Угорщина пропонує порятунок українцям від жорстокості війни та геноциду. Дізнайтеся про сміливі кроки проти агресії Путіна. Читай, щоби розкрити правду!
Якщо ви плануєте виїзд з України та потребуєте інформації про законодавство, права, тимчасовий захист або послуги в іноземній країні, звертайтеся до нас та бронюйте онлайн зустріч на нашому сайті. Наші юристи нададуть відповіді на ваші запитання та допоможуть вам знайти рішення для вашої проблеми. Ми розуміємо, що правові питання можуть створювати стрес та занепокоєння, але наші спеціалісти готові взяти на себе відповідальність та звільнити вас та вашу сім’ю від непотрібного навантаження.
Для кого призначена ця інформація?
В Угорщині тимчасовий захист надаватиметься:
- громадянам України, які проживали на території України до 24 лютого 2022 року;
- особам без громадянства та громадянам інших країн, окрім України, які мали міжнародний захист або еквівалентний національний захист в Україні до 24 лютого 2022 року;
- членам сімей осіб, зазначених у пунктах 1 і 2, зокрема: чоловіку / дружині, зареєстрованому партнеру, неповнолітнім неодруженим дітям та іншим близьким родичам, які до 24 лютого 2022 року проживали в Україні як одна родина і на момент виникнення обставин, пов’язаних із масовим напливом переміщених осіб, повністю або здебільшого залежали від осіб, зазначених в пунктах 1 або 2.
Громадяни третіх країн, окрім зазначених в пунктах 1, 2 або3, не мають права на отримання тимчасового захисту.
Зазначимо також, що громадяни Угорщини не мають права на отримання тимчасового захисту, але з 8 березня 2022 року громадяни Угорщини, які мали право на тимчасове проживання в Україні та прибули в Угорщину з України 24 лютого 2022 року або пізніше, мають право на отримання тимчасового захисту й допомоги, якщо статус громадянина Угорщини не надає їм вигідніших умов.
Угорщина: інформація щодо імміграції
Які документи необхідно надати для в’їзду?
Відповідно до публічної інформації, наявної в пресі або соціальних мережах, в’їзд в Угорщину з України можливий без практично будь-яких документів. Однак для того, щоб орган у справах біженців визнав особу такою, що має право на тимчасовий захист, необхідно надати відповідні обґрунтування або докази (що може бути зроблено насамперед за допомогою документа, що посвідчує особу). За відсутності документів процес надання захисту триватиме довше.
Як в’їхати до країни без біометричного паспорта?
Якщо ви в’їжджаєте в Угорщину без біометричного паспорта, вас направлять в пункт реєстрації, де зареєструють вашу особисту інформацію. Тут громадяни України та члени їх сімей можуть подати документи на отримання тимчасового захисту або дозволу на тимчасове проживання.
Як довго дозволяється перебувати в країні?
Тимчасовий захист, наданий на підставі рішення Європейської Ради, становить один рік. (тобто триває до 4 березня 2023 року).
Чи існують якісь вимоги щодо Covid і якщо так, то які саме?
Наразі немає жодних вимог щодо Covid, однак при в’їзді в країну перевіряються температура тіла та сертифікат вакцинації. За необхідності буде запропонована вакцинація і медична допомога. За підозри COVID проводиться експрес-тест, і якщо результат буде позитивним або існуватимуть інші симптоми, людину помістять на карантин.
Де реєструватися, щоб отримати тимчасовий захист?
Згідно з інформацією, наданою на офіційному сайті органу в справах біженців, з 11 березня 2022 року офіс відкритий лише для клієнтів з України з метою надання тимчасового захисту та видачі реєстраційного гуманітарного дозволу на перебування чи дозволу на тимчасове проживання. Офіс працює сім днів на тиждень (зокрема у вихідні та святкові дні) за адресою: 131 Harmat utca, Budapest 1108 (Будапешт) із 8:00 до 16:00.
Представники органу також присутні в пунктах прийому громадян та мають мобільні автобуси на випадок надходження невідкладних запитів. Головний пункт збору в Будапешті – спортивний об’єкт, що називається BOK hall. (Транзитний пункт відкритий 24/7 і забезпечує харчуванням, напоями, медичним обслуговуванням. Він обладнаний водопроводом та каналізацією, а також здійснює організацію поїздок, має дитячий куточок і пропонує доступ до Інтернету. Він співпрацює з благодійними організаціями та волонтерами. MÁV (угорська залізнична компанія) управляє мобільною міжнародною касою в транзитному пункті. Для тих, хто подорожує від транзитного пункту, спеціальні автобуси будуть надані, щоб дістатися Східного та Західного залізничних вокзалів та аеропорту Ференца Ліста. А для тих, хто залишатиметься в Угорщині, буде забезпечено проживання.) Тут ви також можете надіслати ваш запит.
З 22 квітня 2022 року, з метою пришвидшення процесу подання заявки, орган притулку дозволяє заявникам направити свої дані в орган притулку заздалегідь. Це можна зробити за допомогою наступного інтерфейсу: https://enterhungary.gov.hu/eh/. Це не означає, що, ви подали заявку. Вам ще доведеться звернутися до органу притулку, однак, це пришвидшує процес.
Скільки треба чекати, щоб отримати статус тимчасового захисту?
Максимальна тривалість процедури становить 45 днів.
Які права надаються під час очікування тимчасового захисту?
