Норвегія пропонує порятунок українцям від жорстокості війни та геноциду. Дізнайтеся про сміливі кроки проти агресії Путіна. Читай, щоби розкрити правду!
Якщо ви плануєте виїзд з України та потребуєте інформації про законодавство, права, тимчасовий захист або послуги в іноземній країні, звертайтеся до нас та бронюйте онлайн зустріч на нашому сайті. Наші юристи нададуть відповіді на ваші запитання та допоможуть вам знайти рішення для вашої проблеми. Ми розуміємо, що правові питання можуть створювати стрес та занепокоєння, але наші спеціалісти готові взяти на себе відповідальність та звільнити вас та вашу сім’ю від непотрібного навантаження.
Для кого ці відомості?
Директива Європейського Союзу про тимчасовий захист не застосовується в Норвегії, яка запровадила схему, що пропонує тимчасовий колективний захист протягом одного року для переміщених осіб з України. Колективний захист означає, що UDI не оцінює потребу в захисті індивідуально, а натомість надає колективний захист українцям, які рятуються від війни в Україні та членам їхніх родин. Це гарантує, що українці, які рятуються від війни, швидше отримають необхідну допомогу. Більше інформації про тимчасовий колективний захист українських біженців, дивіться тут і тут.
Ви можете подати заявку на колективний захист протягом одного року, якщо ви:
- є громадянами України;
- отримали захист в Україні;
АБО
- є близьким членом сім‘ї особи, яка отримує колективний захист, незалежно від національності. Близькими членами сім‘ї можуть бути чоловік/дружина, співмешканець/співмешканка, діти у віці до 18 років та інші члени сім‘ї, які є частиною того ж домогосподарства, що й особа, яка отримує колективний захист.
Якщо вищенаведений перелік не стосується вас, ви все одно можете подати заявку на захист, але ваша заявка буде оцінюватися індивідуально.
Інформацію про те, як вам подати заяву на проживання або відвідати Норвегію, громадянство та імміграційний паспорт, можна знайти тут.
Вебсторінки Норвезького управління імміграції (UDI) нещодавно були оновлені та мають великий обсяг інформації, перекладеної на українську мову. Ми наполегливо рекомендуємо відвідати відвідування. https://www.udi.no/uk/situation-in-ukraine.
Норвегія: імміграційна інформація
Які документи потрібні мені для в’їзду?
Для реєстрації та пошуку захисту вам необхідно буде пред‘явити ідентифікаційний документ. Якщо у вас немає документів, що посвідчують особу, то поліція проведе додаткові розслідування, щоб встановити вашу особу.
Як я можу в’їхати, якщо у мене немає біометричного паспорта?
Якщо у вас немає жодних документів, що посвідчують особу, то поліція проведе додаткові розслідування, щоб встановити вашу особу у пункті реєстрації.
Скільки часу я можу тут перебувати?
Переселенці з України, які претендують на захист у Норвегії, отримають тимчасовий колективний захист терміном на один рік. Дозвіл на захист може бути продовжений на строк до трьох років. Норвезький директорат з питань імміграції (UDI) вирішив, що громадяни України, які перебувають у Норвегії за дозволами або безвізовими візитами, термін дії яких закінчується, можуть продовжувати перебувати тут до подальшого повідомлення. Це тимчасова схема з огляду на ситуацію в Україні. Схема буде припинена, якщо ситуація зміниться в позитивному напрямку і зникне загальна потреба в захисті.
Чи існують які–небудь вимоги щодо Covid і якщо так, то які вони?
Особливих вимог до в‘їзду в Норвегію у зв‘язку з ситуацією з COVID-19 більше немає.
Де я можу зареєструватися для отримання тимчасового захисту?
UDI є компетентною установою. Необхідно подати заявку на отримання тимчасового захисту та його пільг. Існує три способи зареєструвати вашу заяву на захист:
- Повідомити прикордонній поліції, що ви бажаєте подати заяву на отримання захисту
- з‘явитися в Національний центр прибуття, розташований за адресою Mosseveien 58, 1640 Råde
- звернутися до поліції, де ви повинні призначити зустріч для реєстрації
Якщо ви знаходитесь у південно–східній Норвегії (у поліцейському окрузі Інландет, Осло, Південно–Східному або Східному поліцейському окрузі), ви будете зареєстровані в Національному центрі прибуття в Роде.
Якщо ви знаходитесь в іншому місці в Норвегії, скористайтеся цим посиланням, щоб знайти контактні дані для кожного поліцейського округу.
Більше інформації про тимчасовий колективний захист ви знайдете англійською та українською мовами.
Як довго чекати, щоб отримати статус тимчасового захисту?
Ми ще не знаємо, як довго вам доведеться чекати, щоб отримати відповідь на свою заявку.
Які права я маю, чекаючи тимчасового захисту?
Після прибуття вам потрібно буде звернутися до найближчого відділення поліції або прикордонного контролю або зв‘язатися з поліцією по електронній пошті за адресою sou.sorvest@police.no. Вам нададуть проживання у приймальному центрі та будь–яку необхідну першу допомога.
