитань українців:

Номер телефону: 114

Електронна адреса:  privremenazastita@mup.hr 

Люди з вадами голосу, слуху та мови можуть надсилати запити на адресу: cz114@civilna-zastita.hr .

Детальнішу інформацію можна також отримати на  веб-сторінці Міністерства внутрішніх справ Хорватії (місце розташування).

Хорватія: інформація про освіту

Як влаштувати своїх дітей (або себе) до навчального закладу?

Для зарахування в початкову школу (у Хорватії з 1-го по 8 класи) або в середню школу (в Хорватії після 8-го класу початкової школи), заявник повинен звернутися безпосередньо до початкової або середньої школи за місцем проживання.

Персонал школи визначить, до якого класу зарахувати учня, а для всіх учнів будуть організовані підготовчі заняття з хорватської мови.

Дізнатися, яка початкова школа є ближчою до вас можна за посиланням: Початкові школи в Хорватії, шляхом пошуку за словом MJESTO (місце розташування). Натисніть своє місце розташування, а потім «POŠALJI» в нижній частині екрана.  Після цього на екрані з’являться всі школи у вашому районі, а натиснувши «Detalji» (деталі) ви зможете переглянути всі способи зв’язку з певною школою. Дізнатися, яка середня школа знаходиться найближче до вас, можна за цим посиланням Середні школи в Хорватії. Середні школи впорядковані в алфавітному порядку за містами, у яких вони розташовані. MJESTO означає місцезнаходження, а натиснувши «Detalji» (деталі), ви зможете переглянути всі способи зв’язку з певною середньою школою.

Куди можна звернутися, щоб влаштувати дитину з особливими освітніми потребами до спеціалізованої школи?

В Хорватії існує багато спеціалізованих шкіл. Для того, щоб дізнатися, де знаходиться найближча до вас школа, ви можете звернутися до:

Хорватського агентство освіти (хорватською Agencija za odgoj i obrazovanje)

Адреса: Donje Svetice 38, Zagreb

Номер телефону: +385 1 2785 000

Електронна адреса: agencija@azoo.hr

Нижче надається перелік шкіл, щоб ви також могли звернутися безпосередньо до них:

Centar za odgoj i obrazovanje Zagreb

Адреса: Zagreb, Zagorska ulica 14

Номер телефону: +385 1 36 43 437

Електронна адреса: info@ss-czoio.hr

Centar za odgoj i obrazovanje “Slava Raškaj”

Адреса: Zagreb, Vladimira Nazora 47

Номер телефону: +385 1 4821 202

Електронна адреса: sraskaj.zg@csrz.hr

Centar za odgoj i obrazovanje “Ivan Štark”

Адреса: Osijek, Drinska 12B

Номер телефону: +385 31 274 811

Електронна адреса: centar@centar-istark-os.skole.hr 

Centar za autizam

Адреса: Osijek, Vinkovačka 3

Номер телефону: +385 31 201—850

Електронна адреса: ured@centar-autizam-zg.skole.hr 

Centar za odgoj i obrazovanje Juraj Bonači

Адреса: Split, Brune Bušića 30

Номер телефону: +385 21 532 969

Електронна адреса: centar.juraj.bonaci@gmail.com 

Centar za odgoj i obrazovanje Slava Raškaj

Адреса: Split, Radnička ul. 2

Номер телефону: +385 21 541 660

Електронна адреса: slava.raskaj@st.t-com.hr 

Чи впроваджують університети схеми прийому українців чи людей, які тікають з України? Якщо так, чи можете навести приклади?

Українські студенти-особи, які перебувають під тимчасовим захистом, мають такі ж права на освіту, як і хорватські студенти. Таким чином, вони мають право на продовження вищої освіти, але їх зарахування визначається факультетами з урахуванням наявних місць і відповідних критеріїв.

До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію про освіту?

Хорватського агентство освіти (хорватською Agencija za odgoj i obrazovanje)

Адреса: Donje Svetice 38, Zagreb

Номер телефону: +385 1 2785 000

Електронна адреса: agencija@azoo.hr

Хорватське агентство науки та вищої освіти (хорватською Agencija za znanost i visoko obrazovanje)

Адреса: Donje Svetice 38/V, Zagreb

Номер телефону: +385 1 62754 800

Електронна адреса: agencija@azvo.hr

Також ви можете завітати на веб-сторінку Міністерства внутрішніх справ, щоб отримати інформацію про освіту, за цим посиланням.

