Туреччина: допомога українцям 2024

Турция: помощь украинцам. Туреччина: допомога українцям
3 Туреччина: інформація щодо прийому біженців

Туреччина пропонує порятунок українцям від жорстокості війни та геноциду. Дізнайтеся про сміливі кроки проти агресії Путіна. Читай, щоби розкрити правду!

Якщо ви плануєте виїзд з України та потребуєте інформації про законодавство, права, тимчасовий захист або послуги в іноземній країні, звертайтеся до нас та бронюйте онлайн зустріч на нашому сайті. Наші юристи нададуть відповіді на ваші запитання та допоможуть вам знайти рішення для вашої проблеми. Ми розуміємо, що правові питання можуть створювати стрес та занепокоєння, але наші спеціалісти готові взяти на себе відповідальність та звільнити вас та вашу сім’ю від непотрібного навантаження.

Для кого ця інформація?

  • Для громадян України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 року
  • Для осіб, які мають дозвіл на проживання як біженці або статус додаткового захисту в Україні
  • Для членів сім’ї будь-якої з вищезазначених осіб (тобто чоловік, співмешканець, діти до 18 років або батько / мати дитини до 18 років, який / яка відповідає вимогам).

Туреччина: інформація щодо прийому біженців

Які документи потрібні для в’їзду до країни?

a) щоб мати можливість в’їхати до Туреччини, громадянам України необхідний (i) паспорт або (ii) чинна біометрична ID-картка. Подорож з біометричною ID-карткою можлива лише за умови пересування безпосередньо з України до Туреччини.

b) відповідно до турецького законодавства особа, яка внаслідок подій в європейських країнах через обґрунтований страх переслідування за расовою, релігійною, національною приналежністю, переслідування як члена певної соціальної групи або носія політичної думки, перебуває за межами своєї країни громадянства і не може або, внаслідок такого страху, не бажає скористатися захистом цієї країни; або особа, яка, не маючи громадянства і перебуваючи за межами країни свого колишнього проживання внаслідок таких подій, не в змозі або через такий страх не бажає повернутися до неї, може отримати статус біженця після завершення процедури підтвердження таких обставин. Умовний статус біженця надається у випадку, якщо такі події відбуваються за межами європейських країн. Щодо громадян України ми вважаємо, що надання їм статусу біженця (або умовного біженця) неможливо. Однак, громадяни України можуть звертатися за додатковим захистом, оскільки ми вважаємо, що вони задовольняють необхідним умовам надання такого статусу захисту. Іноземний громадянин або особа без громадянства, яка не може бути кваліфікована як біженець або умовний біженець, тим не менш отримає додатковий захист у процесі визначення його статусу, якщо в разі повернення до країни походження або країни [колишнього] проживання вона: а) буде засуджена до смертної кари або їй загрожуватиме смертна кара; b) зазнає тортур або нелюдського поводження або такого поводження або покарання, що принижує гідність людини; c) зазнає серйозної загрози для себе з причини нерозбірливого насильства в ситуаціях міжнародного або загальнонаціонального збройного конфлікту; і тому не може або з причини такої загрози не бажає скористатися захистом своєї країни походження або країни [колишнього] проживання.  У разі подання заяви на отримання міжнародного захисту (зокрема на отримання статусу біженця, умовного біженця, додаткового захисту) заявник повинен повідомити турецьким органам свої персональні дані та, за наявності, надати посвідчення особи, а також інші документи (зокрема проїзні документи) для підтвердження своєї особи. При цьому, якщо заявник не може надати будь-які документи, що стосуються його персональних даних, турецькі органи влади проведуть подальші дослідження (зокрема аналіз володіння мовою) для ідентифікації особи заявника. Якщо дослідження не дасть результатів, за основу будуть взяті свідчення самого заявника.  

Як можна в’їхати до країни без біометричного паспорта?

a) у рамках безвізового режиму громадяни України можуть в’їжджати до Туреччини з дійсною біометричною ID-картою, за умови, що вони подорожують безпосередньо з України до Туреччини, без паспорта.

b) як пояснюється вище, в принципі, громадянам України, які планують подорожувати в межах дії безвізового режиму, не буде дозволений в’їзд до Туреччини без паспорта або ID-карти. Однак, оскільки ми вважаємо, що громадяни України можуть претендувати на отримання статусу додаткового захисту через конфлікт між Росією та Україною, особи, які звертаються за додатковим захистом, не зобов’язані подавати документ, що засвідчує їх особу, якщо вони не мають його з собою.

Як довго я можу залишатися в країні?

a) наявність візи або безвізовий режим дозволяють перебувати на території Туреччини протягом терміну дії візи/безвізового режиму, що може складати максимум 90 днів протягом 180-денного періоду. Громадяни України, які є власниками службового або звичайного паспорта, можуть перебувати в Туреччині протягом 90 днів без отримання візи. Однак, якщо іноземний громадянин має намір або повинен залишатися в Туреччині довше, ніж це дозволено безвізовим режимом або довше, ніж 90 днів протягом 180-денного періоду, він повинен отримати дозвіл на проживання. Дозвіл на проживання видається на різні періоди, в залежності від його типу.

b) як зазначено вище, ми вважаємо, що отримання статусу біженця (або умовного біженця) для українських громадян не передбачено. Тим не менш, ми вважаємо, що громадяни України можуть звертатися за додатковим захистом, оскільки, на наш погляд, вони задовольняють необхідним умовам надання такого захисту. Особи, які претендують на отримання додаткового захисту, можуть залишатися в Туреччині протягом року, поки їх заяви не будуть прийняті до розгляду. Якщо їх заяви будуть задоволені, вони зможуть залишатися в країні протягом 3 років до закінчення терміну дії або скасування статусу додаткового захисту.

Чи є якісь вимоги, пов’язані з Covid, і якщо так, то які?

Так. Громадяни України, які прибувають з України літаком, повинні мати сертифікат, який підтверджує, що вони отримали 2 дози вакцини, затвердженої ВООЗ або Туреччиною (або 1 дозу вакцини Johnson & Johnson). Такі особи повинні були отримати свою останню дозу принаймні за 14 днів до подорожі. Ця вимога не поширюється на: осіб, які прибувають до країни, віком до 12 років; осіб, які мають підтвердження одужання протягом останніх 6 місяців (6 місяців починаються з 28-го дня першого позитивного результату ПЛР-тесту на COVID-19); осіб, які мають підтвердження негативного результату тесту на COVID. Особи, які не можуть надати дійсний сертифікат про вакцинацію, можуть бути зобов’язані дотримуватися правил для невакцинованих осіб, що подорожують, зокрема подача негативного результату тесту на ПЛР, отриманого протягом останніх 72 годин, або негативний швидкий тест на антиген, зроблений протягом останніх 48 годин. У будь-якому випадку, оскільки вимоги щодо COVID часто змінюються, ми рекомендуємо ознайомитися з правилами відповідної авіакомпанії.

Хоча прямо не вказано, які вакцини є схваленими, як зазначено на веб-сайті Міністерства охорони здоров’я, вакцини від COVID-19, визнаними вакцинами в урядовій системі «E-Nabız» (тобто електронний портал турецького уряду, де медична історія та інформація про стан здоров’я доступні як самій особі, так і уповноваженим медичним працівникам) є наступні: AstraZeneca/Oxford, Johnson&Johnson, Sputnik V, Biontech, Moderna, Sinovac, Sinofarm. Останнім часом уряд також почав вводити вакцину проти вітряної віспи турецького виробництва. Тому ми вважаємо, що таку вакцину можна вважати затвердженою.  Від осіб, які будуть в’їжджати до Туреччини через сухопутні, морські і залізничні прикордонні коридори, документ не вимагається.

Чи потрібно мені реєструватися після прибуття? Якщо так, то де?

a) громадяни України не зобов’язані реєструватися під час перебування в країні в рамках дії безвізового режиму. Якщо вони звертаються за дозволом на проживання і отримують його, вони повинні зареєструватися за місцем проживання у відповідній службі перепису населення.

b) як зазначено вище, ми вважаємо, що отримання статусу біженця (або умовного біженця) для українських громадян не передбачено. Тим не менш, ми вважаємо, що громадяни України можуть звертатися за додатковим захистом, оскільки, на наш погляд, вони задовольняють необхідним умовам надання такого захисту. Особи, які планують подати заявку на отримання статусу міжнародного захисту, можуть звернутися до турецьких органів поліції після прибуття до прикордонних контрольно-пропускних пунктів у Туреччині, або до губернаторства відповідного міста. Заявник зобов’язаний зареєструватися в системі адресної реєстрації та повідомити про це адміністрацію відповідного міста.