Отримавши колективний захист, ви отримаєте доступ до перерахованого нижче на термін до одного року (до 3 років):
- Дозвіл на колективний захист обмежений і надається на один рік за один раз, на термін до трьох років.
- Ви маєте право на медичне обслуговування в межах державної системи охорони здоров‘я.
- Ви маєте право працювати в Норвегії.
- Ваші діти мають право відвідувати школу і дитячий садок.
- Якщо вам від 18 до 55, ви маєте право і зобов‘язання дотримуватися програми включення, що передбачає, зокрема, вивчення норвезької мови та соціальні дослідження. Якщо вам уже за 55 років, ви все ще маєте право брати участь у програмі включення. Муніципалітет, в якому ви проживаєте, може відповісти на питання про неї.
- Члени вашої родини, які не підпадають під схему колективного захисту, можуть подавати заяву на сімейну імміграцію до Норвегії за звичайними правилами.
- Протягом перших трьох років колективний захист не є підставою для постійного проживання. Однак, ви можете отримати дозвіл на тимчасове проживання, який є підставою для постійного проживання після цих трьох років.
- Ви зобов’язані казати правду. Якщо ваша програма містить помилкові дані, ваш стан захисту може бути відкликано.
- Ви маєте право подорожувати в Норвегії та за її межами, якщо у вас є всі необхідні проїзні документи. Ви також можете подорожувати і з України.
Якщо у вас є дійсний дозвіл на проживання в іншій безпечній країні, куди можна повернутися, наразі ми не будемо приймати вашу заяву на отримання дозволу на проживання від Норвегії.
Які документи необхідні для подання заяви на отримання тимчасового захисту?
Щоб надати вам колективний захист, норвезькі органи влади повинні знати, хто ви. Для підтвердження своєї особи, ви можете надати, наприклад, один з наступних документів:
- Ваш паспорт (біометричний та небіометричний)
- Національна ID картка з України
- Інші документи, такі як свідоцтво про народження або паспорт, термін дії якого минув.
Якщо у вас немає документів, що посвідчують особу, то поліція має провести додаткові розслідування, щоб встановити вашу особу.
Якщо ви маєте захист в Україні, то, окрім посвідчення своєї особи, ви повинні також пред’явити документацію, яка підтверджує, що ви маєте там місце проживання для захисту.
Який документ(и) я отримаю після надання тимчасового захисту?
Якщо вам буде надано колективний захист, ви отримаєте лист–рішення на пошту з інформацією про дозвіл на проживання, який ви отримали. Ви також отримаєте лист українською мовою, що пояснює ваші права та обов’язки. У листі буде QR-код з посиланням на фільм вашою мовою з поясненням ваших прав та обов‘язків.
Якщо ви не живете в приймальному центрі або притулку для невідкладного розміщення, ви повинні повідомити свою адресу в поліцію місцевості, де ви живете (зовнішній сайт).
Щоб отримувати від нас листи, ваше ім’я має бути на поштовій скриньці. Дуже важливо, щоб ви оновили повноваження, якщо зміните домашню адресу
Чи можу я стати громадянином після отримання тимчасового захисту? Як довго мені потрібно залишатися, щоб мати таке право?
Колективний захист не є підставою для постійного проживання перших трьох років, але через три роки можна отримати посвідку на тимчасове проживання, яка є підставою для постійного проживання. Після 5 років з тимчасовим дозволом, який формує основу для постійного проживання, ви можете подати заявку на отримання дозволу на постійне проживання, якщо відповідаєте іншим вимогам. Це означає, що це в цілому 8 років, перш ніж ви можете подати заяву на отримання дозволу на постійне проживання.
Чи можу я вільно пересуватися країною та Європейським Союзом, маючи статус тимчасового захисту?
Зверніть увагу, що важливо, щоб UDI та поліція знали, де ви живете, під час обробки вашої заявки. Якщо ви переїжджаєте, ви маєте повідомити про це поліції. Якщо ви не повідомите поліції, ви можете втратити можливість отримати захист в Норвегії.
Ви можете подати заяву на отримання допомоги для повернення до своєї країни або іншої країни, де у вас є дозвіл на проживання, у будь–який час.
Якщо ви хочете повернутися до рідної країни, вам може бути надана фінансова підтримка для повернення від влади Норвегії. Якщо у вас є питання щодо повернення або ви хочете отримати консультацію, ви можете зв’язатися з ІОМ за номером телефону +47 23 10 53 20 або електронною поштою iomoslovarp@iom.int.
Чи можу я подати заяву про отримання притулку, маючи статус тимчасового захисту?
Влада Норвегії більше не вважає Україну безпечною країною. Українцям буде надано колективний захист у Норвегії, що є спеціальною тимчасовою схемою захисту, запровадженою у відповідь на війну в Україні. Вам не потрібно подавати заяву про індивідуальний захист (притулок), щоб скористатися колективним захистом.
Якщо у мене є члени сім‘ї за межами України, чи можу я подати заяву на возз‘єднання сім‘ї? Якщо так, то яким чином?
