Декларування та реєстрація місця проживання та перебування біженців, осіб, які потребують додаткового захисту та шукачів притулку

Декларування та реєстрація місця проживання та перебування біженців, осіб, які потребують додаткового захисту та шукачів притулку є актуальною темою для багатьох людей, які перебувають в Україні. Ця процедура є важливою, оскільки дозволяє забезпечити правовий захист та соціальні послуги для цих категорій осіб. У цій статті ми розглянемо нормативну базу, необхідну для декларування та реєстрації місця проживання/перебування, категорії осіб, які повинні зареєструвати своє місце проживання/перебування, необхідні документи та інші важливі аспекти.

Нормативна база

Закон України “Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту”, закон України “Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні”, закон України “Про адміністративні послуги” та закон України “Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні” є основними законодавчими актами, які регулюють декларування та реєстрацію місця проживання/перебування біженців, осіб, які потребують додаткового захисту та шукачів притулку.

Постанова Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207 “Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державної демографічного реєстру”, Постанова Кабінету Міністрів України від 14.03.2012 № 202 “Про затвердження положення про посвідчення біженця” та Постанова Кабінету Міністрів України від 14.03.2012 № 196 “Про затвердження положення про посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту” також є важливими нормативними актами, які регулюють процедуру декларування та реєстрації місця проживання/перебування цих категорій осіб.

Наказ Міністерства внутрішніх справ України від 07.09.2011 № 649 “Про затвердження Правил розгляду заяв та оформлення документів, необхідних для вирішення питання про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, втрату і позбавлення статусу біженця та додаткового захисту і скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту” встановлює порядок розгляду заяв та оформлення документів, які необхідні для визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту, а також порядок скасування рішення про визнання особи біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту.

Категорія осіб, які повинні зареєструвати своє місце проживання/перебування

Згідно зі статтею 6 Закону України “Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту”, біженці, особи, які потребують додаткового або тимчасового захисту, а також шукачі притулку повинні зареєструвати своє місце проживання/перебування у строк до 10 днів з дня вступу на територію України або з дня зміни місця проживання/перебування.

Куди звернутись

За допомогою процедури декларування та реєстрації місця проживання/перебування можна звернутись до органів державної влади, зокрема до відділів міграційної служби, органів місцевого самоврядування, а також до Єдиного державного порталу електронних послуг.

Перелік документів, необхідних для реєстрації місця проживання/перебування

Для реєстрації місця проживання/перебування біженців, осіб, які потребують додаткового захисту та шукачів притулку необхідно надати такі документи:

  • Паспорт або інший документ, що посвідчує особу
  • Документ, що підтверджує статус біженця або особи, яка потребує додаткового захисту (якщо такий статус мається)
  • Документи, що підтверджують місце проживання/перебування (наприклад, договір оренди житла)

Вартість

За декларування та реєстрацію місця проживання/перебування не стягується жодних платежів.

Порядок розгляду заяви про реєстрацію місця проживання/перебування

Заяви про реєстрацію місця проживання/перебування розглядаються органами міграційної служби або органами місцевого самоврядування протягом 10 днів з дня подання заяви. У разі надання повної комплекта документів та відповідності заяви вимогам законодавства, органи міграційної служби або органи місцевого самоврядування видають довідку про реєстрацію місця проживання/перебування.

У разі невідповідності заяви вимогам законодавства, заява може бути повернута клієнту з відповідним поясненням про недоліки у заяві. Також може бути надано строк для виправлення недоліків.

Підстави для відмови в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання

Органи міграційної служби або органи місцевого самоврядування можуть відмовити у реєстрації місця проживання/перебування у разі:

  • Надання неправдивих даних або документів
  • Невідповідності заяви вимогам законодавства
  • Наявності підстав, передбачених законодавством, що перешкоджають реєстрації місця проживання/перебування (наприклад, якщо особа перебуває у кримінальному провадженні)

Також, органи міграційної служби або органи місцевого самоврядування можуть зняти з реєстрації місця проживання/перебування у разі невиконання особою вимог законодавства, що стосуються реєстрації місця проживання/перебування.

Юридичні, економічні, культурні особливості

В Україні існують особливості декларування та реєстрації місця проживання/перебування для біженців, осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, та шукачів притулку. Зокрема, такі особи можуть бути зареєстровані за місцем перебування (в тому числі в інших містах або областях), а не тільки за місцем проживання.

Також, для біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, передбачені особливі документи, що підтверджують їх статус. Зокрема, для біженців видається посвідчення біженця, а для осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту, видається посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту.