Яким буде юридичний статус особи, що прибуває в країну, і чи отримає вона які-небудь документи, що посвідчують особу?

a) громадяни України будуть перебувати в країні в якості туристів без необхідності отримання візи (в рамках дії безвізового режиму). Вони також можуть мати дозвіл на проживання за умови подання заяви на його отримання та її задоволення. При цьому, дозвіл на проживання одного з членів сім’ї не надає права іншим членам сім’ї на проживання в Туреччині. Таким чином, кожен член сім’ї повинен подати окрему заяву на отримання дозволу на проживання, якщо він / вона вирішить залишитися в Туреччині на довший строк, ніж термін перебування в рамках безвізового режиму / термін легального перебування в країні.

b) заявнику, який пройшов співбесіду, і членам його сім’ї, якщо такі є, видається «Документ, що засвідчує особу заявника на отримання міжнародного захисту» (турецькою мовою — Uluslararası Koruma Başvuru Sahibi Kimlik Belgesi) строком на один рік, який підтверджує, що він подав заявку на отримання міжнародного захисту і який містить ідентифікаційний номер іноземного громадянина. Документи, що засвідчують особу тих, чиї заяви ще не були доопрацьовані, поновлюються терміном на 1 рік. Такий документ, що посвідчує особу, видається безкоштовно і замінює собою дозвіл на проживання, тобто служить посвідкою на проживання.

Заявникам на отримання міжнародного захисту, чиї заяви були схвалені, надається статус міжнародного захисту (біженця, умовного біженця, додаткового захисту). Статус біженця, умовного біженця та статус додаткового захисту видається разом із посвідченням особи строком на три роки — «Міжнародний сертифікат власника статусу захисту» (турецькою мовою — Uluslararası Koruma Statü Sahibi Kimlik Belgesi), що містить ідентифікаційний номер іноземного громадянина на дату прийняття рішення. 

Які документи потрібні для оформлення правового статусу?

a) Хоча це питання оцінюється окремо для кожного конкретного випадку, ми рекомендуємо подати заявку на короткостроковий дозвіл на проживання з туристичною метою (який, як правило, надається на один рік), оскільки ми вважаємо, що це найбільш практичне і принагідне рішення у випадку, якщо немає інших обґрунтованих причин для перебування в Туреччині (зокрема шлюб, володіння нерухомим майном, медичне лікування), якщо відповідна особа залишається в Туреччині довше, ніж протягом терміну дії безвізового режиму / легального перебування. Більш докладна інформація щодо необхідних документів для подачі заяви на отримання короткострокового дозволу на проживання доступна на офіційному сайті Імміграційної служби тут.

b) як зазначено вище, ми вважаємо, що отримання статусу біженця (або умовного біженця) для українських громадян не передбачено. Тим не менш, ми вважаємо, що громадяни України можуть звертатися за додатковим захистом, оскільки, на наш погляд, вони задовольняють необхідним умовам надання такого захисту. У разі подання заяви на отримання міжнародного захисту (зокрема на отримання статусу біженця, умовного біженця, додаткового захисту) заявник повинен повідомити турецьким органам свої персональні дані та, за наявності, надати посвідчення особи, а також інші документи (зокрема проїзні документи) для підтвердження своєї особи. При цьому, якщо заявник не може надати будь-які документи, що стосуються його персональних даних, турецькі органи влади проведуть подальші дослідження (зокрема аналіз володіння мовою) для ідентифікації особи заявника. Якщо дослідження не дасть результатів, за основу будуть взяті свідчення самого заявника.

Що робити, якщо у мене немає документа, що посвідчує мою особу або особи моїх дітей?

Громадянам України, які планують подорожувати в рамках дії безвізового режиму, не буде дозволено в’їзд до Туреччини без паспорта або посвідчення особи, як зазначалося вище. Разом з тим, як було зазначено вище, ми вважаємо, що громадяни України можуть претендувати на отримання статусу додаткового захисту через конфлікт між Росією та Україною. Фізичні особи, які звертаються за отриманням додаткового захисту, не зобов’язані пред’являти документ, що засвідчує особу, якщо вони не мають його з собою. Якщо заявник не може надати будь-які документи, що стосуються його персональних даних, турецькі органи влади проведуть подальші дослідження (зокрема аналіз володіння мовою) для ідентифікації особи заявника. Якщо дослідження не дасть результатів, за основу будуть взяті свідчення самого заявника.

Чи можу я стати громадянином Туреччини після отримання правового статусу? Як довго потрібно залишатися в країні, щоб мати таке право? Які ще умови необхідно виконати, щоб стати громадянином Туреччини?

Іноземні громадяни можуть подати заяву на отримання турецького громадянства за умови, що вони проживають в Туреччині протягом принаймні 5 років безперервно на додаток до інших умов, таких як володіння турецькою мовою, намір оселитися в Туреччині, якщо така особа не становить загрози національній безпеці, громадському порядку та здоров’ю інших громадян, має дохід або професію, яка забезпечує достатній дохід для самої особи та осіб, які знаходяться в неї на утриманні в Туреччині, поряд з іншими умовами. Крім того, можна отримати турецьке громадянство в результаті інвестування, що докладно роз’яснюється в Законі про громадянство Туреччини, залежно від типу інвестицій. Отримання турецького громадянства в результаті інвестування складається з таких етапів: (i) подання заяви на отримання спеціального типу короткострокового дозволу на проживання відповідно до статті 31/1-j Закону про міжнародний захист та (ii) подання заяви на отримання турецького громадянства. Іншими словами, навіть якщо заявник вже має дозвіл на проживання або дозвіл на роботу, потрібно отримати спеціальний тип короткострокового дозволу на проживання для такого особливого типу набуття турецького громадянства. Існують також інші шляхи набуття турецького громадянства, такі як шлюб з громадянином Туреччини (хоча шлюб не надає автоматично громадянства).

Чи дозволяється вільно пересуватися країною?

a) Громадянам України дозволено вільно пересуватися країною. Власники дозволу на проживання, у разі зміни адреси проживання, повинні інформувати про це Імміграційну службу.

b) Так, оскільки ми не визначили в законодавстві таке обмеження на подорожі для фізичних осіб, що перебувають під міжнародним захистом. Однак, як зазначено у відповідному законі, за певних обставин, перерахованих у законі, можуть застосовуватися додаткові запобіжні заходи за заявою на отримання міжнародного захисту, такі як адміністративне затримання. Термін адміністративного затримання не може перевищувати 30 днів. Крім того, заявник може бути зобов’язаний проживати за певною адресою протягом певного періоду часу, і його / її свобода пересування може бути обмежена таким чином.

Чи можна подати заяву про надання притулку в країні?

Громадяни України можуть подати заяву про надання притулку в Туреччині та отримати статус міжнародного захисту, тобто статус біженця / умовного біженця або додаткового захисту), якщо вони задовольнять необхідні умови. При цьому, як зазначалося вище, ми вважаємо, що отримання статусу біженця (або умовного біженця) для українських громадян не передбачено. Однак ми вважаємо, що громадяни України можуть подавати заяву на отримання додаткового захисту, оскільки вони, на нашу думку, відповідають необхідним умовам надання такого захисту.

Як подати заяву на отримання притулку?

Особи, які планують подати заяву на отримання статусу міжнародного захисту, можуть звернутися до органів поліції Туреччини, як тільки вони прибудуть до прикордонних контрольно-пропускних пунктів Туреччини, або звернутися до губернаторства відповідного міста. Заявник зобов’язаний зареєструватися в системі адресної реєстрації та повідомити про це адміністрацію відповідного міста.

Якщо в Туреччині проживають члени моєї сім’ї, чи можу я подати заяву на возз’єднання сім’ї?

Якщо так, то як і де можна подати заяву на возз’єднання сім’ї? На основі яких сімейних зв’язків можна подати заяву на возз’єднання сім’ї?

За детальною інформацією щодо дозволу на проживання для членів сім’ї перейдіть на офіційний сайт Імміграційної служби (https://en.goc.gov.tr/residence-permit-types). Дозвіл на проживання для членів сім’ї може видаватися іноземному громадянину, який перебуває в шлюбі з громадянином Туреччини або іноземним громадянином, який має будь-який з різновидів дозволів на проживання (зокрема дозвіл на роботу, роз’яснення щодо якого наведені нижче), а також з біженцем та особою, яка має статус додаткового захисту, та їх дітям, які є іноземними громадянами.

Чи може влада скасувати статус захисту?

Так, статус міжнародного захисту анулюється у випадках, якщо: (i) його отримувачі подавали підробні документи, здійснювали шахрайські дії, вдавалися до обману або замовчували певні факти, що призвело до надання статусу; (ii) після надання статусу виявилося, що його отримувач відповідає критеріям переліку осіб, які не мають права на отримання міжнародного захисту відповідно до статті 64 відповідного закону (тобто Закону про іноземних громадян та міжнародний захист). Іноземний громадянин виключається з переліку осіб, які мають право на отримання міжнародного захисту, якщо:  (i) особа отримує захист або допомогу від органів або установ Організації Об’єднаних Націй, крім Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців; (ii) особа визнається владою країни [колишнього] проживання такою, що має права та обов’язки, які покладається на громадян цієї країни; (iii) є вагомі докази того, що особа винна в правопорушеннях, зазначених у статті 1, пункт F Конвенції про статус біженця від 28 липня 1951 року, з поправками, внесеними Протоколом від 1967 року, що стосуються статусу біженця.