Так. Існує можливість подати заяву на отримання дозволу на проживання для возз‘єднання сім‘ї для подружжя, співмешканців, наречених, неповнолітніх дітей і батьків. Конкретні умови і терміни процесу залежать від того, яким членом сім‘ї є ви, яка національність члена сім‘ї, з яким заявник хотів би возз‘єднатися («референтна особа») і який тип дозволу на проживання було надано референтній особі в момент її прибуття, а також вид дозволу на проживання, який вони наразі мають.
У будь-якому випадку, до необхідних документів входять: бланк заяви, документи, що підтверджують сімейний статус (наприклад, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про народження), підтвердження достатніх засобів проживання та життєвого простору для сім‘ї, тощо.
Також зазначимо, що схема тимчасового колективного захисту поширюється на близьких членів сім’ї громадянина України, які вже отримують тимчасовий колективний захист в Норвегії. “Близькі члени сім’ї” можуть бути чоловіком, співмешканцем, дітьми до 18 років та іншими членами сім’ї, які до війни були частиною одного й того ж домогосподарства, що й особа, яка отримує колективний захист.
Норвегія: відомості про зайнятість
Чи потрібно мені звертатися по дозвіл, щоб мати можливість працювати? Якщо так, то як це зробити?
Вам буде дозволено працювати, як тільки ви отримаєте дозвіл на проживання і скористаєтеся колективним захистом. Більше інформації про те, як отримати дозвіл на тимчасову роботу та як подати заяву, дивіться тут. У деяких випадках вам не знадобиться дозвіл на проживання, якщо ви плануєте працювати в Норвегії менше трьох місяців, більше про це дивіться тут. Вам не потрібен дозвіл на роботу для участі у добровільній роботі.
Майте на увазі, що вам не дозволено працювати, чекаючи схвалення вашої заявки на тимчасовий колективний захист.
Чи маю я право на допомогу по безробіттю? Як і де я можу подати заявку?
Якщо ви маєте право жити в приймальному центрі, вам будуть давати гроші, поки ви там живете. Вам будуть платити те, що називається базовою сумою.
До яких державних та недержавних органів я можу звернутися для отримання додаткової інформації щодо працевлаштування?
Норвезьке управління праці та соціального забезпечення (NAV) та UDI
Норвегія: інформація про житло
Чи можу я отримати доступ до державного житла/житла, що надається державою?
Кожен, хто просить притулку в Норвегії, має право на невідкладне розміщення або розміщення в приймальному центрі через Норвезьке директорат з питань імміграції (UDI). Якщо ви прибуваєте до Національного центру прибуття в Норвегії, повідомте персоналу, що вам потрібне місце для проживання. Якщо ні, зверніться до поліції, щоб попросити про місце для проживання, і вони зв‘яжуться з UDI для вас. Ви можете спати в Національному центрі прибуття в наметовому залі, поки вам не отримаєте місце в приймальному центрі, де ви можете залишатися на той час, поки ви подаєте заяву і чекаєте схвалення дозволу на проживання.
Після отримання дозволу на проживання є два способи знайти житло:
Або норвезька влада (IMDi) може надати вам місце проживання, а це означає, що ви отримаєте допомогу у пошуку місця для проживання в муніципалітеті. Не можна вибрати, в якому місті жити. Ти отримуєш тільки одну пропозицію від муніципалітету, і це може бути в будь-якому місці в Норвегії. Це добровільно, щоб отримати допомогу від влади, щоб поселитися в муніципалітеті. Якщо ви вирішите не приймати пропозицію від IMDi, це буде мати деякі наслідки для ваших прав, у тому числі ризик втрати:
- право на екстрене проживання (приймальня)
- право брати участь у вступній програмі
- право на отримання вступної вигоди (грошей)
- можливість фінансової підтримки з боку муніципалітету
Крім того, ви можете оселитися в муніципалітеті без допомоги IMDi в знаходженні його для вас. Це називається саморозрахунком. Якщо ви ще не були призначені муніципалітетом на поселення від IMDi, самопоселення може бути варіантом для вас, щоб вибрати.
Припустимо, ви знайшли житло в муніципалітеті і хочете оселитися в місті. У цьому випадку, Ви повинні зв’язатися з муніципалітетом, де розташоване житло, щоб побачити, чи ви можете жити там. Якщо муніципалітет скаже так, муніципалітет повинен погодитися з IMDi. Ви повинні знайти будинок у муніципалітеті самостійно, і муніципалітет повинен затвердити будинок і договір оренди, перш ніж підписати договір оренди. Важливо, щоб ви не підписали договір оренди до отримання схвалення від муніципалітету.
Якщо муніципалітет і IMDi домовитися про самопоселення, у вас є ті ж права і обов’язки, як, коли ви оселилися з допомогою громадськості.
Якщо ви вирішили не приймати будь-яку допомогу від IMDi або муніципалітетів, Ви повинні управляти житлом і економією самостійно, і ви втратите права, описані вище.
Як і де я можу подати заяву на державне житло?