Ви маєте право на медичну допомогу, обстеження та лікування в рамках загальної медичної допомоги; у невідкладних випадках – на спеціалізовану амбулаторну, стаціонарну та стоматологічну допомогу; акушерську і допомогу вагітним; спеціалізовану допомогу онкохворим; на обстеження та лікування в рамках іншої допомоги пацієнтам із хронічними захворюваннями (зверніть увагу, що цей перелік медичної допомоги для осіб, що звертаються за тимчасовим захистом, не є вичерпним, див. розділ «Охорона здоров’я»). Також ви маєте право на відшкодування витрат на переклад документів. Ви також можете запросити розміщення в одному з житлових центрів, де загалом ви маєте право на проживання, триразове харчування, столові прилади та засоби гігієни.
Які документи необхідно надати для отримання тимчасового захисту?
У першу чергу знадобляться посвідчення особи або будь-які інші документи, що посвідчують особу та громадянство. Якщо у вас немає жодних документів, необхідно докласти всіх зусиль, щоб посвідчити свою особу (зокрема зв’язатися із членами сім’ї, родичами, законними представниками або країною походження своїх документів), що безумовно збільшить тривалість процедури.
Які документи видаються при отриманні тимчасового захисту?
Ви отримаєте документ, що посвідчує особу, та проїзний документ. За бажанням також видається дозвіл на проживання (в якому буде вказано ваше місце проживання).
Чи можна отримати громадянство після отримання тимчасового захисту? Скільки необхідно перебувати в країні, щоб мати на це право?
Тимчасовий захист не надає пільгових умов для отримання угорського громадянства. Застосовуються загальні правила, встановлені Законом LV від 1993 року про угорське громадянство, згідно з якими до подання запиту необхідно протягом восьми років постійно проживати в Угорщині, а також виконати інші юридичні вимоги.
Пільгові умови, відповідно до яких достатньо постійно проживати в країні протягом трьох років, а також виконати інші юридичні вимоги, поширюються на біженців, які отримали притулок.
За певних обставин можуть застосовуватися інші пільгові умови (зокрема безперервне проживання протягом п’яти років, якщо особа, яка не є громадянином Угорщини, народилася в Угорщині та отримала дозвіл на проживання в Угорщині в неповнолітньому віці).
Чи дозволяється вільно пересуватися країною та Європейським Союзом, перебуваючи під тимчасовим захистом?
Якщо ви перебуваєте під тимчасовим захистом, ви можете вільно пересуватися країною, однак існують певні зобов’язання, зокрема необхідно вказувати своє місце проживання та сповіщати орган у справах біженців про будь-які зміни щодо нього; також необхідно негайно повідомити орган у справах біженців, якщо ваш проїзний документ, документ, що посвідчує особу або підтверджує право на проживання в Угорщині були втрачені, вкрадені або знищені. Крім того, ви маєте право на особисте посвідчення особи та проїзний документ, який дає право один раз покинути країну та повторно в’їхати в неї за відсутності дійсного проїзного документа, виданого країною, звідки ви прибули.
Українці, які мають біометричні паспорти, можуть подорожувати до інших держав-членів ЄС на строк до 90 днів протягом 180-денного періоду (відповідно до Положення (ЄС) 2018/1806 Європейського парламенту та Ради).
Чи можна подати заяву про надання притулку, перебуваючи під тимчасовим захистом?
Немає жодних правових перешкод щодо цього, однак умови отримання притулку відрізняються від умов отримання тимчасового захисту. Якщо ні країна народження, ні інша країна не надають захист, Угорщина надає право на отримання притулку особам, які не мають угорського громадянства та піддаються переслідуванню за расовими або національними ознаками, за належність до певних соціальних груп, за релігійними або політичними переконаннями або чий страх переслідування є цілком обґрунтованим. Якщо ви не є громадянином Угорщини, який потрапив на територію Угорщини через європейську країну, та не стикалися з переслідуванням або безпосереднім ризиком переслідування, ви не маєте права шукати притулку і можете бути повернуті до першої європейської країни, з якої ви потрапили до Угорщини, за винятком деяких випадків.
Як подати заяву про надання притулку?
Якщо ви були змушені залишити свою країну через переслідування або ризик серйозної шкоди, ви повинні заявити про свій намір подати заявку на отримання міжнародного захисту (притулку).
Оскільки в Угорщині було прийняте правило, яке діятиме до 31 грудня 2022 року (див. Розділ 84 Закону LVIII від 2020 року), умовою подання заявки про надання притулку в Угорщині є подання заяви про наміри особисто в органи біженців через призначені посольства Угорщини (зазвичай вони знаходяться в Києві або у Белграді) для отримання притулку в Угорщині до в’їзду в Угорщину. Управління у справах біженців повідомляє Посольство протягом 60 днів чи пропонується заявнику надати спеціальний проїзний документ для того, щоб в’їхати до Угорщини з метою подання його заявки про надання притулку. У разі прийняття позитивного рішення Посольство, якщо заявник в іншому випадку не має права в’їжджати до Угорщини (наприклад, у разі відсутності необхідних документів для виїзду або візи тощо), видає спеціальний проїзний документ для в’їзду до Угорщини. Такий документ дійсний протягом 30 днів.
Клопотання про визнання має бути подано до органу притулку особисто. До 31 грудня 2022 року, за винятком окремих випадків (особи, що отримують субсидіарний захист; членів родин визнаних біженців та тих, хто скористався можливістю отримання субсидіарного захисту; особи, які підлягають насильницьким заходам, іншим заходам або покаранням, що впливають на особисту свободу), клопотання про надання притулку може бути подано тільки після попередньої процедури (заява про наміри). Якщо така попередня процедура є необхідною, то ви повинні підтвердити свій намір на прикордонному контролі, щоб просити притулку, щойно ви потрапите в Угорщину.