Туреччина: діти без супроводу

Я неповнолітній і подорожую один: де я можу отримати допомогу? (які органи або організації відповідають за ідентифікацію, реєстрацію та розподілення дітей без супроводу)

Керівна рада Міграційного управління Міністерства внутрішніх справ Турецької Республіки є головним державним органом, відповідальним за координацію всіх необхідних процедур, пов’язаних з іноземними громадянами в Туреччині, зокрема з дітьми.

Крім цього, дитина без супроводу може звернутися за допомогою до Головного управління зі справ неповнолітніх Міністерства у справах сім’ї, праці та соціальної підтримки Турецької Республіки («Головне управління зі справ неповнолітніх»), яке буде підтримувати та захищати дитину без супроводу та направляти її до відповідних органів у разі необхідності. Головне управління зі справ неповнолітніх є основним державним органом, завданням якого є захист дітей, тому воно найкращим чином підготоване для надання допомоги дітям, які цього потребують. Органи державної влади, правоохоронні органи, заклади охорони здоров’я та освіти, а також персонал неурядових організацій, які ідентифікують дитину без супроводу, що потребує допомоги, повинні повідомити про це Головне управління зі справ неповнолітніх. У зв’язку з цим, враховуючи, що дитині без супроводу може бути важко самостійно добиратися до цих установ в країні, де вона, імовірно, не володіє офіційною мовою, дитина без супроводу може звернутися за допомогою до співробітників правоохоронних органів, які нададуть їй захист і направлять до цих установ, як того вимагає закон.

Є й інші неурядові організації, які допомагають біженцям та дітям без супроводу. У відповіді на наступне питання наведений перелік найбільш відомих і надійних організацій. Вони надають допомогу в Туреччині протягом тривалого часу і, отже, мають необхідний досвід, щоб допомогти дитині без супроводу під час всіх необхідних процедур.

До яких державних органів та неурядових організацій можна звернутися за додатковою інформацією?

Є кілька державних органів та неурядових організацій, з якими можна зв’язатися для отримання допомоги та додаткової інформації.

Головне управління зі справ неповнолітніх — основний орган виконавчої влади, метою якого є підтримка дітей в цілому, в тому числі дітей без супроводу дорослих. Фактично, вже існують служби на місцях, метою яких є надання підтримки фізичного та психологічного благополуччя українських дітей. Для отримання додаткової інформації та підтримки можна звернутися до Головного управління зі справ неповнолітніх.

  • Номер телефона: +90 312 705 50 00

Агентство з ліквідації наслідків стихійних лих та надзвичайних ситуацій Міністерства внутрішніх справ Турецької Республіки (AFAD) надавало допомогу біженцям у минулі роки, зокрема  нещодавню гуманітарну допомогу Україні, що пересилалася з Туреччини через кордон. Хоча діти без супроводу, що знаходяться в Туреччині, не перебувають точно в юрисдикції AFAD, AFAD брала участь у захисті та підтримці біженців з Сирії, включаючи дітей. Таким чином, якщо дитина не в змозі досягти будь-якої з інших організацій, перерахованих нижче, AFAD може бути варіантом для дитини, щоб AFAD принаймні монла направити дитину до відповідного органу.

  • Номер телефона: +90 312 705 23 23

Серед основних неурядових організацій, які в Туреччині займаються захистом дітей, зокрема дітей без супроводу, можна перерахувати наступні:

  • Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ): ЮНІСЕФ — агентство Організації Об’єднаних Націй, що займається наданням гуманітарної та розвиваючої допомоги дітям по всьому світу. Турецький національний комітет ЮНІСЕФ запровадив низку ініціатив для підтримки знедолених та вразливих дітей, зокрема сирійських дітей-біженців. Ви можете зв’язатися з Національним комітетом ЮНІСЕФ у Туреччині для отримання додаткової інформації та підтримки.
  • Адреса офісу ЮНІСЕФ в Туреччині: Yıldız Kule İş Merkezi Turan Guneş Blv. №: 106 Поверх:7 Анкара
  • Номер телефона: +90 312 705 454 1000
  • Факс: +90 312 705 496 1461
  • Електронна пошта: ankara@unicef.org
  • Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН): УВКБ ООН — агентство ООН, що займається захистом і підтримкою біженців. УВКБ ООН в Туреччині є локалізованим агентством, яке надає підтримку всім біженцям у Туреччині різними шляхами, зокрема надаючи захист, допомогу в процесі реєстрації, доступ до освіти та соціальної інтеграції. Ви можете зв’язатися з УВКБ ООН у Туреччині для отримання додаткової інформації та підтримки.
  • Адреса головного офісу УВКБ ООН у Туреччині: Tiflis Cad. 552. Sok. №:3 Sancak Mah. 06550 Анкара
  • Номер телефону гарячої лінії УВКБ ООН: 444 48 68 (лінія праціє з 9 ранку до 5 вечора з понеділка по четвер та з 9 ранку до 4 вечора по п’ятницях. Консультування здійснюється арабською, перською, турецькою, російською та англійською мовами.)
  • Електронна пошта: turan@unhcr.org
  • Основна інформація для біженців: https://help.unhcr.org/turkey/information-for-non-syrians/ 
  • Refugee Rights Turkey: Refugee Rights Turkey є неурядовою організацією, яка розташована в Стамбулі та надає спеціалізовану юридичну інформацію, а також консультації для біженців в Туреччині, в тому числі дітей без супроводу. Ви можете зв’язатися з організацією Refugee Rights Turkey для отримання додаткової інформації та підтримки.
  • Адреса головного офісу: Refik Saydam Cad. №:39 Dilber Apt. Поверх:4 Офіс:11

   Şişhane, Beyoğlu – Стамбул

  • Номер телефона: +90 312 705 48 30
  • Служба підтримки з юридичних питань Refugee Rights Turkey: +90 850 218 48 30 (доступна з понеділка по п’ятницю з 9:30 ранку по 5:30 вечора та пропонує консультації турецькою, англійською, арабською, фарсі / дарі і французькою мовами)
  • Електронна пошта: info@mhd.org.tr
  • Association for Solidarity with Asylum Seekers and Migrants (ASAM): ASAM захищає та надає допомогу біженцям у Туреччині та має 72 офіси по всій країні. Ви можете зв’язатися з ASAM для отримання додаткової інформації та підтримки.
  • Номер телефона: +90 312 705 60 12

Що станеться після того, як влада ідентифікує мою особу?

Після того, як влада встановить особу дитини без супроводу, вона спочатку перевірить вік дитини (документи, що посвідчують особу, або інші документи, що містять інформацію про вік дитини, мають вирішальне значення в цьому відношенні) і чи дійсно дитина прибула в країну без супроводу, а також спитає дитину про місцезнаходження її батьків та родичів. Якщо є сумніви щодо того, чи є особа насправді дитиною, цей факт перевірять шляхом залучення медичних працівників в лікарні. Співробітники поліції, які мають досвід роботи з дітьми, будуть супроводжувати дитину протягом всього процесу. Перевірка віку є безкоштовною, і дитина буде супроводжуватися поліцейським і перекладачем за необхідності. Результат перевірки віку можна оскаржити, оскільки іноді вона може дати неточні результати. Допомога фахівця-юриста має вирішальне значення в цьому питанні, і вищезазначені неурядові організації можуть допомогти дитині в цьому.

Крім того, за будь-яких обставин, дитина без супроводу не буде примусово повернута до країни, звідки вона втекла. Перед тим, як дитину зареєструють як таку, що прибула до країни без супроводу дорослих, відповідний орган шукатиме можливість для возз’єднання сім’ї.  Проте якщо возз’єднання дитини з сім’єю неможливе, вона буде поміщена під захист і зможе подати заяву на отримання захисту / буде зареєстрована без дорослого члена сім’ї, який має її супроводжувати. Для отримання додаткової інформації щодо возз’єднання сім’ї, перегляньте розділ «Інформація щодо прийому біженців» вище.