Якщо у вас немає місця для проживання, ви повинні звернутися в поліцію або іншим чином оберіть дорогу до Національного центру прибуття. Поліція організує для вас транспортування до Національного центру прибуття для реєстрації. Ви будете залишатися у приймальному центрі, поки не отримаєте дозвіл на проживання. Після того, як ви отримали свій дозвіл, Норвезький директорат з питань імміграції (UDI) знайде муніципалітет, до якого вас передадуть. Ви не зможете вибирати, де жити. Про цю процедуру ви отримаєте інформацію від працівників приймального центру.
Якщо я проживаю з друзями та родиною протягом довгого часу, які документи мені потрібно заповнити, щоб це узаконити, тобто як я можу підтвердити місце свого проживання?
Якщо у вас є місце проживання з друзями, сім‘єю або іншими соціальними мережами, ви можете залишатися там до подальшого повідомлення. Вам не потрібно з‘являтися в Національний центр прибуття для реєстрації. Це правило застосовується незалежно від того, чи є у вас біометричний паспорт або інші ідентифікаційні документи. Однак, щоб отримати певні права, вам доведеться звертатися за тимчасовим колективним захистом. Право на роботу і право для ваших дітей йти в школу / дитячий сад.
З середи, 16 березня українські громадяни, які просять колективного захисту, можуть зареєструватися в декількох місцях Норвегії. У більшості випадків ви повинні звернутися в поліцію, щоб призначити зустріч для реєстрації.
Якщо ви звернетеся в поліцію місцевості, в якій наразі перебуваєте, вони допоможуть вам з транспортуванням до найближчого місця, в якому ви можете зареєструватися.
Якщо ви залишаєтеся в Естланні (Східній Норвегії) і хочете негайно подати заяву на отримання захисту, ви можете звернутися до поліції по допомогу, щоб поїхати в Національний центр прибуття і зареєструватися.
Якщо у вас немає місця для проживання, ви повинні звернутися в поліцію. Поліція організує для вас транспортування до Національного центру прибуття для реєстрації.
Ви можете зареєструвати свою заявку лише в Національному центрі прибуття, поки ми не опублікуємо інформацію про те, що у нас є інше рішення.
Якщо я особисто хочу орендувати нерухомість, які документи мені потрібні?
Немає ніяких юридичних вимог, але більшість орендодавців, швидше за все, проситимуть посвідчення особи. Зазвичай, орендодавці також вимагають, щоб орендар у норвезькому банку відкрив рахунок для депозитного вкладу на відповідальному зберіганні, але це не завжди потрібно. Громадянин України повинні мати можливість відкрити рахунок у норвезькому банку без будь-яких проблем. DNB (найбільший банк у Норвегії) надає банківські рахунки навіть біженцям, які не мають дійсних документів.
Норвегія: відомості про освіту
У цьому вам допоможе приймальний центр або муніципалітет. Приймальний центр запропонує початкову школу для дітей віком від 6 до 16 років і адаптовану школу для молоді віком 16-18 років. Деякі приймальні центри пропонують догляд за дітьми та / або дитячий садочок для дітей у віці до 6 років. Після того, як ви отримаєте дозвіл на проживання, ваші діти матимуть право відвідувати школу і дитячий садочок. Право ходити до школи застосовується до тих пір, поки існує висока ймовірність того, що ви залишитеся в Норвегії більше трьох місяців. Поговоріть з муніципалітетом місцевості, в якій ви живете, щодо допомоги з записом ваших дітей до школи.
Якщо у мене є дитина з особливими освітніми потребами, куди я можу звернутися по допомогу, щоб записати її до спеціалізованої школи?
Всі спошукачі притулку та/або біженці мають такі ж права на спеціальну освіту, як і норвезькі громадяни. Муніципалітет буде оцінювати і підтримувати вашу дитину з її особливими освітніми потребами.
Наразі ні.
Тим не менш, норвезький уряд пропонує фінансову допомогу українським, російським та білоруським громадянам, зареєстрованим як студент або кандидат на ПМД у норвезькому університеті, університетському коледжі чи професійному училищі. Детальніше про схему можна прочитати тут.
До яких державних та недержавних органів я можу звернутися для отримання додаткової інформації про освіту?
Університет Осло, Столичний університет Осло, Директорат з питань освіти (Udir), Директорат з питань вищої освіти та компетенції, www.utdanning.no, Lånekassen, UDI.
Норвегія: інформація про догляд за дітьми
Як записати малих дітей до ясель?
У цьому вам допоможе приймальний центр або муніципалітет.
Всі діти віком від 1 до 5 років мають гарантоване право відвідувати дитячий садок / ясла під назвою «barnehage». Зазвичай вони працюють з понеділка по п‘ятницю, з 7.00 до 17.00 або з 7.30 до 16:30. Існує кілька видів дитячих садків/ясель: ті, що належать муніципалітетам, ті, що перебувають у приватній власності, або «сімейні дитячі садки», які працюють у приватних будинках. Всі дитячі садки мають державні субсидії, але не безкоштовні. Плата за них строго регламентована і встановлюється щороку в державному бюджеті. Плата обмежена до 3230 норвезьких крон (315 євро) на одну дитину на місяць, і з 2-річного віку діти з малозабезпечених сімей мають законне право безкоштовно відвідувати такий дитячий садок 20 годин на тиждень. Кожен муніципалітет може створити свої власні схеми зниження плати, сплачуваної батьками або опікунами. Діти шкільного віку (6-9 років) можуть відвідувати «SFO», центр, який доглядає дітей до і після школи для батьків, які працюють. Всі муніципалітети пропонують програму SFO. За неї ви повинні платити.