Ви будете доставлені в управління у справах біженців впродовж 24 годин. Після цього орган притулку розгляне Вашу справу. Зверніть увагу на той факт, що, якщо вам було надано дозвіл на в’їзд в Угорщину -це не означає, що ви будете отримувати статус біженця або cубсидіарний захист.
Більш детальну інформацію Ви можете знайти тут. (Сайт не повністю оновлений, для попередньої процедури більш детальну інформацію дивіться тут: https://help.unhcr.org/hungary/asylum/).
Чи можна подати запит на возз’єднання із членами родини, які знаходяться за межами України? Якщо так, то яким чином?
Члени родини, які знаходяться за межами України, можуть возз’єднатися з членами родини в Угорщині, якщо вони відносяться до однієї з категорій осіб, які мають право на тимчасовий захист (див. пункт 3 розділу «Для кого призначена ця інформація?»). В інших випадках щодо тимчасового захисту для членів родини, які не відносяться до вищезазначених категорій, не існує жодних правил, що застосовуються до возз’єднання.
Щоб забезпечити єдність родини в рамках ЄС, якщо ви маєте тимчасовий захист в Угорщині, а член вашої родини знаходиться під тимчасовим захистом в іншій державі-члені ЄС, необхідно зробити наступне.
- Звернутися до органу в справах біженців в Угорщині, щоб бути визнаним особою, яка знаходиться під тимчасовим захистом іншої держави-члена ЄС. Далі угорський орган у справах біженців зв’язується із зазначеною державою-членом ЄС, і якщо остання надає вам тимчасовий захист, угорський орган у справах біженців скасовує своє рішення про надання вам тимчасового захисту і видає дозвіл на виїзд з Угорщини, щоб возз’єднатися із членом вашої родини іншій державі-члені ЄС.
- За запитом члена вашої родини та за вашою згодою йому також може бути надано тимчасовий захист в Угорщині.
Угорщина: інформація щодо працевлаштування
Чи потрібно подавати запит на отримання дозволу на працевлаштування? Якщо так, то як це зробити?
Ні, станом на 30 квітня особи, які користуються або шукають тимчасового захисту, мають право працювати на території Угорщини без дозволу на працевлаштування, включаючи тимчасову агентську роботу.
Особи, які мають тимчасовий захист, також можуть подавати запит на працевлаштування в державних органах (угорською мовою: «közfoglalkoztatás»).
Чи маю я право на допомогу по безробіттю? Як і куди слід подавати відповідний запит?
Особи, які перебувають під тимчасовим захистом, можуть отримати право на регулярну соціальну допомоги, щомісячний розмір якої становить HUF 22 800 (приблизно EUR 61). Щоб отримати таку допомогу, необхідно звернутися до районне відділення (угорською мовою: “гараші гіваталь”) та прийняти запропоновану допомогу (за винятком осіб, які вже знайшли роботу або доглядають за дитиною у віці до 3 років, або таких, яким не виповнилося 18 років і які навчаються на денному відділенні). Якщо особа, яка має тимчасовий захист, не погоджується на запропоновану роботу, орган з питань надання притулку припиняє виплату регулярної соціальної допомоги.
Орган з питань надання притулку не надає регулярну соціальну допомогу, якщо отримувач:
а) отримує дохід від роботи в рамках державних трудових відносин або має правовідносини з угорським роботодавцем;
б) отримує пенсію за віком від угорської пенсійної системи; або
в) отримує пенсію за віком із-за кордону та має можливість отримувати її в Угорщині.
Особи, які бажають працевлаштуватися, повинні з допомогою районного відділення прийняти відповідну роботу, зокрема в державних органах, яка буду запропонована протягом 45 днів після отримання першої регулярної соціальної допомоги.
Чи існують якість програми визнання освітніх документів або професійної кваліфікації? Як і куди слід подавати відповідний запит?
Застосовуються загальні правила акредитації. Визнання рівня освіти, професійної кваліфікації, кваліфікації або наукового ступеня, засвідченого іноземним атестатом та дипломом, відбувається під час процедури визнання або натуралізації. Угорський центр еквівалентності та інформації Управління освіти (MEIK) несе відповідальність за визнання рівня освіти та професійної кваліфікації, засвідчених дипломами про вищу освіту; натуралізацію вчених ступенів здійснюють вищі навчальні заклади Угорщини.
До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію щодо працевлаштування?
- Урядові організації:
1. муніципалітети;
2. районні відділення, державні установи.
- Неурядові організації:
1. угорська асоціація Next Step;
2. асоціація Menedék;
3. благодійна організація Kalunba;
4. спільнота Work Force.
Угорщина: інформація про житло
Чи можна отримати доступ до публічного житла / житла, що надається державою?
Так, проте державне житло в Угорщині є досить обмеженим і в основному забезпечується муніципалітетами. Для біженців та інших заявників в кожному муніципалітеті можуть застосовуватися різні умови, оскільки муніципалітет має право визначати, чи існують підстави для надання публічного житла (які зазвичай залежать від потреб).
Як і куди можна подати запит на отримання державного житла?
Запит і документи, перелік яких залежатиме від вимог певного муніципалітету, необхідно надати до вибраного муніципалітету. Деякі муніципалітети (зокрема Будапешт і деякі прилеглі райони) пропонують житло для біженців з України в приміщеннях муніципальних курортів.