По-друге і найголовніше, дитина може звернутися за міжнародним захистом. Діти без супроводу можуть звертатися за міжнародним захистом, але це їх право, а не обов’язок. Дитина без супроводу буде отримувати допомогу в рамках перелічених нижче послуг та від статусу захисту, оскільки вона є дитиною. Тим не менш, можна отримати також статус міжнародного захисту, що буде перевагою для дитини без супроводу, особливо враховуючи, що дитина буде продовжувати користуватися міжнародним захистом навіть після досягнення 18-річного віку (коли захист і послуги, що надаються дитині без супроводу через те, що вона є дитиною, припинять діяти в принципі). Заява на отримання міжнародного захисту приймається правоохоронними органами на кордоні, коли дитина в’їжджає до Туреччини або правоохоронними органами в Туреччині, в цьому випадку персонал направить заяву до відповідного губернаторства. З іншого боку, оскільки українці можуть вільно в’їжджати до Туреччини за умови наявності документа, що посвідчує особу, або паспорта, дитина без супроводу також може безпосередньо звернутися до найближчого губернаторства. Процес подачі документів здійснюється губернаторством, а послуги перекладу надаються за запитом. Допомогти дитині в цьому процесі можуть також перераховані вище державні органи та неурядові організації. Для отримання детальної інформації щодо подачі заяви на отримання міжнародного захисту та реєстрації перегляньте розділ «Інформація щодо прийому біженців».

Влада гарантує, що всі діти без супроводу, які звертаються за міжнародним захистом, отримають допомогу в рамках захисту відповідно до Закону № 5395 Про захист дітей, а інтереси дитини без супроводу будуть пріоритетними в усіх відповідних процесах. Найголовнішим є те, що органи, які ідентифікують дитину без супроводу, гарантують, що наступні потреби дитини без супроводу будуть задоволені (знову ж таки, в більшості випадків вони направлять дитину до Головного управління зі справ неповнолітніх, яке потім буде піклуватися про потреби дитини):

  • Проживання та догляд: Дитину без супроводу поміщають в заклад догляду або в сім’ю, або ж організовують інше відповідне житло.
  • Охорона здоров’я: буде забезпечено фізичне та психологічне благополуччя дитини без супроводу, а також буде надана необхідна тимчасова або постійна медична допомога.
  • Освіта: Детальну інформацію можна знайти в розділі «Інформація про освіту» нижче.
  • Інші першочергові потреби:  Інші першочергові потреби дитини без супроводу, такі як одяг та харчування, також будуть забезпечені.

Головне управління зі справ неповнолітніх є основним органом, відповідальним за надання цих послуг та захисту, а всі діти без супроводу, які розміщуються в закладі догляду, отримуватимуть таку допомогу безкоштовно. Будуть доступні консультанти, щоб діти могли поділитися своїми проблемами та потребами.

Якщо діти без супроводу є братами або сестрами, їх розміщення разом буде мати пріоритет наскільки це можливо. Проте, брати і сестри можуть бути розміщені в різні установи через проблеми з вільними місцями в тих чи інших установах або через різну стать, оскільки деякі медичні установи розділені за статтю. У цьому випадку, наскільки це можливо, брати і сестри будуть розміщені в прилеглих установах догляду і будуть перебувати в контакті один з одним.

Наголошуємо, що Головне управління зі справ неповнолітніх є основним органом, відповідальним за захист дітей без супроводу дорослих, і підтримуватиме дітей без супроводу у всіх цих процесах за допомогою неурядових організацій, перелічених вище.

Туреччина: інформація щодо працевлаштування

Чи потрібен дозвіл, щоб мати можливість працювати? Якщо так, то як його отримати?

Чи маю я право на допомогу по безробіттю? Як і де подати заявку?

Так. Громадяни України та їх турецькі роботодавці повинні подати заяву на отримання дозволу на роботу до Міністерства праці та соціального забезпечення.

Незалежно від громадянства, іноземні громадяни за умови, що вони відповідають умовам страхування на випадок безробіття, можуть подати заяву на допомогу по безробіттю до Управління праці Туреччини, якщо вони мають дозвіл на проживання. Умови отримання допомоги по безробіттю:

  • особа стала безробітною без власної волі і провини;
  • особа працювала за трудовим договором протягом останніх 120 днів до закінчення строку його дії;
  • особа сплачувала страхові внески на випадок безробіття щонайменше протягом 600 днів за останні три роки до розірвання трудового договору;
  • особа особисто або в електронному вигляді подала заяву до підрозділу Управління праці Туреччини протягом 30 днів після розірвання трудового договору.

b) Заявник може подати заяву на отримання дозволу на роботу через шість місяців після дати подачі заяви про отримання міжнародного захисту. Якщо буде визначено, що заявник знаходиться в скрутному фінансовому становищі, йому може бути надана допомога. За додатковою інформацією перейдіть на офіційний сайт Імміграційної служби: https://en.goc.gov.tr/rights-and-obligations

Чи існують в Туреччині програми визнання академічних і професійних кваліфікацій іноземних громадян? Як і де подати заявку?

Зазвичай, апостильованої та нотаріально засвідченої / перекладеної копії диплома заявника достатньо для подання заяви на отримання дозволу на роботу. Однак іноземні громадяни не можуть практикувати професії, характерні для турецьких громадян, такі як адвокат, нотаріус. Крім того, процес подачі заяв на отримання дозволу на роботу інженерів, архітекторів та містобудівників, які хотіли б займатися цією діяльністю в Туреччині, та їх обробка  тривають довше, ніж у випадку з іншими професіями, оскільки іноземним працівникам, які будуть займатися такою діяльністю, потрібно спочатку отримати еквівалентний диплом від турецького вищого навчального закладу.

До яких державних органів і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати детальну інформацію щодо працевлаштування?

Іноземні громадяни можуть зв’язатися з YIMER (Центр зв’язку для іноземних громадян: набрати 157 для зв’язку), який є державною організацією, афілійованою з Імміграційною службою, і отримати інформацію щодо будь-яким питань щодо працевлаштування.

Туреччина: інформація щодо житла

Чи можна отримати доступ до соціального житла / житла, що надається державою?

Відповідно до Закону про соціальне житло № 2946, таке житло призначене для державних службовців. Крім того, місцеві муніципалітети надають харчування, притулок, первинну медичну допомогу, медикаменти, допомогу щодо догляду за собою та гігієни, допомогу в одязі особам, які не мають конкретного місця проживання і які покинуті рідними або живуть на вулицях. Міністерство усно повідомило нас, що особам, які втікають з України, наразі не надається жодного юридичного статусу, зокрема статусу біженця.

Відповідно до ст. 95 Закону № 6458 Про іноземних громадян та міжнародний захист, заявники та особи, які отримують міжнародний захист, за загальним правилом, повинні самостійно забезпечувати себе житлом. Проте, Головне управління з питань міграції («Головне управління») може створити центри прийому та розміщення для задоволення потреб заявників та осіб, які отримують міжнародний захист, в житлі, харчуванні, медичному догляді, а також соціальних та інших потреб. Пріоритет віддається розміщенню осіб з особливими потребами.

Як і де подати заяву на отримання соціального житла?

Необхідно звернутися до Департаменту імміграції Міністерства внутрішніх справ для отримання доступної допомоги щодо житла.

Якщо я планую проживати у друзів або родини в довгостроковій перспективі, які документи потрібно заповнити, щоб зробити моє проживання офіційним? Як можна отримати підтвердження реєстрації за місцем проживання?

Дозвіл на проживання

Відповідно до статті 19 Закону про іноземних громадян та міжнародний захист, для перебування в Туреччині більше 90 днів необхідно звернутися до консульств у країні громадянства або країні вашого легального перебування. Також можна подати відповідну заяву в Туреччині за умови, що іноземний громадянин не може або не вважає розумним виїжджати з Туреччини. Іноземні громадяни, які подають документи на отримання дозволу на проживання, повинні мати паспорт або проїзний документ, строк дії якого перевищує термін дії дозволу на проживання не менше ніж на 60 днів. Якщо дані та документи, необхідні для подачі заяви, є неповними, заявника повідомляють про це і розгляд заяви може бути відкладений до подання таких даних та документів. Консульства передають Головному управлінню заяви на отримання дозволу на проживання разом з їх зауваженнями. Розгляд заяв відбувається не більше 90 днів.

Для отримання короткострокового дозволу на проживання необхідні наступні документи:

1. Заява на дозвіл на проживання (підписується іноземним громадянином та / або його законним представником).

2. Ксерокопія паспорта або документа, що його замінює (сторінки, що містять персональні дані, фотографії та сторінки із записами) (Оригінал документа повинен бути пред’явлений в день співбесіди).

3. 4 біометричні фотографії (повинні бути біометричними, зроблені протягом останніх 6 місяців, на білому тлі)

4. Заява про наявність достатніх і регулярних фінансових коштів протягом усього терміну перебуванняв країні (зазначається у заяві. Адміністрація може запросити від заявника підтверджуючі документи.)