Переселенці з України можуть отримати виплату на дитину у вигляді фіксованої щомісячної допомоги, якщо вся родина проживає в Норвегії та планує перебувати в Норвегії не менше 12 місяців. Це стосується всіх іноземних громадян, які проживають в Норвегії, які зареєстровані в реєстрі населення і мають дозвіл на проживання або законне проживання на інших підставах.
Розмір щомісячної допомоги буде залежати від того, скільки у вас дітей, чи є ви одинокою матір’ю / батьком, який тип допомоги вам потрібен і скільки років дитині.
Чи є якісь пільги для вагітних і жінок, що займаються грудним вигодовуванням?
Для вагітних і жінок, що займаються грудним вигодовуванням, не існує пільг, якщо вони не є членом Національної схеми страхування. Членство є обов‘язковим і автоматично буде видане людям, які проживали або будуть легально проживати в Норвегії більше 12 місяців. В першу чергу, це той випадок, якщо ви маєте намір працювати в Норвегії або якщо ви подали заявку на отримання дозволу на проживання. Існують різні пільги залежно від того, чи є у вас дозвіл на проживання чи роботу в Норвегії.
Наразі немає пільг для вагітних і жінок, що займаються грудним вигодовуванням, які просять притулку.
До яких державних та недержавних органів я можу звернутися для отримання додаткової інформації щодо потреб дітей молодшого віку?
Норвезький директорат з питань освіти та підготовки відповідає за ясла/дитячі садки, відомі в Норвегії як «barnehage». Їхній веб–сайт доступний тут: https://www.udir.no/in-english/
Норвегія: медична інформація
Чи можу я скористатися державною системою охорони здоров’я?
Так, коли ви в’їхали до Норвегії і подали заявки на будь-який захист, у вас є ті ж права на державні медичні послуги, що й у норвезьких громадян. Скористатися цими правами після прибуття до Норвегії можна за допомогою послуг сфери охорони здоров’я. Ви можете попросити про інформацію в приймальному центрі, де ви зупинилися, або в офісі муніципалітету.
Чи потрібно мені реєструватися, щоб отримати медичне страхування, і якщо так, яким чином?
Як тільки ви зареєструвалися / формалізували своє перебування в Норвегії, ви можете скористатися цими правами. Ви повинні пройти тестування на туберкульоз протягом перших 2 тижнів після вашого прибуття в Норвегію.
Що охоплює державна система охорони здоров’я?
Право на використання державної системи охорони здоров’я включає в себе піклування про соматичне і психічне здоров‘я з боку муніципальних і спеціалізованих служб охорони здоров’я, в тому числі допомогу з вирішенням проблем зловживання певними речовинами.
Вам також буде надано доступ до безплатних або субсидованих рецептурних лікарських засобів. Якщо ліки субсидовані, вам доведеться заплатити лише номінальну плату.
Вам, як спошукачу притулку або біженцю, повинні запропонувати пройти медичний огляд через 3 місяці після вашого прибуття до Норвегії. Ви маєте право на безкоштовну допомогу перекладача, якщо це необхідно. Ви також маєте право бути приписаним до лікаря загальної практики (GP). Ваш муніципалітет може допомогти вам знайти GP там, де ви живете.
Послуги невідкладної допомоги і транспортування безкоштовні. Для виклику невідкладної допомоги телефонуйте за номером 113.
Чи потрібне мені додаткове приватне медичне страхування на додаток до державного медичного страхування? Якщо так, чи існують схеми, доступні для малозабезпечених людей?
Ні.
До яких державних та недержавних органів я можу звернутися для отримання додаткової інформації щодо доступу до медичної допомоги?
Вам завжди будуть раді в місцевій лікарні. Більш детальну інформацію можна знайти на www.helsenorge.no і www.udi.no. Спошукачі притулку і біженці в Норвегії мають право на медичні послуги щодо фізичних хвороб і захворювань, питань психічного здоров’я, проблем наркоманії і стоматологічної допомоги. Кожна людина (включаючи осіб без законного місця проживання в Норвегії), що перебуває в Норвегії, має право отримати невідкладну допомогу і абсолютно необхідну медичну допомогу.
Норвегія: інформація про психічне здоров’я
Чи можу я отримати безкоштовні послуги щодо підтримки психічного здоров‘я в рамках державної системи охорони здоров‘я?
Так, ви маєте право на медичні послуги, надані лікарем або лікарнею, і на отримання деяких видів ліків. Якщо вам потрібна медична допомога, ви можете звернутися до лікаря у місцевості, в якій ви живете.