Хорватія: інформація про догляд за дітьми

Як влаштувати дитину до дитячого садка?

Щоб зарахувати маленьких дітей до дитячого закладу, необхідно звернутися безпосередньо до ясел або дитячих садків. Директор дитячого садка /ясел надасть вам інформацію про можливості та умови зарахування до ясел / дитячого садка.

Список дитячих садків можна знайти за цим посиланням Дитячі садки в Хорватії. Інформація на веб-сайт надана хорватською мовою, але зверніть увагу, що дитячі садки розташовані в алфавітному порядку за місцем знаходження. MJESTO означає місцезнаходження, а натиснувши «Detalji» (деталі), ви зможете переглянути всі способи зв’язку з певним дитячим садком

Чи передбачені якісь соціальні виплати, як-от допомога на дитину?

На даний момент доступні тільки такі соціальні послуги:

  1. Перший соціальна допомога
  2. Консультування
  3. Психосоціальні консультаціє
  4. Проживання
  5. Одноразова виплата у розмірі HRK 2 500.00-3 500.00 (приблизно EUR 340.00-470.00) на особу

Запит на одноразову виплату може бути поданий соціальному працівникові в приймальному центрі або колективному житлі. Якщо ви проживаєте в приватному житлі, можна  подати запит до найближчого Центру соціального забезпечення (хорватською Centar za socijalnu skrb).

Чи існують якісь виплати для вагітних і годуючих жінок?

На даний момент допомога для вагітних і годуючих жінок, що знаходяться під тимчасовим захистом, не надається.

До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію щодо забезпечення потреб маленьких дітей?

 Центр соціального забезпечення (хорватською Centar za socijalnu skrb)

Адреса: Zagreb, Ulica Joze Martinovića 5-7

Номер телефону: +385 1 3750 010, +385 1 3777 150

Електронна адреса: zagreb@czss-zagreb.hr 

Хорватія: інформація про охорону здоров’я

Чи можу я користуватися послугами державної системи охорони здоров’я?

Так, як людина, що знаходиться під тимчасовим захистом, ви маєте право на державне медичне обслуговування.

Чи потрібно мені реєструватися, щоб отримати медичне страхування, і якщо так, то як це зробити?

Якщо вам надали тимчасовий захист, вам не потрібно реєструватися, щоб отримати медичне страхування. При зверненні за медичною допомогою (згідно з державним медичним страхуванням) вам необхідно надати свою вашу картку особи, що перебуває під тимчасовим захистом.

Що відноситься до державного медичного обслуговування?

До державного медичного обслуговування відноситься:

  1. Лікування гострих та хронічних захворювань сімейними лікарями, педіатрами, гінекологами, надання невідкладної стоматологічної допомоги
  2. Право на вакцинацію
  3. Тестування та лікування COVID-19
  4. Вакцинація проти інших інфекційних захворювань

Чи потрібна додаткова приватна медична страховка на додаток до страхового полісу?

Якщо ви отримали тимчасовий захист у Хорватії, ви маєте право на безкоштовне обов’язкове медичне страхування, тому для проведення будь-яких оглядів і процедур, не зазначених вище, потрібна додаткова медична страховка.

Діти осіб, що перебувають під тимчасовим захистом у Хорватії, мають рівні з хорватськими дітьми права і отримують доступ до повної медичної допомоги.

До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію щодо доступу до системи охорони здоров’я?

Хорватський фонд медичного страхування (хорватською Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje)

Адреса: Zagreb, Margaretska 3

Номер телефону: +385 1 644 90 90

Електронна адреса: info@hzzo.hr

Хорватський національний інститут громадського здоров’я (хорватською Hrvatski zavod za javno zdravstvo)

Адреса: Zagreb, Rockfellerova 7

Номер телефону: +385 1 48 63 212

Міністерство охорони здоров’я Хорватії (хорватською Ministarstvo zdravstva)

Адреса: Zagreb, Ksaver 200a

Номер телефону: +385 1 46 07 555

Електронна адреса: ukrajina@miz.hr 

Номер телефону служби швидкої медичної допомоги: 194

Хорватія: інформація про психічне здоров’я

Чи можна отримати безкоштовну допомогу в сфері психічного здоров’я в рамках державної системи охорони здоров’я?