5. Документи / квитанції про сплату збору за оформлення дозволу на проживання та карти

6. Дійсний поліс медичного страхування (страховий період повинен покривати тривалість передбачуваного дозволу на проживання. Один з таких документів вважається достатнім):

  • Документ з електронним підписом / підписом і штампом / скріплений печаткою, виданий підрозділом соціального забезпечення провінції, в якому вказано, що іноземний громадянин користується медичними послугами в Туреччині в рамках двосторонніх угод про соціальне забезпечення
  • Документ про надання послуг з електронним підписом / підписом і штампом / скріплений печаткою, виданий Установою соціального забезпечення-SGK
  • Документ з електронним підписом / підписом і штампом / скріплений печаткою із заявою, зробленою до Установи соціального страхування, щодо надання особі статусу власника поліса загального медичного страхування
  • Поліс приватного медичного страхування

7. Документ, що підтверджує реєстрацію в Системі адресної реєстрації (у разі наявності такої реєстрації)

  • «Документ, що підтверджує реєстрацію за місцем проживання» з електронним підписом / підписом і штампом / скріплений печаткою, виданий управлінням реєстрації за місцем проживання провінції / району або системою електронного уряду (www.turkiye.gov.tr)

8. Документ, що підтверджує реєстрацію за місцем проживання

(Достатньо одного з наступних документів.)

  • Якщо ви проживаєте у власному будинку, то надається фотокопія правовстановлюючого документа на майно;
  • Якщо ви проживаєте в будинку, орендованому за договором оренди, то надається нотаріально завірена копія договору оренди;
  • Якщо ви проживаєте в готелі, і т.д., надається підтвердження вашого перебування в цих місцях;
  • Якщо ви проживаєте в студентському гуртожитку, то надається документ з електронним підписом / підписом і штампом / скріплений печаткою, який підтверджує, що ви дійсно проживаєте в гуртожитку.
  • Якщо ви проживаєте в будинку третьої особи, то надається нотаріально завірене зобов’язання приймаючої сторони (якщо господар перебуває у шлюбі, також нотаріально завірене зобов’язання чоловіка / дружини)

Для подання заяви можуть вимагатися додаткова інформація та документи на правових підставах (зокрема заяви про надання освітніх послуг, заяви про надання прав іноземцям, що володіють нерухомістю, заяви особи, що перебуває в країні в якості туриста або з метою ведення бізнесу).

Міжнародний захист

Крім того, ви також можете подати заяву на отримання міжнародного захисту. На підставі специфіки справи, уряд може надати біженцю правовий статус або додатковий захист в рамках режиму надання міжнародного захисту.  Відповідно до статті 65 Закону про іноземних громадян та міжнародний захист, заяви подаються до органів державної влади особисто. У випадках, коли заява подається до правоохоронних органів в межах країни або на кордоні, заява повинна бути негайно передана до державних органів. Після цього державні органи здійснюють дії, пов’язані з розглядом заяви. Кожен іноземець або особа без громадянства має право подати заяву від свого імені. Заявник може подати заяву від імені супроводжуючих членів сім’ї, чиї заяви подаються на тих же підставах. У таких випадках для заяв від їх імені необхідна згода дорослих членів сім’ї. Після закінчення співбесіди заявнику та членам сім’ї, що його супроводжують, надається документ, що засвідчує особу заявника на отримання міжнародного захисту, та ідентифікаційний номер іноземного громадянина. Документ, що засвідчує особу, замінює дозвіл на проживання і діє протягом 1 року.

Заява розглядається протягом 6 місяців і після цього видається документ, що засвідчує особу отримувача міжнародного захисту, який замінює дозвіл на проживання і діє протягом 3 років.

Які документи потрібні, якщо я хотів би орендувати нерухомість самостійно?

Договори оренди не мають будь-яких конкретних вимог щодо їх форми. Тому навіть словесного договору цілком достатньо для оренди майна. Однак для забезпечення доказової сили такого договору ми настійно рекомендуємо виконати його в письмовій формі. Єдиним документом, який може знадобитися для укладення договору, буде документ, що посвідчує особу орендаря, щоб підтвердити його особу.

До яких державних органів і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію про житло?

Ви можете зателефонувати в мобільний додаток 157 або завантажити «Göç İdaresi», щоб проконсультуватися з будь-яких питань щодо правового статусу, доступної допомоги та будь-яких інших питань, що стосуються іноземних громадян в Туреччині.

Туреччина: інформація щодо отримання освіти

Як зарахувати дітей (або себе) до навчального закладу?

По-перше, якщо ви хочете скористатися правами та послугами, що стосуються освіти в Туреччині, ви повинні заповнити заяву на отримання міжнародного захисту, як описано в розділі «Інформація щодо прийому біженців» вище. Інакше кажучи, ви повинні мати документ, що засвідчує особу заявника на отримання міжнародного захисту або отримувача такого захисту, що містить ідентифікаційний номер, який починається з «99», і видається управлінням з питань міграції провінції.

У Туреччині освіта є обов’язковою протягом 12 років і поділяється три етапи: чотири роки початкової школи (1, 2, 3 і 4 класи), чотири роки молодшої середньої школи (5, 6, 7 і 8 класи) і чотири роки старшої середньої школи (9, 10, 11 і 12 класи). Викладання в турецьких державних школах здійснюється турецькою.

Ви і ваша дитина будете мати право отримати початкову, середню і вищу освіту, а також записатися на курси турецької мови і професійної підготовки.

  • Державні школи: Якщо ви бажаєте записати свою дитину або себе в державну школу для обов’язкового навчання, вам потрібно звернутися до Районного управління освіти у районі, де ви проживаєте, надати ваш документ, що посвідчує особу заявника на отримання міжнародного захисту або отримувача такого захисту, і вас направлять до найближчої доступної державної школи для реєстрації. Крім того, вам потрібен офіційний документ, що підтверджує вашу адресу проживання, який можна отримати в Департаменті з питань народонаселення та реєстрації актів цивільного стану. Якщо ви або ваша дитина раніше відвідували школу, вам також необхідно надати додаткові документи та / або дипломи, що підтверджують факт відвідування вами такої школи. Якщо у вас немає необхідних документів, то Районна комісія з питань освіти проведе тестування для визначення вашого відповідного рівня кваліфікації. Зверніть увагу, що навчання в усіх державних школах є безкоштовним.

Що стосується зарахування на навчання до вищого навчального закладу, то якщо ви хочете зареєструватися або записати свою дитину на курс навчання у Вищій школі наук, Вищій школі соціальних наук, Анатолійській вищій школі, Анатолійському релігійному професійному училищі або Анатолійському професійно-технічному вищому училищі, вам / вашій дитині потрібно буде скласти іспит. Ви зможете записатися /записати свою дитину на курс навчання за результатами цього іспиту.

Також є можливість вступити до шкіл, які надають можливість дистанційної освіти. Існує п’ять типів навчальних закладів з дистанційною формою навчання: середня школа, вища школа, професійне училище, вища школа Імама Хатіпа, професійно-технічне училище.

  • Вивчення турецької мови: Ви / ваші діти можуть безкоштовно пройти курс від державних освітніх центрів. Для цього вам необхідно пред’явити документ, що посвідчує особу заявника на отримання міжнародного захисту або його отримувача. Крім того, деякі організації громадянського суспільства, такі як Всесвітня академія місцевого самоврядування та демократії у співпраці з УВКБ ООН, пропонують професійні курси в муніципалітетах та безкоштовні курси турецької мови.

Професійне навчання: громадські освітні центри, Турецьке агентство зайнятості (İŞKUR) та групи професійних курсів у муніципалітетах надають курси професійної підготовки безкоштовно. Для того, щоб записатися на ці курси, необхідно пред’явити ваш документ, що посвідчує особу заявника на отримання міжнародного захисту або його отримувача.

Якщо у мене є дитина з особливими освітніми потребами, куди можна звернутися за допомогою, щоб записати її у спеціальну школу?

Для студентів з особливими освітніми потребами існують спеціальні навчальні класи. Студенти навчаються на цих заняттях в рамках спеціальної програми. На жаль, ця система ще не повністю розроблена і налагоджена, особливо в державних школах. Згідно з дослідженнями з цього питання, хоча студенти-біженці, які мають право скористатися такою програмою, мають на це право, функціональність спеціальних навчальних класів для студентів-біженців, здається, проблематичною, особливо через мовні та культурні бар’єри. Неурядові організації, які працюють над цим питанням, поділилися інформацією про те, що школи фактично перешкоджають учням-біженцям вступати до спеціальних класів.

Чи впроваджують університети спеціальні програми для українців або людей, які тікають з України? Якщо так, то чи можна навести деякі приклади?