Чи потрібно проходити будь–яку додаткову адміністративну процедуру для отримання доступу до послуг щодо підтримки психічного здоров’я?
Ні, зверніться до лікаря у місцевості, в якій ви живете. У Норвегії пацієнти з проблемами психічного здоров’я мають однаковий пріоритет, як і пацієнти з іншими захворюваннями.
До яких державних та недержавних органів я можу звернутися для отримання додаткової інформації про послуги для людей, які страждають від проблем з психічним здоров‘ям, особливо травм?
Вам завжди будуть раді в місцевій лікарні. Більш детальну інформацію можна знайти на www.helsenorge.no і www.udi.no. Спошукачі притулку і біженці в Норвегії мають право на медичні послуги щодо фізичних хвороб і захворювань, питань психічного здоров’я, проблем наркоманії і стоматологічної допомоги. Кожна людина (включаючи осіб без законного місця проживання в Норвегії), що перебуває в Норвегії, має право отримати невідкладну допомогу і абсолютно необхідну медичну допомогу.
Норвегія: доступ до правової допомоги та інформації про захист прав людини
Якщо у мене є юридичні питання і мені потрібно найняти юриста, чи відповідаю я критеріям щодо надання юридичної допомоги? Як знайти юриста?
NOAS (норвезька організація для спошукачів притулку) пропонує безкоштовну правову допомогу в рамках імміграції, зокрема, з наступними питаннями:
– справи про надання притулку
– випадки сімейної імміграції
– дозвіл на постійне проживання
– громадянство.
Якщо вам потрібна правова допомога для інших видів імміграційних справ, ви можете звернутися до Jussbuss або SEIF.
Jussbuss також надає безкоштовну юридичну консультацію у випадках, що підпадають під зазначені сфери права:
– оренда
– борг
– фінансова допомога
– соціальні пільги
– трудове право
– кримінальне право.
NOAS та Jussbuss працюють лише у сферах права, перерахованих вище. SEIF є організацією для іммігрантів та біженців. Вони можуть допомогти відповісти на ваші основні юридичні питання і спрямувати вас для отримання подальшої правової допомоги в залежності від ваших потреб. Вони надають безкоштовну юридичну консультацію з цілого ряду питань.
Крім того, безкоштовні юридичні послуги і консультації пропонують такі організації:
- JURK надає безкоштовну правову допомогу жінкам. Якщо у Вас є юридичні питання щодо дітей, сім’ї, праці, дискримінації, соціального забезпечення, житла, міграції, заборгованості, насильства або позбавлення волі, Ви можете звернутися до JURK.
- Jussformidlingen – його діяльністю займаються студенти юридичного факультету Університету Бергена і пропонують допомогу майже зі всіх юридичних питань, пов’язаних з цивільним правом. Зважаючи на своє місцезнаходження у Бергені, Jussformidlingen в основному допомагає клієнтам, які проживають в західній Норвегії. Однак, Jussformidlingen пропонує правову допомогу незалежно від того, де проживає клієнт. Якщо ви не можете прийти до їхнього офісу, кореспонденція в основному здійснюється листуванням, електронною поштою і телефоном.
- Advokatvakten пропонує безкоштовну юридичну консультацію протягом 30 хвилин в містах 33 по всій Норвегії. Якщо ви хочете, щоб побачити, якщо у вас є законні юридичні вимоги або отримати відповіді на деякі питання, ви можете отримати безкоштовну зустріч з приватним адвокатом в години роботи. Потрапивши на веб-сайт, введіть свою адресу, і вона покаже вам свій найближчий офіс, а також години роботи та інструкції для планування зустрічі.
Якщо ви живете в Осло, муніципалітет пропонує приватним юристам, які дають безкоштовну юридичну консультацію з цілого ряду питань, таких як:
- благополуччя дітей
- оренда
- трудове право
- соціальні пільги
- сімейне право
- імміграція
Caritas – це незалежний гуманітарний фонд, який працює задля покращення життя людей у Норвегії та у всьому світі. Його п’ять інформаційних центрів в Осло, Бергені, Тронгеймі, Ставангері та Драммені двічі на тиждень пропонують безкоштовну правову допомогу, яку надають юристи, що спеціалізуються на юридичних питаннях, з якими стикаються іммігранти.
Чи є в країні Омбудсмен, який займається дотриманням прав людини? Як найкраще звернутися до Омбудсмена?
Омбудсман з питань рівності та антидискримінації сприяє рівності та бореться з дискримінацією за статтю, етнічною приналежністю, релігією, інвалідністю, сексуальною орієнтацією, ґендерною ідентичністю, статевою ознакою та віком.
Парламентський Омбудсмен призначається для захисту прав фізичних осіб у відносинах з державними органами влади. Ви можете подати скаргу до «Парламентського Омбудсмена», якщо вважаєте, що ви постраждали від несправедливості чи помилки з боку державних органів влади. Омбудсмен здійснить правову, об’єктивну та неупереджену оцінку вашої скарги. Подання скарги безкоштовне.