Якщо біженець планує проживати у друзів та родини в довгостроковій перспективі, які документи потрібно заповнити, щоб зробити таке перебування офіційним, тобто як можна отримати підтвердження проживання?
Після того, як було видано офіційний указ щодо визнання статусу біженця, імміграційна служба Угорщини автоматично повідомляє місцевій державній установі (угорською мовою: «járási hivatal») адресу біженця, які потім видає біженцю офіційну адресну картку.
Які документи потрібні, щоб орендувати нерухомість у приватному порядку?
Не існує жодних законодавчих вимог щодо цього. Таким чином, все залежить виключно від уподобань орендодавця (зазвичай вони вимагають посвідчення особи, зокрема паспорт).
До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію про житло?
- Урядові організації:
1. Національне генеральне управління поліції з питань іноземців;
2. житловий департамент мера Будапешта.
- Неурядові організації:
1. Habitat for Humanity, Угорщина;
2. City is for All;
3. «Вуличні юристи».
Угорщина: інформація про освіту
Державні та деякі інші початкові та середні школи пропонують безкоштовне навчання дітям до 16 років, що знаходяться під тимчасовим захистом. Щоб отримати детальнішу інформацію щодо зарахування дітей до школи (зокрема про наявність місць), необхідно звернутися до місцевих навчальних центрів за посиланням: https://kk.gov.hu/tankeruletek.
Дорослі можуть знайти навчальні курси в центрах освіти для дорослих:
https://www.nive.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=595&Itemid=267
Куди можна звернутися, щоб влаштувати дитину з особливими освітніми потребами до спеціалізованої школи?
Щоб отримати інформацію про школи для дітей з особливими потребами, зверніться до місцевих освітніх центрів за посиланням: https://kk.gov.hu/tankeruletek.
Так, численні угорські університети приймають студентів, які тікають з України, та пропонують університетські курси, стипендію, житло та психологічну допомогу (зверніть увагу, що на деяких веб-сторінках інформація надана угорською мовою).
Будапештський університет імені Лоранда Етвеша (ELTE): https://www.elte.hu/en/helping
Обудський університет: https://international.uni-obuda.hu/blog/05032022/study-opportunities
Дебреценський університет: https://hirek.unideb.hu/node/11064
Університет мистецтва та дизайну ім. Мохой–Надя (МОМЕ): https://mome.hu/en/hir/811/a-mome-is-szerepet-vallal-az-ukrajnabol-erkezok-segiteseben
Університет Земмельвейса:
До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію про освіту?
https://www.oktatas.hu/kapcsolat/kozponti_ugyfelszolgalat
Угорщина: інформація про догляд за дитиною
Як влаштувати дитину до дитячого садка?
Дитячі садки підпорядковуються місцевим муніципалітетам, тому особи, які перебувають під тимчасовим захистом, повинні звернутися до місцевих органів влади за місцем проживання щодо деталей та умов зарахування дітей до дитячого садка. При цьому особи, які перебувають під тимчасовим захистом, можуть зарахувати своїх дітей до дитячого садка за однакових з громадянами Угорщини умовах.
Особи, які перебувають під тимчасовим захистом, можуть надати запит на отримання щомісячної допомоги, яка наразі складає HUF 22 800 (приблизно EUR 61) для дорослих і від HUF 12 200 до 25 900 (приблизно від EUR 32 до 69) для дітей віком до 18 років.
Особи, які перебувають під тимчасовим захистом, можуть подати запит на отримання сімейних виплат, зокрема допомоги на родина, по догляду за дитиною, на виховання дитини, допомоги по вагітності та пологах.
За запитом осіб, які не досягли 21-річного віку орган з надання притулку відшкодовує витрати на виховання дітей або отримання початкової / середньої освіти (зокрема витрати на проїзд, проживання в гуртожитку або харчування в школі).
Особи, які потребують тимчасового захисту або громадяни Угорщини, які втекли з України після 24 лютого 2022 року, можуть замовити безплатне харчування в школі та на свято впродовж 6 місяців для дітей, які перебувають під їх опікою.
Чи існують якісь виплати для вагітних і годуючих жінок?
Крім зазначеного, вагітні жінки, які перебувають під тимчасовим захистом, мають право на безкоштовну акушерську допомогу та супровід вагітності.
До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію щодо забезпечення потреб маленьких дітей?
https://kormany.hu/csaladokert-felelos-terulet або місцеві муніципалітети.
Угорщина: інформація про охорону здоров’я
Чи можу я користуватися послугами державної системи охорони здоров’я?
Так. Особи, яким надається тимчасовий захист, мають право користуватися послугами державної системи охорони здоров’я та отримувати необхідну та невідкладну медичну допомогу. Держава медична допомога також доступна особам, які подали запит, але ще не отримали тимчасового захисту.
Особи, які проживають у приміщеннях, наданих державними органами, повинні повідомляти про свої потреби в лікуванні персоналу цих приміщень. Люди, які звернулися з проханням про тимчасовий захист або мають тимчасовий захист і проживають в приватному житлі, повинні звернутися до лікаря (районного лікаря, угорською мовою: «háziorvos») за призначенням і основними медичними обстеженнями. Щоб дізнатися адресу, за якою можна звернутися до лікаря, відкрийте Google-мапу свого району і в рядку пошуку введіть «háziorvos». Якщо вам необхідна невідкладна медична допомога, зверніться до найближчої лікарні, де вам її нададуть. Використовуйте Google для пошуку адрес лікарень (в рядку пошуку введіть «kórház» угорською мовою).
