Договір міни 2024

Договір міни в Україні є одним із видів цивільно-правових угод, який регулюється Цивільним кодексом України (ЦКУ). Він передбачає взаємну передачу речей або прав власності між сторонами. Основною особливістю договору міни є те, що замість грошової оплати, сторони обмінюються товаром, послугами або правами.

Основні характеристики договору міни:

  1. Рівноцінність обміну: Хоча рівноцінність не завжди є обов’язковою, зазвичай сторони прагнуть досягти рівності вартості обмінюваних активів.
  2. Двосторонній характер: Договір міни є двостороннім, оскільки кожна зі сторін є одночасно і передавачем, і одержувачем.
  3. Передача права власності: Право власності на об’єкт міни переходить в момент укладення договору, якщо інше не передбачено угодою.

Приклади договору міни:

  1. Міна нерухомості: Дві сторони можуть обмінятися квартирами або будинками. Наприклад, якщо одна сторона має квартиру в центрі міста, а інша – будинок на околиці, вони можуть домовитися про обмін, якщо такий варіант влаштовує обох.
  2. Міна автомобілів: Двоє власників автомобілів різних марок і моделей можуть домовитися про обмін транспортних засобів з доплатою або без неї.
  3. Міна послуг: Дві компанії можуть обмінятися послугами, наприклад, одна компанія надасть рекламні послуги, а в обмін отримає юридичні консультації.

Юридичні аспекти:

  • Оформлення договору: Договір міни повинен бути оформлений у письмовій формі. Для обміну нерухомості необхідно нотаріальне посвідчення.
  • Реєстрація права власності: Після укладення договору міни необхідно зареєструвати перехід права власності відповідно до законодавства.
  • Податкові наслідки: Обмін активами може мати податкові наслідки, тому рекомендується консультуватися з податковим радником.

Зразок Договір міни:

Нормативна база

Основні ознаки договору

За договором міни (бартеру) кожна із сторін зобов’язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар (частина перша статті 715 ЦК України).

Договір міни спрямований на безповоротне відчуження кожною із сторін належного їй майна. Кожна із сторін договору міни є продавцем того товару, який він передає в обмін, і покупцем товару, який він одержує взамін.

Договором міни може бути встановлена доплата за товар більшої вартості, що обмінюється на товар меншої вартості. Право власності на обмінювані товари переходить до сторін одночасно після виконання зобов’язань щодо передання майна обома сторонами, якщо інше не встановлено договором або законом. Договором може бути встановлений обмін майна на роботи (послуги).

Предмет договору:

  • речі – рухоме чи нерухоме майно;
  • грошова доплата – за товар більшої вартості (винятково грошова доплата не може бути предметом договору міни);
  • робота, послуга – в обмін на товар (послугу) іншої сторони (частина п’ята статті 715 ЦК України).

Договір вважається укладеним з моменту досягнення домовленості сторін за всіма істотними умовами договору.

До договору міни застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, договір поставки, договір контрактації або інші договори, елементи яких містяться в договорі міни, якщо це не суперечить суті зобов’язання (стаття 716 ЦК України).

Форма договору міни

 
1. Договір міни, що повністю виконується сторонами в момент його вчинення усна форма (крім договору міни нерухомого майна, та договору міни, укладеного між юридичними особами та в інших випадках, встановлених законом) (стаття 206 ЦК України)
2. Договір міни між юридичними особами проста письмова форма (стаття 208 ЦК України)
3. Договір міни земельної ділянки, цілісного майнового комплексу, житлового будинку (квартири) або іншого нерухомого майна письмова форма, підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації (статті 209-210 ЦК України)

Для посвідчення нотаріусом договору міни необхідні наступні документи:

  1. документ, що посвідчує особу (як правило, паспорт (з вклеєною фотокарткою по досягненні особою 25 та 45 років!!!);
  2. реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб);
  3. правовстановлюючий документ на рухоме або нерухоме майно;
  4. експертно-грошова оцінка (якщо предметом міни є земельна ділянка або транспортний засіб);
  5. довідка про відсутність забудов з бюро технічної інвентаризації або місцевої ради (у випадку міни земельної ділянки, на яких відсутня забудова);
  6. довідка з управління земельних ресурсів про присвоєння кадастрового номеру (у випадку міни земельної ділянки, в якої відсутній кадастровий номер);
  7. довідка про склад сім’ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб (довідки житлово-експлуатаційної контори, житлово-будівельних кооперативів, об’єднання співвласників багатоповерхових будинків; витяг з будинкової книги) (у випадку міни житлової нерухомості);
  8. витяг з поземельної книги (у випадку міни земельної ділянки);
  9. рішення (дозвіл) опікунської ради та свідоцтво про народження (якщо власником (співвласником) майна є фізична особа, яка не досягла 18 років);
  10. згода співвласників або чоловіка (дружини) та свідоцтво про реєстрацію шлюбу (у випадку міни майна, що перебуває у спільній власності).