- Поліція: (+47) 02800 (номер екстреного зв’язку: 112), якщо ви хочете повідомити про когось в поліцію, якщо ви перебуваєте в небезпеці або якщо вам потрібна порада;
- Служба соціального захисту дітей у вашому муніципалітеті або Alarmtelefonen (екстрена гаряча лінія) для дітей та молоді Телефон: 116 111, (з-за кордону: 00 47 95 41 17 55), електронна пошта: alarm@116111.no;
- ROSA може відповісти на загальні питання та дати вам пораду щодо вашої ситуації. Цілодобова гаряча лінія: (+47) 22 33 11 60;
- Кризовий центр, щоб отримати допомогу і безпечне місце для проживання.
Норвегія: банківський рахунок та інформація про оподаткування
Які документи необхідні мені для відкриття банківського рахунку?
- Паспорт або інше дійсний документ для підтвердження особи (ID);
- Картка спошукача притулку або дозвіл на проживання;
- Номер D (тимчасовий ідентифікаційний номер).
Коли я підлягатиму оподаткуванню в країні і що мені потрібно робити, щоб платити податки?
Якщо ви проживете в Норвегії більше 183 днів загалом протягом дванадцяти місяців, ви станете податковим резидентом Норвегії. Те ж саме стосується і вашого перебування в Норвегії протягом більше 270 днів загалом упродовж тридцяти шести місяців.
Для сплати податку потрібна картка податкового відрахування. Картка податкового відрахування показує, скільки податків повинен відняти ваш роботодавець до того, як заплатити вам. Ви повинні дати свою картку податкового відрахування вашому роботодавцю. Іноземні працівники, які приїжджають до Норвегії, повинні особисто звернутися до податкової інспекції, щоб отримати картку податкового відрахування.
Як правило, будь-який дохід, визначений як дохід від роботи (включаючи більшість доходів, що замінюють дохід від роботи, такі як соціальні виплати, пенсії, тощо), який підлягає норвезькому оподаткуванню, вимагає картки податкових відрахувань.
Пасивний дохід (дохід від оренди, банківський депозит, тощо), який підлягає норвезькому оподаткуванню, не повинен вимагати картки податкового відрахування.
Норвегія: інші послуги
Де може отримати допомогу неповнолітній без супроводу?
Існують спеціальні процедури і приймальні центри для неповнолітніх без супроводу, що шукають захисту в Норвегії. Муніципалітет та UDI нададуть підтримку.
Неповнолітні без супроводу завжди отримають допомогу в будь-якому місцевому відділенні поліції.
Як і де я можу подати заяву на отримання допомоги по інвалідності?
Переселенці з України з інвалідністю зможуть подавати заяву на отримання допомоги в Норвегії. Ваш медичний стан повинен відповідати певним критеріям відповідно до Національного закону про страхування. Крім того, ви повинні розглядатися як шукач притулку і отримати дозвіл на проживання. Будь ласка, див. тут для отримання додаткової інформації про допомогу по інвалідності для людей, яким було надано колективний захист або притулок. Ви будете отримувати допомогу протягом 12 місяців. Ви повинні бути присутніми на повторній зустрічі у вашому місцевому офісі NAV двічі протягом періоду виплати допомоги.
Допомога вираховується на підставі доходу; враховується ваш загальний дохід з Норвегії та за кордоном. Також будуть враховані доходи чоловіка/дружини, співмешканця/співмешканки або зареєстрованого партнера/партнерки. Ви повинні подати заяву особисто до вашого офісу NAV. Те ж саме стосується і вашої заявки на продовження періоду додаткової пільги.
На зустріч в вашому офісі NAV потрібно приходити зі своїм паспортом або іншим проїзним документом. Це необхідно для цілей ідентифікації і для того, щоб NAV міг контролювати ваше перебування за кордоном.
Всі залізничні компанії в Норвегії дозволяють українським біженцям подорожувати на своїх поїздах безкоштовно. Це включає в себе внутрішні подорожі в Норвегії і подорожі з Гетеборга і Естерсунду в Швеції. Біженцям необхідно лише пред’явити свій український паспорт або ID посвідчення особи, тоді поїздка буде безкоштовною.
Українські біженці, які проживають в приватних будинках (поза приймальними центрами), можуть отримати фінансову підтримку для прожиткового мінімуму та інших комунальних послуг, поки вони не будуть врегульовані Директоратом з питань інтеграції та різноманіття (IMDi).
Чи можете Ви, будь ласка, перерахувати 3-4 громадські організації, які проводять мовні заняття та інші інтеграційні програми для українців?
- Redd cross пропонує норвезьку практику у Крістіансанні, Бергені, Осло, Ставангері, Тромсе і Тронгеймі.
- Столичний університет Осло пропонує курси норвезької та англійської мови для українських біженців.
- Capeesh – мовний додаток, який пропонує всім, хто постраждав від поточної ситуації в Україні, можливість безкоштовно вивчити норвезьку мову за 12 місяців.