Перш за все, для українців в університетах не передбачені будь-які особливі програми. До громадян України висуваються такі ж самі вимоги, як і до всіх інших осіб, які є заявниками на отримання або отримувачами міжнародного захисту. Основна передумова для вступу до університету в Туреччині — бути випускником середньої школи. Якщо ви закінчили середню школу і відповідаєте вимогам до вступу до університету, ви можете отримати вищу освіту в Туреччині. Однією з найважливіших вимог до вступу до університету є успішне складання іспиту для іноземних студентів (YÖS). В цілому, турецькі студенти складають національний іспит, а іноземні студенти складають YÖS, який кожен університет організовує окремо. Таким чином, до подачі документів на вступ до різних університетів можуть висуватися різні вимоги. Зверніть увагу, що ви можете бути зобов’язані сплатити реєстраційний внесок, щоб скласти цей іспит.

У Туреччині існує два типи університетів: державні та фондові. Іноземні студенти повинні платити за навчання в обох.

До яких державних органів та неурядових організація можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію про освіту?

Є кілька державних органів та неурядових організацій, з якими можна зв’язатися для отримання допомоги та додаткової інформації.

Керівна рада Міграційного управління є головним державним органом, який здійснює діяльність, пов’язану з міграцією. Ви можете звернутися до Керівної ради Міграційного управління для отримання додаткової інформації та підтримки.

  • Номер телефона: +90 312 705 05 00
  • Служба підтримки (Центр зв’язку для іноземних громадян): 157

Міністерство національної освіти є урядовим міністерством Турецької Республіки, відповідальним за нагляд за державною та приватною системою освіти, угодами та дозволами відповідно до національної навчальної програми. Ви можете звернутися до Міністерства національної освіти для отримання додаткової інформації та підтримки.

  • Номер телефона: +90 312 413 26 80, +90 312 413 26 81, +90 312 413 18 38
  • Контактні дані вашого Районного управління освіти можна знайти за наступним посиланням: İl Milli Eğitim Müdürlükleri (meb.gov.tr).

Рада вищої освіти є відповідальним органом у сфері нагляду за університетами в Туреччині. Ви можете звернутися до Ради вищої освіти для отримання додаткової інформації та підтримки.

  • Номер телефона: +90 312 705 70 00

Ви також можете звернутися до Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), яке є локалізованим агентством, яке надає підтримку всім біженцям у Туреччині різними шляхами, зокрема надаючи захист, допомогу в процесі реєстрації, доступ до освіти та соціальної інтеграції. Ви можете звернутися до УВКБ ООН у Туреччині для отримання додаткової інформації та підтримки за контактними даними, які зазначені в розділі  «Діти без супроводу» вище.

Туреччина: інформація щодо догляду за дітьми

Як зарахувати маленьку дитину до дитячого садка?

Дошкільні навчальні заклади розраховані на дітей, яким виповнилося 36-68 місяців. Діти мають право на освіту. Відповідно, для того, щоб подати заяву на зарахування до дошкільного навчального закладу, необхідно подати заяву до Районного управління освіти в районі, де ви проживаєте, і пред’явити ваш документ, що посвідчує особу заявника на отримання або отримувача міжнародного захисту. Районне управління освіти здійснить певні ді, необхідні для зарахування вашої дитини до дошкільної установи.

Чи передбачені яка-небудь соціальна допомога для біженців, зокрема допомога на дитину?

  • Фонди соціальної допомоги та солідарності

Фонди соціальної допомоги та солідарності (турецькою — Sosyal Yardimlasma ve Dayanışma Vakfı), що діють в губернаторствах, надають підтримку, таку як допомога в отриманні освіти, одноразова грошова допомога тощо. Для того, щоб подати заяву на отримання допомоги, необхідно подати заяву до відповідного SASF та пред’явити ваш документ, що посвідчує особу заявника на отримання або отримувача міжнародного захисту.  Крім того, адреса особи, яка подає заяву, повинна бути зареєстрована в базі даних відділу реєстрації актів цивільного стану.

  • Центри надання соціальних послуг

Центри надання соціальних послуг діють в рамках Управлінь з питань сімейної та соціальної політики провінцій та надають соціально-економічну підтримку та допомогу по догляду за інвалідами. Соціально-економічна підтримка надається сім’ям, чиї діти перебувають у групі ризику протягом обмеженого періоду часу. Заяву необхідно подати до найближчого Центру надання соціальних послуг та пред’явити ваш документ, що посвідчує особу заявника на отримання або отримувача міжнародного захисту. Центр надання соціальних послуг складає звіт про оцінку соціального становища і для цього відвідає вас вдома. Щоб виконати всі умови надання допомоги можуть знадобитися додаткові документи.

  • Умовна грошова допомога в фінансуванні отримання освіти

Умовна грошова допомога в фінансуванні отримання освіти — це програма, створена Міністерством сім’ї та соціальної політики, Міністерством національної освіти, Турецьким Червоним Півмісяцем (TRC) та Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) для біженців. Програма передбачає грошові виплати сім’ям, які мають право на постійне відвідування шкіл (від дитячого садка до 12 класу). Кандидати повинні бути зареєстровані в Керівній раді Міграційного управління (PMM), мати документ, що посвідчує особу заявника на отримання або отримувача міжнародного захисту, і бути зареєстрованими в базі даних MERNIS. Для того, щоб мати право на участь у програмі, всі члени сім’ї повинні бути зареєстровані в Туреччині, сім’я не повинна мати регулярного доходу, жоден член сім’ї не повинен отримувати будь-які соціальні виплати. Програма передбачає фінансування в розмірі 75 турецьких лір щомісяця на кожну дитину, яка відвідує школу. З брошурою можна ознайомитися тут.

  • Аварійна мережа соціальної безпеки (турецькою мовою — програма SUY)

Програма SUY — це програма, яка передбачає надання грошової допомоги. Програма реалізується Турецьким Товариством Червоного Півмісяця (Turk Kizilayi), Міністерством сім’ї та соціальної політики Туреччини, Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (IFRC). Кожній сім’ї, яка відповідає критеріям програми, видається карта. Щомісяця на одного члена сім’ї нараховується 120 турецьких лір. Картою можна скористатися в будь-якому банкоматі для зняття готівки або в магазинах для придбання товарів. На участь в програмі можуть претендувати жінки, які живуть одні, сім’ї з більш ніж 4 дітьми або сім’ї, які мають багато осіб, що знаходяться на їх утриманні. Заявники повинні мати документ, що посвідчує особу заявника на отримання або отримувача міжнародного захисту та бути зареєстрованими в базі даних MERNIS.

  • Муніципалітети

Деякі муніципалітети також можуть надавати підтримку.

Чи існують які-небудь види допомоги для вагітних і жінок, що годують груддю?

Вищезазначені пільги також доступні для вагітних і жінок, що годують груддю, і отримання такого статусу може також бути доцільним з точки зору права на такі пільги. Крім того, відповідно до Закону про захист іноземних громадян та міжнародний захист, вагітні та жінки, що годують груддю, вважаються особами з особливими потребами.  Відповідно, вони мають пріоритет у плані надання статусу міжнародного захисту. Проте, про такий особливий стан жінка має повідомити Імміграційну службу під час реєстрації. Особи, які не мають медичної страховки і не мають можливості сплачувати медичні послуги, можуть отримати пільги у вигляді полісу загального медичного страхування строком один рік. Вагітні жінки та жінки, що годують груддю, можуть мати поліс загального медичного страхування, який не обмежений 1-річним строком.

Також пріоритет мають вагітні та жінки, що годують груддю, з точки зору влаштування до тимчасового центру перебування біженців. Крім того, відповідно до Положення про додатковий захист, вагітні та жінки, що годують груддю, які перебувають під додатковим захистом, мають право отримувати медичну допомогу, психологічну підтримку та послуги з реабілітації безкоштовно та в пріоритетному порядку (це положення  застосовується, якщо жінка знаходиться під додатковим захистом).

До яких державних органів та неурядових організацій можна звернутися для отримання додаткової інформації щодо потреб дітей молодшого віку?

Керівна рада Міграційного управління є головним державним органом, який здійснює діяльність, пов’язану з міграцією. Ви можете звернутися до Керівної ради Міграційного управління для отримання додаткової інформації та підтримки.

  • Номер телефона: +90 312 705 05 00
  • Служба підтримки (Центр зв’язку для іноземних громадян): 157

Міністерство сім’ї та соціальних послуг є урядовим міністерством Турецької Республіки, відповідальним за соціальні послуги та догляд за дітьми. Ви можете звернутися до Міністерства сім’ї та соціальних послуг для отримання додаткової інформації та підтримки.

  • Номер телефона: Телефон: +90 (312) 705 52 54, +90 (312) 705 52 55, +90 (312) 705 80 20
  • Перелік центрів надання соціальних послуг для кожного району та їх контактні дані доступні тут, а перелік фондів соціальної допомоги та солідарності для кожного району та їх контактні дані доступні тут.

Міністерство національної освіти є урядовим міністерством Турецької Республіки, відповідальним за нагляд за державною та приватною системою освіти, угодами та дозволами відповідно до національної навчальної програми. Ви можете звернутися до Міністерства національної освіти для отримання додаткової інформації та підтримки.