Для шукачів притулку також передбачені особливі процедури щодо декларування та реєстрації місця проживання/перебування. Такі особи мають право на безкоштовне проживання у спеціальних установах (наприклад, притулках), де їм надається тимчасове проживання та інші необхідні послуги.

Чотири кумедних судові, з життя клієнтів прикладів

Необхідність реєстрації місця проживання/перебування може стати причиною для цікавих та неочікуваних судових справ. Наприклад, один клієнт звернувся до суду через те, що його адресу було помилково зареєстровано на іншу особу, що призвело до незручностей з документами та комунікацією з владою. Інший клієнт звернувся до суду через те, що його реєстрація місця проживання була відхилена через помилку у документах, але виявилося, що помилка була з боку органів міграційної служби.

Інші клієнти зверталися до суду через те, що їх реєстрація місця проживання була відхилена через відсутність необхідних документів, але виявилося, що документи були надіслані органам міграційної служби, але через технічну помилку не були зареєстровані.

Інша судова справа стосувалася відмови у реєстрації місця проживання батькам, які опікувалися дітьми-інвалідами, через те, що їх діти не були зареєстровані на цій адресі, хоча фактично проживали разом з батьками.

Ще один клієнт звернувся до суду через те, що його реєстрація місця проживання була відхилена через те, що адресу було вказано не вірно, хоча фактично це було приватне житло, але належало до іншого міста.

Цікаві та незвичайні судові справи підкреслюють важливість правильного декларування та реєстрації місця проживання/перебування, а також важливість звернення до професійних юристів з питань міграції та захисту прав мігрантів.

В період війни в Україні: Декларування та реєстрація місця проживання та перебування біженців, осіб, які потребують додаткового захисту та шукачів притулку.

В період війни в Україні проблема міграції стала особливо актуальною. Багато людей були змушені покинути свої домівки та міста, щоб уникнути небезпеки та знайти притулок в безпечних місцях. Також, багато людей з інших країн шукали притулок в Україні, тому питання декларування та реєстрації місця проживання та перебування біженців, осіб, які потребують додаткового захисту та шукачів притулку стало надзвичайно важливим.

Для біженців та осіб, які потребують додаткового захисту, декларування та реєстрація місця проживання/перебування здійснюється за спрощеною процедурою, без обов’язкового подання ряду документів. Зокрема, для біженців не потрібні довідки про реєстрацію місця проживання та про відсутність заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Також, в період війни в Україні було запроваджено спеціальні заходи для забезпечення захисту прав біженців та осіб, які потребують додаткового захисту. Зокрема, було забезпечено можливість безкоштовного отримання медичної допомоги, надання житла та соціальної підтримки.

Проте, незважаючи на спеціальні заходи, біженці та особи, які потребують додаткового захисту, часто стикаються з проблемами у процесі декларування та реєстрації місця проживання/перебування. Наприклад, вони можуть мати проблеми зі знаходженням житла, а також з поданням документів, особливо у випадку, якщо вони не знають української мови.

Тому, для забезпечення прав біженців та осіб, які потребують додаткового захисту, дуже важливо мати належну підтримку та допомогу від держави, громадських організацій та професійних юристів з питань міграції. Такі юристи можуть допомогти біженцям та особам, які потребують додаткового захисту, у поданні заяв на декларування та реєстрацію місця проживання/перебування, у вирішенні питань з органами міграційної служби та допомогти їм захистити свої права в судовому порядку.

Для більшої ефективності, юристи повинні бути досвідченими в роботі з міграційними питаннями та мати знання про відповідну нормативну базу. Також, важливо мати розуміння культурних та соціальних особливостей біженців та осіб, які потребують додаткового захисту, щоб забезпечити їм належну підтримку.

У Despacho Internacional “Intereses legítimos” є досвід у роботі з міграційними питаннями та наданні правової допомоги біженцям та особам, які потребують додаткового захисту. Ми готові надати кваліфіковану підтримку та допомогу у процесі декларування та реєстрації місця проживання/перебування в Україні. Всі послуги надаються дистанційно, щоб зекономити час клієнта та забезпечити конфіденційність.

Крім того, ми можемо надати рекомендації щодо інших питань, пов’язаних з проживанням в Україні, наприклад, отримання дозволу на роботу, освіту, медичну допомогу тощо. Наші юристи готові допомогти вирішити будь-які питання та захистити права наших клієнтів.

Залишились питання? Забронюй онлайн зустріч