Не чекайте, поки буде запізно! У нашому блозі про міграцію ми пропонуємо екологічні та ефективні рішення для українців, які шукають нові можливості у 189 країнах світу. Особливо важливо це у світлі поточних подій. Отримайте доступ до цінних порад та рекомендацій, які допоможуть вам знайти новий будинок та можливості за кордоном. Досліджуйте Блог про міграцію вже сьогодні!. Запишіться на консультацію з нашими експертами та отримайте надійні рішення для вашого бізнесу та сім’ї.
Натисніть Бронюй зустріч, щоб дізнатися більше!
Підписка на YouTube канал – РЕАЛІЗАЦІЯ ЗАКОННОГО ПРАВА Юрист Margaret Akulina
– https://www.youtube.com/@youtube_margaret_akulina
Отримуйте актуальні поради та інформацію про аспекти правил землекористування в Україні та інші. Підпишіться на наш YouTube канал і будьте завжди в курсі останніх новин!
✅Фермерам – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh58466krmAsIYktMtV6FvJ3wx
✅Військовим – https://www.youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5844jCrsGEbC7EWZulI5TT7V
✅Правила Землекористування – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586jdZAKyHQDwx0_CuZoeSnG
✅Порадник по Адміністративним справам – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585pLL-q6w-dkqrtt02MV7Cw
✅Бізнес в Україні – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586qJ-zHisU_f8L4W0gXh_dB
✅Екологія в повсякденному житті – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh587h-9GgOTYnj5jLDgy4A5iD
✅Виконання судових рішень – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585SUA9X1l-6Q3rlSlk2MEyv
✅Житло і будівельні норми – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585Ak-tCUOHgjmbu4u2PmJ3k
✅Грошові допомоги та пільги – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585cS66hc7e0dK9nU93jG4AX
✅Твої права за Конституцією – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586YSlbenZujRgSJYgKGozZB
✅Види злочинів та покарання – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh584OcqSq1BR7h8z4RemrLT9e
✅Незвичайні випадки на митниці – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585VV7ToexfnHR7Zj7zTIlp7
✅Глобальні міжнародні питання – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585KqkAuKrxIVpgGHdWIprk4
✅Бухгалтерія для підприємців – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5878924e-IE7MCEPr-y1fcuo
✅ІТ – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5847-IVuBA8ZOfOuC5YgTld3
✅Зразки контрактів і скарг – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh584q9tEITO7qs8aHaB1lAcZZ
✅Спадщина та Нотаріат України – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586eTvrPnCuAy8xcIJvi392-
✅Пенсійні виплати – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh587V8z-NQcnGKNQA6WZIk63k
✅Шлюб і родина – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586KQwnqtgequy_x6i4XCdyY
✅Робота і зарплата – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586oM0EJPocKg2WG8JzYGfaC
✅Податки і гроші – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586weQen6rlIe5dudzdg_lRL
✅Юридичні поради кожному – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585V2hNqhcuEsF2TcmCnfGhg
Додаткові ресурси з Intereses Legítimos:
Відкрийте Світ Можливостей з Intereses Legítimos – Ваш Шлях до Інновацій та Надійності!
- Технології Швидких Відповідей: Перебуваючи в Іспанії чи Україні, якщо вам потрібна термінова рада від професіоналів – адвокатів, нотаріусів, юристів, бухгалтерів або податкових консультантів, зверніться до нашого інноваційного сервісу Безкоштовна Експрес-Відповідь за 1 Хвилину! на сайті Intereses Legítimos. Ми поєднуємо швидкість з точністю, щоб надати вам надійні рішення у будь-якій ситуації. Завітайте до Intereses Legítimos сьогодні! та отримайте інформацію, яка вам потрібна, швидко та ефективно!
- Безпека та Захист в Україні: Наш блог про захист в Україні надає всебічний аналіз поточних законів та правил, наголошуючи на нашій прихильності до вашої безпеки та захисту. Від юридичного захисту до порад з безпеки – ми покриваємо всі аспекти, щоб ви були інформовані та захищені. Завітайте на Блог про захист в Україні.
- Іспанія Чекає на Вас: Мрієте про життя в Іспанії? Наш блог про можливості в Іспанії – це ваш шлях до якості та розкоші життя в цій дивовижній країні. Відкрийте для себе найкращі місця та можливості, які чекають на вас в Іспанії. Почніть подорож з Блога про можливості в Іспанії.
- Повний спектр послуг для вашого активного образу життя: Наші послуги охоплюють всі аспекти вашого перебування та діяльності в Іспанії та Україні, підтримуючи ваш активний та пригодницький спосіб життя. Від юридичної допомоги до консультацій щодо міграції – ми тут, щоб забезпечити вам підтримку та рішення. Відкрийте для себе більше сторінок Наші Послуги.
- Вивчайте Мови з Intereses Legítimos: Хочете почати говорити французькою, італійською, іспанською, англійською, німецькою, російською, українською, португальською, китайською, турецькою? Наша нова програма навчання мов відкриє вам двері у світ міжнародного спілкування та можливостей. Почніть свій шлях до багатомовності прямо зараз на Intereses Legítimos.
Intereses Legítimos: Ваш надійний партнер та джерело інформації. Приєднуйтесь до нас і зробіть ваше перебування в Іспанії чи Україні незабутнім та безтурботним!