  • Номер телефона: +90 312 413 26 80, +90 312 413 26 81, +90 312 413 18 38
  • Контактні дані вашого Районного управління освіти можна знайти за наступним посиланням: İl Milli Eğitim Müdürlükleri (meb.gov.tr).

Головне управління зі справ неповнолітніх — основний орган виконавчої влади, метою якого є підтримка дітей в цілому, в тому числі дітей без супроводу дорослих. Фактично, вже існують служби на місцях, метою яких є надання підтримки фізичного та психологічного благополуччя українських дітей. Для отримання додаткової інформації та підтримки можна звернутися до Головного управління зі справ неповнолітніх.

  • Номер телефона: +90 312 705 50 00

Серед основних неурядових організацій, які в Туреччині займаються захистом дітей, зокрема дітей без супроводу, можна перерахувати наступні:

  • Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ): ЮНІСЕФ — агентство Організації Об’єднаних Націй, що займається наданням гуманітарної та розвиваючої допомоги дітям по всьому світу. Турецький національний комітет ЮНІСЕФ запровадив низку ініціатив для підтримки знедолених та вразливих дітей, зокрема сирійських дітей-біженців. Ви можете зв’язатися з Національним комітетом ЮНІСЕФ у Туреччині для отримання додаткової інформації та підтримки.
  • Адреса офісу ЮНІСЕФ в Туреччині: Yıldız Kule İş Merkezi Turan Guneş Blv. №: 106 Поверх:7 Анкара
  • Номер телефона: +90 312 705 454 1000
  • Факс: +90 312 705 496 1461
  • Електронна пошта: ankara@unicef.org
  • Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН): УВКБ ООН — агентство ООН, що займається захистом і підтримкою біженців. УВКБ ООН в Туреччині є локалізованим агентством, яке надає підтримку всім біженцям у Туреччині різними шляхами, зокрема надаючи захист, допомогу в процесі реєстрації, доступ до освіти та соціальної інтеграції. Ви можете зв’язатися з УВКБ ООН в Туреччині для отримання додаткової інформації та підтримки.
  • Адреса головного офісу УВКБ ООН у Туреччині: Tiflis Cad. 552. Sok. №:3 Sancak Mah. 06550 Анкара
  • Номер телефону гарячої лінії УВКБ ООН: 444 48 68 (лінія праціє з 9 ранку до 5 вечора з понеділка по четвер та з 9 ранку до 4 вечора по п’ятницях. Консультування здійснюється арабською, перською, турецькою, російською та англійською мовами.)
  • Електронна пошта: turan@unhcr.org
  • Основна інформація для біженців: https://help.unhcr.org/turkey/information-for-non-syrians/ 
  • Refugee Rights Turkey: Refugee Rights Turkey є неурядовою організацією, яка розташована в Стамбулі та надає спеціалізовану юридичну інформацію, а також консультації для біженців в Туреччині, в тому числі дітей без супроводу. Ви можете зв’язатися з організацією Refugee Rights Turkey для отримання додаткової інформації та підтримки.
  • Адреса головного офісу: Refik Saydam Cad. №:39 Dilber Apt. Поверх:4 Офіс:11

   Şişhane, Beyoğlu – Стамбул

  • Номер телефона: +90 312 705 48 30
  • Служба підтримки з юридичних питань Refugee Rights Turkey: +90 850 218 48 30 (доступна з понеділка по п’ятницю з 9:30 ранку по 5:30 вечора та пропонує консультації турецькою, англійською, арабською, фарсі / дарі і французькою мовами)
  • Електронна пошта: info@mhd.org.tr
  • Association for Solidarity with Asylum Seekers and Migrants (ASAM): ASAM захищає та надає допомогу біженцям у Туреччині та має 72 офіси по всій країні. Ви можете зв’язатися з ASAM для отримання додаткової інформації та підтримки.
  • Номер телефона: +90 312 705 60 12

Туреччина: інформація про охорону здоров’я

Чи передбачені пільги на отримання державного медичного обслуговування?

a) За умови, що враховується принцип взаємності, іноземні громадяни, які мають посвідку на проживання в Туреччині і не є власниками страхового поліса відповідно до законодавства іноземної держави, можуть користуватися послугами системи охорони здоров’я відповідно до положень Закону про соціальне забезпечення та загальне медичне страхування («Закон № 5510») в рамках загальної системи медичного страхування.

Заявники на отримання або отримувачі міжнародного захисту можуть користуватися послугами державної системи охорони здоров’я за загальною системою медичного страхування відповідно до Закону № 5510. За додатковою інформацією перейдіть на офіційний сайт Імміграційної служби: https://en.goc.gov.tr/rights-and-obligations.

Чи потрібно реєструватися, щоб отримати медичну допомогу, і якщо так, то яким чином це зробити?

  1. Так. Іноземні громадяни за умови, що вони задовольняють вищезазначеним умовам пункту (а), вважаються власниками поліса загального медичного страхування за їх запитом, після закінчення одного року перебування в Туреччині.
  1. Так. Особи, які є заявниками на отримання та отримувачами міжнародного захисту, вважаються власниками поліса загального медичного страхування станом на дату подання ними заяв про отримання міжнародного захисту або на дату отримання статусу міжнародного захисту, і направляються до Установи соціального забезпечення. За додатковою інформацією перейдіть на офіційний сайт Імміграційної служби: https://en.goc.gov.tr/rights-and-obligations.

Для отримання детальної інформації про викладені вище відповіді на запитання, ми рекомендуємо проконсультуватися з YIMER та / або турецькою установою соціального забезпечення.

Які медичні послуги та процедури передбачає державна система охорони здоров’я?

Послуги в рамках державної системи охорони здоров’я та умови їх надання детально викладені в Законі № 5510, а перелік таких медичних послуг і процедур варіюється залежно від подальших умов, таких як вікові обмеження для певних медичних послуг, чи надається послуга одним із підрядників, що надають медичні послуги, тощо.

Чи потрібне додаткове приватне медичне страхування на додаток до загального медичного страхування?

Це залежить від бажання особи, оскільки деякі медичні послуги не покриваються полісом загального медичного страхування, зокрема: (i) будь-які види медичних послуг для естетичних цілей та ортодонтичні стоматологічні процедури для естетичних цілей, за винятком медичних послуг, які надаються для забезпечення цілісності тіла та які можуть бути необхідні через нещасний випадок або професійне захворювання, аварію, наявність вроджених захворювань або дефектів, (ii) медичні послуги, не дозволені або не ліцензовані Міністерством охорони здоров’я та послуги, які входять до переліку медичних послуг за визначенням Міністерства охорони здоров’я, (iii) послуги, які надаються з метою лікування хронічних захворювань іноземних громадян, що були присутні до дати, коли така особа стала власником поліса загального медичного страхування або така особа почала знаходитися на утриманні власника поліса загального медичного страхування.

Крім того, у випадку, якщо особа буде подавати заяву на отримання короткострокового дозволу на проживання, вона повинна оформити поліс приватного медичного страхування на строк, який покриває термін дії передбачуваного дозволу на проживання. Існують певні мінімальні стандарти приватного медичного страхування, необхідні для подання заяв на отримання дозволу на проживання. Тобто страховий поліс повинен покривати мінімальний стандарт, роз’яснений в законі щодо приватного медичного страхування, яке необхідно оформляти в разі подання заяви на отримання дозволу на проживання і повинен містити відмітку про покриття таким полісом повного терміну дії дозволу на проживання. Більш того, поліс повинен мати печатку і мокрий підпис.

До яких державних органів та неурядових організацій можна звернутися для отримання додаткової інформації про доступ до медичної допомоги?

Ми рекомендуємо проконсультуватися з YIMER та / або турецькою установою соціального забезпечення з цього питання. Також можна зв’язатися з УВКБ ООН (Агентство ООН у справах біженців).

Туреччина: інформація щодо психологічної підтримки

Чи передбачена в країні безкоштовна психологічна підтримка в рамках державної системи охорони здоров’я?

Крім інформації, викладеної вище, відповідно до Закону № 5510, певні медичні послуги, що надаються в рамках загального медичного страхування, можуть бути виключені зі сфери послуг охорони здоров’я, після їх визначення Управлінням соціального забезпечення, на основі методу, типу та обсягу таких послуг. Тому для отримання детальної інформації ми рекомендуємо проконсультуватися з турецькою установою соціального забезпечення.

Чи потрібно проходити будь-яку додаткову адміністративну процедуру для отримання психологічної підтримки?

Ми рекомендуємо проконсультуватися з турецькою установою соціального забезпечення з цього приводу, оскільки це може залежати від рішення, яке буде винесено Управлінням установи соціального забезпечення, як зазначено вище.