Так. Якщо вам надано тимчасовий захист, ви маєте право на безкоштовне психологічне консультування та інші засоби підтримки психічного здоров’я.

Чи потрібно проходити якусь додаткову адміністративну процедуру, щоб отримати доступ до допомоги в сфері психічного здоров’я?

Щоб отримати допомогу в сфері психічного здоров’я, необхідно надати картку особи, що перебуває під тимчасовим захистом.

До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію про послуги для людей, які страждають на психічні розлади, зокрема мають психічні травми?

Відділення психотерапії (хорватською Zavod za psihoterapiju) (при тривожних станах, психосоматичних та невротичних розладах)

Адреса: Bolnička cesta 32, Zagreb

Номери телефону: + 385 1 3713 206, + 385 1 3713 298, + 385 1 3713 258

Електронна адреса: dnevna.psihoterapija@bolnica-vrapce.hr 

Відділення психофізіології (хорватською Zavod za psihofiziologiju)

(для хворих, що страждають на безсоння)

Адреса: Bolnička cesta 32, Zagreb

Номери телефону: + 385 1 3780 714, + 385 1 3780 711

Електронна адреса: eeg.otp.vrapce@gmail.com

Номер телефону служби швидкої медичної допомоги: +385 1 3780 666

Хорватія: інші послуги

Як і де можна подати заяву на отримання допомоги по інвалідності?

На даний момент Хорватія не надає виплат по інвалідності у вигляді грошової компенсації.

Однак, якщо інвалід був розміщений в житлі, яке не відповідає його потребам, він може звернутися з проханням про розміщення в одному зі спеціальних соціальних закладів.  Запит може бути поданий соціальному працівнику в приймальних центрах або колективному житлі. За розміщення в приватному житлі, можна подати запит до найближчого Центру соціального забезпечення (хорватською Centar za socijalnu skrb).

Чи передбачені інші соціальні виплати і послуги, про які не згадувалося вище?

На даний момент доступні тільки такі соціальні послуги:

  1. Перший соціальна допомога
  2. Консультування
  3. Психосоціальні консультаціє
  4. Проживання
  5. Одноразова виплата у розмірі HRK 2 500.00-3 500.00 (приблизно EUR 340.00-470.00) на особу

Запит на одноразову виплату може бути поданий соціальному працівникові в приймальному центрі або колективному житлі. Якщо ви проживаєте в приватному житлі, можна  подати запит до найближчого Центру соціального забезпечення (хорватською Centar za socijalnu skrb).

Чи потрібно сплачувати податок із соціальних виплат?

Ні.

Чи можу я отримати безоплатну правову допомогу? Як і де я можу її отримати?

Так. Іноземці, що перебувають під тимчасовим захистом, відносяться до однії з категорій, які мають право на безкоштовну правову допомогу в Хорватії. Органи, уповноважені надавати безоплатну правову допомогу, відрізняються залежно від місця проживання.

За безкоштовною юридичною допомогою можна звернутися до наступних організацій:

Хорватський юридичний центр (Hrvatski Pravni Centar)

Адреса: Zagreb, Bednjanska 8a,

Електронна адреса: hpc@hpc.hr

Номер телефону. + 385 1 4854-934

Хорватська асоціація юристів

Електронна адреса: hok-cba@hok-cba.hr 

Ратуша Загреба

Адреса: Zagreb, Trg Stjepana Radića 1

Номер телефону. + 385 1 6585 001

Юридична клініка в Загребі

Адреса: Zagreb, Ulica Jurja Žerjavića 6

Номер телефону. + 385 1 4811 320

Юридична клініка в Рієці

Адреса: Rijeka, Hahlić 6

Номер телефону. +385 1 359 674

Електронна адреса: praxisiuris@pravri.hr 

Юридична клініка в Спліті

Адреса: Split, Domovinskog rata 8

Номер телефону. +385 21 393 591

Електронна адреса: info.pravnaklinika@gmail.com

Юридична клініка в Осієку

Адреса: Osijek, Ribarska ulica 1

Номер телефону. + 385 31 327 822

Електронна адреса: osijekprobono@gmail.com

Зазвичай в юридичних клініках робочий час не фіксований, тому рекомендується зателефонувати, щоб домовитися про зустріч.

Чи можу я відвідувати мовні курси або інші заходи з інтеграції?