Чи потрібно реєструватися, щоб отримати медичне страхування, і якщо так, то яким чином?
Щоб мати можливість доступу до системи державної охорони здоров’я в Угорщині, необхідно подати запит на отримання тимчасового захисту. Відповідну інформацію можна знайти вище в розділі «Імміграція».
Що входить до державної медичної допомоги?
– Первинна медична допомога: для іноземних громадян така допомога доступна в центрах прийому громадян або очікування притулку. Особам, які подали запит на отримання тимчасового захисту або вже мають його та які проживають у приватному житлі, допомога надається сімейним лікарем, який надає медичні послуги на основі зобов’язання про обслуговування певної дільниці.
– Обов’язкова вакцинація у певному віці.
– Амбулаторне лікування у невідкладних випадках (огляд, лікування, відшкодування вартості медикаментів). Спеціалізоване медичне обслуговування надається дільничним медичним працівником. Невідкладний випадок визначається як зміна стану здоров’я, яка за відсутності негайної медичної допомоги може призвести до смерті пацієнта або завдати серйозної чи неминучої шкоди здоров’ю (зокрема пологи, апендицит, інфаркт тощо).
– Стаціонарне лікування у невідкладних випадках (лікування, хірургічне втручання відшкодування вартості медикаментів тощо).
– Обстеження, аналізи та лікування, медичні засоби та прилади, необхідні після амбулаторного або стаціонарного лікування, допоки пацієнт не одужає після хвороби або його стан не стабілізується.
– Транспортування пацієнта, якщо за станом здоров’я пацієнта неможливо перевезти іншим видом транспорту.
– Невідкладна стоматологічна допомога і лікування.
– Акушерська допомога та супровід вагітності ( в деяких випадках втручання для переривання вагітності).
– «Особам, які мають право на медичну допомогу», ліки та медичні засоби надаються безкоштовно або з відшкодуванням 90 % або 100 % вартості в рамках соціального страхування
– Лікарські засоби для проведення досліджень за надання спеціалізованої допомоги онкохворим та хворим на хронічні хвороби, а також лікарські засоби для поліпшення й підтримки їх стану або зняття болю, на оплату яких надається субсидія.
– У разі необхідності можна зателефонувати за номером 1812, щоб скористатися послугами медичного перекладача.
Чи потрібна додаткова приватна медична страховка на додаток до страхового полісу? Якщо так, чи існують схеми для людей з низьким рівнем доходу?
Додаткове приватне медичне страхування не потрібно, однак кожен може отримати приватне медичне обслуговування за окрему плату. Однак деякі приватні медичні заклади надають амбулаторне-лікування людям, які тікають з України. Медичний центр Duna надає терапевтичні послуги людям із скаргами загального характеру та акушерсько-гінекологічну допомогу людям із захворюваннями, пов’язаними із вагітністю, або з невідкладними гінекологічними проблемами з з 08:00 до 20:00 в робочі дні. Щоб отримати вищезазначені послуги, необхідно зателефонувати за номером +36-70-698-0696 і пред’явити паспорт. Під час лікування будуть надані послуги перекладача (угорський вбе-сайт: https://www.dunamedicalcenter.org/hirek/a-duna-medical-center-megkezdi-az-ukran-haborus-menekultek-ingyenes-jarobeteg-ellatasat).
До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію щодо доступу до системи охорони здоров’я?
- Урядові організації:
1. Національне генеральне управління поліції з питань іноземців:
2. Міністерство трудових ресурсів;
3. Управління Національного фонду медичного страхування.
- Неурядові організації:
1. лікарні;
2. Університет Земмельвайса;
3. лікарі загальної практики («háziorvos»);
4. Угорський Гельсінкський комітет.
Угорщина: інформація про психічне здоров’я
Чи можна отримати безкоштовну допомогу в сфері психічного здоров’я в рамках системи державної охорони здоров’я?
За угорською системою охорони здоров’я психологічна допомога надається безкоштовно лише у психіатричних випадках. Потрапити на прийом до психіатра можна безпосередньо за направленням терапевта (дільничний лікар, «háziorvos» угорською мовою) або за попереднім записом. Психіатр може направити вас до психолога. Очевидним рішенням може бути звернення до компетентних служб психіатричної допомоги або психіатричної клінік (зокрема до відділення психіатрії і психотерапії Університету Земмельвайса), направлення можна отримати у терапевта.
За нашим розумінням, відшкодування витрат на допомогу в сфері психічного здоров’я в рамках державної охорони здоров’я не передбачено. Проте деякі волонтери-професіонали пропонують допомогу безкоштовно: https://pszi.hu/ukrajnai-menekultek-probono/
Чи потрібно проходити якусь додаткову адміністративну процедуру, щоб отримати доступ до допомоги в сфері психічного здоров’я?
Жодної додаткової адміністративної процедури проходити не потрібно, оскільки психологічне консультування та підтримку в сфері психічного здоров’я в основному надають благодійні неурядові організації (перелік надано нижче) та кваліфіковані психіатрі за направленням терапевта або в спеціалізованих клініках, як описано вище.
До яких урядових і неурядових організацій можна звернутися, щоб отримати додаткову інформацію про послуги для людей, які страждають на психічні розлади, зокрема мають психічні травми?