До яких державних органів та неурядових організацій можна звернутися для отримання додаткової інформації про послуги для людей, які потребують психологічної підтримки, та особливо страждають від психологічних травми?

Ми рекомендуємо проконсультуватися з YIMER та / або УВКБ ООН (Агентство ООН у справах біженців).

Туреччина: інші послуги

Як і де можна подати заяву на отримання допомоги по інвалідності?

Допомога по інвалідності передбачена тільки для громадян Туреччини, тому іноземні громадяни не можуть претендувати на такі виплати.

Чи існують інші соціальні пільги та послуги, які не зазначені вище?

Наскільки нам відомо, існує програма допомоги щодо житла та харчування, яка фінансується Європейським Союзом та реалізується у партнерстві з Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста та Червоного Півмісяця (IFRC), Турецьким товариством Червоного Півмісяця та Міністерством сім’ї та соціальних послуг. Ми рекомендуємо проконсультуватися з YIMER та / або УВКБ ООН (Агентство ООН у справах біженців) для отримання детальної інформації з цього питання.

Чи оподатковуються соціальні виплати?

Н/Д. Оскільки допомога по інвалідності передбачена тільки для громадян Туреччини, для іноземних громадян щодо допомоги по інвалідності немає податкових зобов’язань.

Чи можна відвідувати мовні курси або інші інтеграційні заходи?

Наскільки нам відомо, не існує постійного проекту турецької офіційної влади, пов’язаного з інтеграційними заходами для іноземних громадян. Проте, можна проконсультуватися з певними неурядовими організаціями, щоб отримати інформацію з цього питання. Тому ми рекомендуємо проконсультуватися з YIMER та / або УВКБ ООН (Агентство ООН у справах біженців) для отримання інформації про такі неурядові організації.

Чи можливо отримати безкоштовну юридичну допомогу? Як і де її можна отримати?

Заявники на отримання та отримувачі міжнародного захисту можуть скористатися безкоштовною правовою допомогою, якщо вони цього потребують і не можуть дозволити собі сплатити гонорар адвоката. Для звернення за такою юридичною допомогою та у зв’язку із запитами щодо безоплатної правової допомоги рекомендуємо проконсультуватися з адвокатурою відповідного міста.

Куди можна звернутися, якщо я вважаю себе жертвою торгівлі людьми? (Поліція / управління охорони здоров’я / центр надання соціальних послуг / імміграційний відділ тощо)

У такому випадку ми рекомендуємо проконсультуватися з Імміграційною службою, оскільки вона забезпечує роботу програми підтримки потерпілих (яка включає надання житла, надання медичної / психосоціальної підтримки,  надання юридичних та інших консультацій. )

Який захист передбачений для осіб, які були визнані або потенційно можуть бути жертвами торгівлі людьми? (житло, пільги, консультування, принцип непокараності тощо)

Імміграційна служба надає житло та гарантує безпеку осіб, які були визнані або потенційно можуть бути жертвами торгівлі людьми. Вона також надає медичну /психосоціальну підтримку, юридичні та інші консультації.

Інтеграційна підтримка/заходи (мовні заняття, визнання кваліфікацій, навчання тощо)

Наскільки нам відомо, не існує постійного проекту турецьких офіційних органів, пов’язаного з інтеграційною підтримкою / заходами. Проте, можна проконсультуватися з певними неурядовими організаціями, щоб отримати інформацію з цього питання. Тому ми рекомендуємо проконсультуватися з YIMER та / або УВКБ ООН (Агентство ООН у справах біженців) для отримання інформації про такі неурядові організації.

Не чекайте, поки буде запізно! У нашому блозі про міграцію ми пропонуємо екологічні та ефективні рішення для українців, які шукають нові можливості у 189 країнах світу. Особливо важливо це у світлі поточних подій. Отримайте доступ до цінних порад та рекомендацій, які допоможуть вам знайти новий будинок та можливості за кордоном. Досліджуйте Блог про міграцію вже сьогодні!. Запишіться на консультацію з нашими експертами та отримайте надійні рішення для вашого бізнесу та сім’ї.

Натисніть Бронюй зустріч, щоб дізнатися більше!

Підписка на YouTube канал – РЕАЛІЗАЦІЯ ЗАКОННОГО ПРАВА Юрист Margaret Akulina

https://www.youtube.com/@youtube_margaret_akulina

Отримуйте актуальні поради та інформацію про аспекти правил землекористування в Україні та інші. Підпишіться на наш YouTube канал і будьте завжди в курсі останніх новин!

✅Фермерам – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh58466krmAsIYktMtV6FvJ3wx

✅Військовим – https://www.youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5844jCrsGEbC7EWZulI5TT7V

✅Правила Землекористування – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586jdZAKyHQDwx0_CuZoeSnG

✅Порадник по Адміністративним справам – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585pLL-q6w-dkqrtt02MV7Cw

✅Бізнес в Україні – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586qJ-zHisU_f8L4W0gXh_dB

✅Екологія в повсякденному житті – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh587h-9GgOTYnj5jLDgy4A5iD

✅Виконання судових рішень – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585SUA9X1l-6Q3rlSlk2MEyv

✅Житло і будівельні норми – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585Ak-tCUOHgjmbu4u2PmJ3k

✅Грошові допомоги та пільги – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585cS66hc7e0dK9nU93jG4AX

✅Твої права за Конституцією – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586YSlbenZujRgSJYgKGozZB

✅Види злочинів та покарання – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh584OcqSq1BR7h8z4RemrLT9e

✅Незвичайні випадки на митниці – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585VV7ToexfnHR7Zj7zTIlp7

✅Глобальні міжнародні питання – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585KqkAuKrxIVpgGHdWIprk4

✅Бухгалтерія для підприємців – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5878924e-IE7MCEPr-y1fcuo

✅ІТ – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5847-IVuBA8ZOfOuC5YgTld3

✅Зразки контрактів і скарг – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh584q9tEITO7qs8aHaB1lAcZZ

✅Спадщина та Нотаріат України – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586eTvrPnCuAy8xcIJvi392-

✅Пенсійні виплати – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh587V8z-NQcnGKNQA6WZIk63k

✅Шлюб і родина – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586KQwnqtgequy_x6i4XCdyY

✅Робота і зарплата – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586oM0EJPocKg2WG8JzYGfaC

✅Податки і гроші – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586weQen6rlIe5dudzdg_lRL

✅Юридичні поради кожному – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585V2hNqhcuEsF2TcmCnfGhg

Додаткові ресурси з Intereses Legítimos:

Відкрийте Світ Можливостей з Intereses Legítimos – Ваш Шлях до Інновацій та Надійності!

  • Технології Швидких Відповідей: Перебуваючи в Іспанії чи Україні, якщо вам потрібна термінова рада від професіоналів – адвокатів, нотаріусів, юристів, бухгалтерів або податкових консультантів, зверніться до нашого інноваційного сервісу Безкоштовна Експрес-Відповідь за 1 Хвилину! на сайті Intereses Legítimos. Ми поєднуємо швидкість з точністю, щоб надати вам надійні рішення у будь-якій ситуації. Завітайте до Intereses Legítimos сьогодні! та отримайте інформацію, яка вам потрібна, швидко та ефективно!
  • Безпека та Захист в Україні: Наш блог про захист в Україні надає всебічний аналіз поточних законів та правил, наголошуючи на нашій прихильності до вашої безпеки та захисту. Від юридичного захисту до порад з безпеки – ми покриваємо всі аспекти, щоб ви були інформовані та захищені. Завітайте на Блог про захист в Україні.
  • Іспанія Чекає на Вас: Мрієте про життя в Іспанії? Наш блог про можливості в Іспанії – це ваш шлях до якості та розкоші життя в цій дивовижній країні. Відкрийте для себе найкращі місця та можливості, які чекають на вас в Іспанії. Почніть подорож з Блога про можливості в Іспанії.
  • Повний спектр послуг для вашого активного образу життя: Наші послуги охоплюють всі аспекти вашого перебування та діяльності в Іспанії та Україні, підтримуючи ваш активний та пригодницький спосіб життя. Від юридичної допомоги до консультацій щодо міграції – ми тут, щоб забезпечити вам підтримку та рішення. Відкрийте для себе більше сторінок Наші Послуги.
  • Вивчайте Мови з Intereses Legítimos: Хочете почати говорити французькою, італійською, іспанською, англійською, німецькою, російською, українською, португальською, китайською, турецькою? Наша нова програма навчання мов відкриє вам двері у світ міжнародного спілкування та можливостей. Почніть свій шлях до багатомовності прямо зараз на Intereses Legítimos.

Intereses Legítimos: Ваш надійний партнер та джерело інформації. Приєднуйтесь до нас і зробіть ваше перебування в Іспанії чи Україні незабутнім та безтурботним!

Залишились питання? Забронюй онлайн зустріч