Дорослі

Так, мовні курси можна відвідувати особисто або онлайн.

Мовні курси можна відвідати на факультеті гуманітарних і соціальних наук в Загребі. Інформацію щодо запису до класів можна знайти тут.

Школа іноземних мов SPES пропонує безкоштовний онлайн-курс хорватської мови. Курси проводяться щопонеділка, середи та четверга о 19:30. Ви можете подати заявку на цю електронну адресу: jezicni.centar@spes.hr.

Безкоштовні мовні курси можна знайти за посиланнями: HR4EU або E-TEČAJ A1.HR (unizg.hr), а базовий словниковий запасу хорватської мови на сайті LINGOHUT.

Діти

Для неповнолітніх особ, які навчаються в Хорватії, організовуються уроки хорватської мови у школах для кращої інтеграції в шкільну програму.

Танцювальна школа Ana Maletić організувала безкоштовні уроки хорватської мови для українських дітей. Школа розташована за адресою: Zagreb, Laginjina 13, звернутися до неї можна за електронною адресою skola@skolaanemaletic.hr і номером + 385 1 4670 400.

Куди звернутися, якщо я вважаю себе жертвою торгівлі людьми? (поліція / органи охорони здоров’я / органи соціальних послуг / імміграційний відділ тощо)

Якщо ви вважаєте, що стали жертвою торгівлі людьми, вам слід звернутися до найближчого поліцейської дільниці або відділу і повідомити про ситуацію, що склалася.

Також можна зателефонувати в поліцію за номером 192 або +385 800 77 99.

Який захист може тримати особа, що були визнана жертвою або потенційною жертвою торгівлі людьми? (житло, допомогу, консультування, принцип непокарання тощо)

Якщо ви стали жертвою торгівлі людьми, вам може бути надано тимчасове перебування в Хорватії терміном на 12 місяців. Пізніше він може бути подовжений за запитом потерпілого.

Як жертва торгівлі людьми, ви маєте право на:

  1. розміщення у безпечному місці;
  2. гуманітарну допомогу;
  3. юридична допомогу;
  4. спілкування на зрозумілій вам мові;
  5. захист фізичного та психічного здоров’я:
  6. зв’язок із сім’єю:
  7. допомогу з реінтеграції в суспільство;
  8. добровільне та безпечне повернення на батьківщину.

Після того, як жертві торгівлі людьми надано тимчасове перебування в Хорватії, вона також має право на:

  1. працевлаштування в Хорватії без дозволу на роботу і перебування;
  2. відвідування курсів професійної підготовки;
  3. освіту.

Заходи з інтеграції (мовні класи, визнання кваліфікації, навчання тощо)

Українська спільнота в Хорватії пропонує свою допомогу переселенцям. З її представниками можна зв’язатися за електронною адресою ukrajinskazajednica.hr@gmail.com або номером  +385 32 49 32 24. Детальнішу інформацію можна знайти сайті спільноти.

Центр Младіх Рибняк, розташований в Загребі за адресою Park Ribnjak 1, організовує регулярні безкоштовні зустрічі та семінари для дорослих та дітей. Діти мають бути присутніми у супроводі дорослих. Подати заявку на участь можна за електронною адресою info@cmr.hr або номером +385 1 481 4734. Детальнішу інформацію можна знайти ТУТ (у розділі Hurtok na Ribnjaku).

Не чекайте, поки буде запізно! У нашому блозі про міграцію ми пропонуємо екологічні та ефективні рішення для українців, які шукають нові можливості у 189 країнах світу. Особливо важливо це у світлі поточних подій. Отримайте доступ до цінних порад та рекомендацій, які допоможуть вам знайти новий будинок та можливості за кордоном. Досліджуйте Блог про міграцію вже сьогодні!. Запишіться на консультацію з нашими експертами та отримайте надійні рішення для вашого бізнесу та сім’ї.

Натисніть Бронюй зустріч, щоб дізнатися більше!

Підписка на YouTube канал – РЕАЛІЗАЦІЯ ЗАКОННОГО ПРАВА Юрист Margaret Akulina

https://www.youtube.com/@youtube_margaret_akulina

Отримуйте актуальні поради та інформацію про аспекти правил землекористування в Україні та інші. Підпишіться на наш YouTube канал і будьте завжди в курсі останніх новин!