Неурядові організації:
1. Відділення психіатрії і психотерапії Університету Земмельвайса;
2. Фонд Корделія https://www.nyirgorkat.hu/?q=elerhetosegek&l=hu (англійською мовою)
3. Греко-католицька єпархія в Ніредьгазі:
https://www.nyirgorkat.hu/?q=elerhetosegek&l=hu
4 Національний інститут педіатрії імені Пала Хайма – Кризова дитяча поліклініка психічного здоров’я: +36 30 44 34 751, спеціалісти Кризової дитячої клініки психічного здоров’я надають допомогу при стресі, пов’язаному з війною, необхідністю покинути дім, а також із втратою та скорботою.
Угорщина: доступ до правової допомоги та інформації про захист прав людини
Якщо у мене є юридичне питання і мені потрібно найняти юриста, чи відповідаю я критеріям щодо надання юридичної допомоги? Як знайти юриста?
Доступна правова допомога
(i) у певних випадках, перелічених у чинному законодавстві (наприклад, якщо особа бере участь в адміністративній процедурі та потребує юридичної консультації для того, щоб зрозуміти її процесуальні права та обов’язки, або клопотання повинно бути підготовлене для того, щоб зробити юридичну заяву, або якщо юридична консультація, підготовка клопотаннь та інших документів вважається необхідною з питань, що безпосередньо впливають на повсякденне життя особи (зокрема, питання, пов’язані з житлом, трудовим законодавством або доступом до комунальних послуг); або якщо особа є жертвою злочину і потребує юридичної консультації або потребує допомоги для підготовки клопотання з метою пред’явлення звинувачень, розуміння її процесуальних прав та обов’язків, або пред’явлення позову про відшкодування шкоди, заподіяної злочином, будь-якої іншої шкоди; і т.д.) (розділ 3 Закону LXXX від 2003 року Про правову допомогу).
(ii) особам, переліченим у відповідному законодавстві (до якого також належать особи, яким надано дозвіл на проживання з гуманітарних міркувань) (стаття 4 Закону LXXX від 2003 року про правову допомогу).
У деяких випадках витрати на правову допомогу авансуються або повністю покриваються угорською державою (статті 5 і 6 Закону LXXX від 2003 року Про правову допомогу).
Список юристів, які надають правову допомогу, доступний за адресою https://szakrendszer.im.gov.hu/nevjegyzek/. Сторона, яка звертається за правовою допомогою, повинна подати спеціальну форму до служби правової допомоги, що працює в компетентному Урядовому офісі. Цей Урядовий офіс компетентний, якщо особа, яка звертається за правовою допомогою, має місце проживання або місце роботи. У випадку, якщо іноземці не мають угорського місця проживання або місця роботи, Урядовий офіс Будапешта є компетентним (Постанова Уряду No 362/2016). (XI. 29.), Указ No 28/2017. (XII. 27.) Міністерства юстиції).
Зазначимо, щодо української кризи також доступна наступна юридична допомога:
Новий веб-сайт https://ukrainelegalaid.org/ був створений з ініціативи угорських юристів, де pro bono юридична допомога може бути запитана (на основі інформації, доступної в пресі). Крім того, неурядові організації (наприклад, Гельсінський комітет) також пропонують юридичну допомогу на своїх веб-сайтах (https://helsinki.hu/en/information-for-ukrainian-citizens-and-their-families-fleeing-ukraine-en/).
Чи є в країні Омбудсмен, який займається дотриманням прав людини? Як найкраще звернутися до Омбудсмена?
Функції омбудсмена в Угорщині виконує Уповноважений з основних прав. Будь-хто може звернутися до Уповноваженого, якщо, на його думку, діяльність або бездіяльність громадських та / або інших органів, що виконують державні обов’язки, порушує основне право або представляє безпосередню небезпеку для особи, яка подає клопотання. Подача скарги можлива у випадку, якщо особа, яка повідомляє, вичерпала наявні адміністративні засоби правового захисту, не включаючи судовий перегляд адміністративного рішення, або якщо йому не доступний засіб правового захисту. Клопотання та процес не потребують сплати мита. Скарга може бути подана як усно, так і в письмовій формі особисто, а також електронною поштою або через спеціальну платформу на веб-сайті.
Відповідну інформацію можна знайти на сайті Уповноваженого угорською та англійською мовами (офіційний сайт: https://www.ajbh.hu/en/web/ajbh-en). Інформація для людей, які залишають Україну, також доступна українською мовою.
Щодо процесу Уповноваженого дивіться:
Для подання скарг дивіться:
- https://www.ajbh.hu/en/web/ajbh-en/turn-to-ombudsman
- https://www.ajbh.hu/en/web/ajbh-en/lodge-a-complaint
Якщо ви вважаєте, що стали жертвою торгівлі людьми, ви можете звернутися до служби підтримки потерпілих. Служба підтримки потерпілих надасть інформацію про те, що у вас є один місяць, щоб подумати про те, чи співпрацювати з органами влади в розслідуванні злочину і що ви маєте право на посвідку на тимчасове проживання на цей період і посвідку на проживання на час співпраці з органами влади. Якщо жертвою торгівлі людьми є громадянин Угорщини (або особа тієї ж національності), йому може бути надано притулок. Більш детальну інформацію можна знайти за адресою: https://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/aldozatsegito-szolgalat; https://vansegitseg.im.gov.hu/
Крім того, існує гаряча лінія, якою керує Національна служба кризового управління та інформаційного телефонного зв’язку, основною метою якої є надання допомоги та, у разі необхідності, розміщення жертв домашнього насильства, жорстокого поводження з дітьми, проституції та торгівлі людьми. https://okit.hu/segitseg/emberkereskedelem-aldozatainak
Баптистська благодійна служба також бере на себе зобов’язання боротися з торгівлею людьми вже більше 10 років. Він вживає превентивні заходи, забезпечує захист і догляд за постраждалими в притулках і представляє їх інтереси.
https://www.baptistasegely.hu/emberkereskedelem-elleni-kuzdelem/emberkereskedelem-elleni-kuzdelem-ek.
Угорщина: банківський рахунок і податкова інформація
Які документи необхідні для відкриття банківського рахунку?
Для цілей ідентифікації та верифікації постачальники послуг повинні вимагати надання наступних документів або мати право запросити дані з публічного реєстру: паспорт або документ, що посвідчує особу іноземця, якщо він надає дозвіл проживати в Угорщині, документ, що засвідчує право на проживання або дійсну посвідку на проживання, офіційну адресну картку, що підтверджує наявність домашньої адреси в Угорщині, якщо постійне місце проживання або звичайне проживання в Угорщині.
Коли я зобов’язаний сплачувати податки в країні? Що мені потрібно зробити, щоб їх сплатити?
Угорський податок на доходи фізичних осіб (PIT) може спричинити відповідальність, якщо фізична особа отримає дохід. Якщо фізична особа є податковим резидентом Угорщини, її світовий дохід підлягає ПДФО, тоді як нерезиденти підлягають ПДФО лише на доходи з угорських джерел.
Угорські громадяни вважаються угорськими податковими резидентами, в той час, як подвійні громадяни не вважаються угорськими податковими резидентами, якщо вони не мають постійного або звичайного місця проживання в Угорщині. Додатково
i) громадяни Європейського економічного простору (ЄЕЗ), які проводять в Угорщині не менше 183 днів на календарний рік;
ii) громадяни третіх країн (не угорські та не є членами ЄЕЗ), які мають посвідку на постійне проживання, або є особами без громадянства, які мають дозвіл на постійне проживання;
iii) іноземні особи, які мають постійне місце проживання тільки в Угорщині;
iv) іноземні особи, центр життєвих інтересів яких знаходиться в Угорщині, якщо немає постійного місця проживання в Угорщині або якщо Угорщина не є єдиною країною, де він / вона має постійне місце проживання;
v) іноземні особи, чиє звичайне місце проживання знаходиться в Угорщині, якщо немає постійного проживання в Угорщині або якщо Угорщина не є єдиною країною, де він/вона має постійне місце проживання, і якщо його/її центр життєвих інтересів невідомий
також претендує на місце проживання угорських платників податків для цілей оподаткування ПДФО.
Термін “центр життєвих інтересів” означає країну, до якої фізична особа в першу чергу пов’язана особистими облігаціями та облігаціями сімейних і ділових відносин. Крім того, термін “постійне місце проживання” означає місце, яке приватна особа використовує для постійного проживання і насправді живе там. Будь-яке тривале перебування приватної особи за кордоном на тимчасовій основі не вважається зміною постійного місця проживання.
Наслідки ПДФО, пов’язані з доходами, отриманими приватними особами, залежать від характеру (типу) доходу (наприклад, від доходу від зайнятості, від мандату, дивідендів, відсотків), тому точні наслідки можуть бути визначені в кожному конкретному випадку.
Доходи від працевлаштування, отримані резидентом Угорщини в цілому, підлягають ПДФО в Угорщині, тоді як якщо трудовий дохід, отриманий приватними особами-нерезидентами, які працюють в Угорщині зазвичай обкладається податком на доходи фізичних осіб від їхніх доходів, пов’язаних з їхніми угорськими робочими днями. Ставка ПДФО, що застосовується становить 15%. Якщо трудовий дохід виплачується угорським роботодавцем (платником), ПДФО повинен бути оцінений, задекларований та сплачений угорським податковим органам роботодавцем. В інших випадках (наприклад, іноземний роботодавець) ПДФО повинен самостійно визначатися приватною особою.
Звертаємо Вашу увагу на те, що у випадку з договорами про уникнення подвійного оподаткування між Угорщиною та державою податкового резидента – фізичної особи (наприклад, договір про уникнення подвійного оподаткування між Угорщиною та Україною) можуть переважати внутрішні правила, відповідно, положення таких договорів необхідно враховувати.
Угорщина: інші послуги
Де може отримати допомогу неповнолітня особа без супроводу?
Якщо особа, яка шукає захисту, ще не досягла 18-річного віку і прибула до Угорщини без супроводу, відповідальний орган опіки та піклування призначає опікуна з питань захисту дітей, який буде допомагати шукачеві притулку під час розгляду справи. Якщо орган вважає, що особа не вважається неповнолітньою, він призначає медичну експертизу для визначення віку.
Окрім благодійних організацій уряд створив центри спеціальної допомоги поблизу пунктів пропуску через державний кордон (на даний момент вони розташовані в пунктах Лонья, Барабас, Берегшурань і Тісабечь). Там надається їжа, тимчасовий притулок та інформація тим, хто шукає допомоги, також там присутні урядові посадові особи, які за потреби можуть допомогти з адміністративних питань.
Як і куди можна подати заяву на отримання допомоги по інвалідності?
Соціальна страхова допомога залежить від сплати відповідних внесків.
Чи можете перелічити 3-4 громадські організації, які проводять мовні заняття та інші інтеграційні програми для українців?