✅Фермерам – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh58466krmAsIYktMtV6FvJ3wx

✅Військовим – https://www.youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5844jCrsGEbC7EWZulI5TT7V

✅Правила Землекористування – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586jdZAKyHQDwx0_CuZoeSnG

✅Порадник по Адміністративним справам – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585pLL-q6w-dkqrtt02MV7Cw

✅Бізнес в Україні – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586qJ-zHisU_f8L4W0gXh_dB

✅Екологія в повсякденному житті – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh587h-9GgOTYnj5jLDgy4A5iD

✅Виконання судових рішень – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585SUA9X1l-6Q3rlSlk2MEyv

✅Житло і будівельні норми – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585Ak-tCUOHgjmbu4u2PmJ3k

✅Грошові допомоги та пільги – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585cS66hc7e0dK9nU93jG4AX

✅Твої права за Конституцією – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586YSlbenZujRgSJYgKGozZB

✅Види злочинів та покарання – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh584OcqSq1BR7h8z4RemrLT9e

✅Незвичайні випадки на митниці – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585VV7ToexfnHR7Zj7zTIlp7

✅Глобальні міжнародні питання – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585KqkAuKrxIVpgGHdWIprk4

✅Бухгалтерія для підприємців – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5878924e-IE7MCEPr-y1fcuo

✅ІТ – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5847-IVuBA8ZOfOuC5YgTld3

✅Зразки контрактів і скарг – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh584q9tEITO7qs8aHaB1lAcZZ

✅Спадщина та Нотаріат України – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586eTvrPnCuAy8xcIJvi392-

✅Пенсійні виплати – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh587V8z-NQcnGKNQA6WZIk63k

✅Шлюб і родина – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586KQwnqtgequy_x6i4XCdyY

✅Робота і зарплата – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586oM0EJPocKg2WG8JzYGfaC

✅Податки і гроші – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586weQen6rlIe5dudzdg_lRL

✅Юридичні поради кожному – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585V2hNqhcuEsF2TcmCnfGhg

Додаткові ресурси з Intereses Legítimos:

Відкрийте Світ Можливостей з Intereses Legítimos – Ваш Шлях до Інновацій та Надійності!

  • Технології Швидких Відповідей: Перебуваючи в Іспанії чи Україні, якщо вам потрібна термінова рада від професіоналів – адвокатів, нотаріусів, юристів, бухгалтерів або податкових консультантів, зверніться до нашого інноваційного сервісу Безкоштовна Експрес-Відповідь за 1 Хвилину! на сайті Intereses Legítimos. Ми поєднуємо швидкість з точністю, щоб надати вам надійні рішення у будь-якій ситуації. Завітайте до Intereses Legítimos сьогодні! та отримайте інформацію, яка вам потрібна, швидко та ефективно!
  • Безпека та Захист в Україні: Наш блог про захист в Україні надає всебічний аналіз поточних законів та правил, наголошуючи на нашій прихильності до вашої безпеки та захисту. Від юридичного захисту до порад з безпеки – ми покриваємо всі аспекти, щоб ви були інформовані та захищені. Завітайте на Блог про захист в Україні.
  • Іспанія Чекає на Вас: Мрієте про життя в Іспанії? Наш блог про можливості в Іспанії – це ваш шлях до якості та розкоші життя в цій дивовижній країні. Відкрийте для себе найкращі місця та можливості, які чекають на вас в Іспанії. Почніть подорож з Блога про можливості в Іспанії.
  • Повний спектр послуг для вашого активного образу життя: Наші послуги охоплюють всі аспекти вашого перебування та діяльності в Іспанії та Україні, підтримуючи ваш активний та пригодницький спосіб життя. Від юридичної допомоги до консультацій щодо міграції – ми тут, щоб забезпечити вам підтримку та рішення. Відкрийте для себе більше сторінок Наші Послуги.
  • Вивчайте Мови з Intereses Legítimos: Хочете почати говорити французькою, італійською, іспанською, англійською, німецькою, російською, українською, португальською, китайською, турецькою? Наша нова програма навчання мов відкриє вам двері у світ міжнародного спілкування та можливостей. Почніть свій шлях до багатомовності прямо зараз на Intereses Legítimos.

Intereses Legítimos: Ваш надійний партнер та джерело інформації. Приєднуйтесь до нас і зробіть ваше перебування в Іспанії чи Україні незабутнім та безтурботним!

Залишились питання? Забронюй онлайн зустріч