Асоціація “Менедек” (https://menedek.hu/en/projects/active)
Міра Хаз (https://artemisszio.eu/mira/en/)
ELTE University (https://www.elte.hu/content/tanorak-ukran-gyerekeknek-az-elte-n.t.25462) – мовні заняття для дітей України
Не чекайте, поки буде запізно! У нашому блозі про міграцію ми пропонуємо екологічні та ефективні рішення для українців, які шукають нові можливості у 189 країнах світу. Особливо важливо це у світлі поточних подій. Отримайте доступ до цінних порад та рекомендацій, які допоможуть вам знайти новий будинок та можливості за кордоном. Досліджуйте Блог про міграцію вже сьогодні!. Запишіться на консультацію з нашими експертами та отримайте надійні рішення для вашого бізнесу та сім’ї.
Натисніть Бронюй зустріч, щоб дізнатися більше!
Підписка на YouTube канал – РЕАЛІЗАЦІЯ ЗАКОННОГО ПРАВА Юрист Margaret Akulina
– https://www.youtube.com/@youtube_margaret_akulina
Отримуйте актуальні поради та інформацію про аспекти правил землекористування в Україні та інші. Підпишіться на наш YouTube канал і будьте завжди в курсі останніх новин!
✅Фермерам – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh58466krmAsIYktMtV6FvJ3wx
✅Військовим – https://www.youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5844jCrsGEbC7EWZulI5TT7V
✅Правила Землекористування – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586jdZAKyHQDwx0_CuZoeSnG
✅Порадник по Адміністративним справам – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585pLL-q6w-dkqrtt02MV7Cw
✅Бізнес в Україні – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586qJ-zHisU_f8L4W0gXh_dB
✅Екологія в повсякденному житті – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh587h-9GgOTYnj5jLDgy4A5iD
✅Виконання судових рішень – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585SUA9X1l-6Q3rlSlk2MEyv
✅Житло і будівельні норми – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585Ak-tCUOHgjmbu4u2PmJ3k
✅Грошові допомоги та пільги – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585cS66hc7e0dK9nU93jG4AX
✅Твої права за Конституцією – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586YSlbenZujRgSJYgKGozZB
✅Види злочинів та покарання – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh584OcqSq1BR7h8z4RemrLT9e
✅Незвичайні випадки на митниці – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585VV7ToexfnHR7Zj7zTIlp7
✅Глобальні міжнародні питання – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585KqkAuKrxIVpgGHdWIprk4
✅Бухгалтерія для підприємців – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5878924e-IE7MCEPr-y1fcuo
✅ІТ – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh5847-IVuBA8ZOfOuC5YgTld3
✅Зразки контрактів і скарг – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh584q9tEITO7qs8aHaB1lAcZZ
✅Спадщина та Нотаріат України – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586eTvrPnCuAy8xcIJvi392-
✅Пенсійні виплати – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh587V8z-NQcnGKNQA6WZIk63k
✅Шлюб і родина – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586KQwnqtgequy_x6i4XCdyY
✅Робота і зарплата – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586oM0EJPocKg2WG8JzYGfaC
✅Податки і гроші – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh586weQen6rlIe5dudzdg_lRL
✅Юридичні поради кожному – https://youtube.com/playlist?list=PL1_FKuTGh585V2hNqhcuEsF2TcmCnfGhg
Додаткові ресурси з Intereses Legítimos:
Відкрийте Світ Можливостей з Intereses Legítimos – Ваш Шлях до Інновацій та Надійності!
- Технології Швидких Відповідей: Перебуваючи в Іспанії чи Україні, якщо вам потрібна термінова рада від професіоналів – адвокатів, нотаріусів, юристів, бухгалтерів або податкових консультантів, зверніться до нашого інноваційного сервісу Безкоштовна Експрес-Відповідь за 1 Хвилину! на сайті Intereses Legítimos. Ми поєднуємо швидкість з точністю, щоб надати вам надійні рішення у будь-якій ситуації. Завітайте до Intereses Legítimos сьогодні! та отримайте інформацію, яка вам потрібна, швидко та ефективно!
- Безпека та Захист в Україні: Наш блог про захист в Україні надає всебічний аналіз поточних законів та правил, наголошуючи на нашій прихильності до вашої безпеки та захисту. Від юридичного захисту до порад з безпеки – ми покриваємо всі аспекти, щоб ви були інформовані та захищені. Завітайте на Блог про захист в Україні.
- Іспанія Чекає на Вас: Мрієте про життя в Іспанії? Наш блог про можливості в Іспанії – це ваш шлях до якості та розкоші життя в цій дивовижній країні. Відкрийте для себе найкращі місця та можливості, які чекають на вас в Іспанії. Почніть подорож з Блога про можливості в Іспанії.
- Повний спектр послуг для вашого активного образу життя: Наші послуги охоплюють всі аспекти вашого перебування та діяльності в Іспанії та Україні, підтримуючи ваш активний та пригодницький спосіб життя. Від юридичної допомоги до консультацій щодо міграції – ми тут, щоб забезпечити вам підтримку та рішення. Відкрийте для себе більше сторінок Наші Послуги.
- Вивчайте Мови з Intereses Legítimos: Хочете почати говорити французькою, італійською, іспанською, англійською, німецькою, російською, українською, португальською, китайською, турецькою? Наша нова програма навчання мов відкриє вам двері у світ міжнародного спілкування та можливостей. Почніть свій шлях до багатомовності прямо зараз на Intereses Legítimos.
Intereses Legítimos: Ваш надійний партнер та джерело інформації. Приєднуйтесь до нас і зробіть ваше перебування в Іспанії чи Україні незабутнім та безтурботним!