Якщо однією із сторін договору міни є юридична особа:

Детальний перелік документів, що необхідно надати для нотаріального посвідчення договіру міні:

Перелік документів, необхідних для оформлення договорів міни квартири / нежитлового приміщення:

  • Право власності на квартиру або нежитлове приміщення (свідоцтво про право на спадщину, договір дарування, договір купівлі-продажу, договір міни, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, свідоцтво про право власності на житло, рішення суду, реєстраційне посвідчення тощо).
  • Технічний паспорт.
  • Довідка з ЖЕКу (сільради) про прописку (ФОРМА № 3), якщо це квартира.
  • Експертно-грошова оцінка (про визначення оціночної вартості).
  • Свідоцтво про одруження, якщо квартира або нежитлове приміщення були придбані в шлюбі.
  • Свідоцтво про розлучення, якщо квартира або нежитлове приміщення були придбані в шлюбі, але в даний момент подружжя в розлученні, або після розірвання шлюбу.
  • Свідоцтво про смерть, якщо квартира або нежитлове приміщення були придбані в шлюбі, але один із подружжя помер (і також свідоцтво про одруження, щоб в Договорі і в Службових відмітках вказати, що сторони договору – удівець, або вдова, а копії цих документів залишити у нотаріуса.
  • Свідоцтво про народження дитини (Рішення Органу опіки – дозвіл на міну квартири або нежитлового приміщення) (Якщо в квартирі прописані малолітні, або неповнолітні діти, або такі являються співвласниками квартири або нежитлового приміщення).
  • Паспорта (перевірити наявність вклеєних фото при досягненні 25 і 45 років), коди – Сторін.
  • Якщо Сторони договору в шлюбі, то потрібна згода від дружини чи чоловіка (тобто потрібні паспорт і код дружини / чоловіка, а також присутність дружини / чоловіка для підписання цієї згоди у нотаріуса, або надати нотаріально посвідчену заяву про згоду).
  • Якщо стороною / сторонами є юридична особа, то потрібно: Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи або Виписка з державного реєстру юридичних осіб, Статут, Довідка з статистики, Довідка або Свідоцтво про взяття на податковий облік, Протокол загальних зборів, Витяг з державного реєстру юридичних осіб, Протокол загальних зборів та наказ про призначення на посаду директора, паспорта, коди представників юридичної особи

Перелік документів, необхідних для оформлення договорів міни житлового будинку / нежитлової будівлі:

  • Право власності на будинок або нежитлову будівлю (свідоцтво про право на спадщину, договір дарування, договір купівлі-продажу, договір міни, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, договір про надання в безстрокове користування земельною ділянкою для будівництва індивідуального житлового будівництва, рішення суду, свідоцтво про право власності на житло тощо).
  • Технічний паспорт.
  • Довідка з (міськвиконкому, сільради) про прописку (ФОРМА 3), якщо це житловий будинок.
  • Експертно-грошова оцінка (про визначення оціночної вартості).
  • Кадастровий номер земельної ділянки під будинком або нежитловою будівлею (державний акт, договір оренди земельної ділянки, витяг з ДЗК).
  • Свідоцтво про одруження, якщо будинок або нежитлова будівля були придбані в шлюбі.
  • Свідоцтво про розлучення, якщо будинок або нежитлова будівля були придбані в шлюбі, але в даний момент подружжя в розлученні, або після розірвання шлюбу.
  • Свідоцтво про смерть, якщо будинок або нежитлова будівля були придбані в шлюбі, але однин із подружжя помер (і також свідоцтво про одруження, щоб в Договорі і в Службових відмітках вказати, що сторони договору – удівець, або вдова, а копії цих документів залишити у нотаріуса.
  • Свідоцтво про народження дитини (Рішення Органу опіки – дозвіл на міну будинку або нежитлової будівлі). (Якщо в житловому будинку прописані малолітні, або неповнолітні діти, або такі являються співвласниками житлового будинку або нежитлової будівлі).
  • Паспорта (перевірити наявність вклеєних фото при досягненні 25 і 45 років), коди – Сторін.
  • Якщо Сторона (сторони) в шлюбі, то потрібна згода від дружини чи чоловіка (тобто потрібні паспорт і код дружини / чоловіка, а також присутність дружини / чоловіка для підписання цієї згоди у нотаріуса, або надати нотаріально посвідчену заяву про згоду).
  • Якщо стороною / сторонами є юридична особа, то потрібно: Свідоцтво або Виписка з державного реєстру юридичних осіб, Статут, Довідка з статистики, Довідка або Свідоцтво про взяття на податковий облік, Протокол загальних зборів, Витяг з державного реєстру юридичних осіб, Протокол загальних зборів та наказ про призначення на посаду директора, паспорта, коди представників юридичної особи

Перелік документів, необхідних для оформлення договорів міни земельної ділянки:

  • Документ, що підтверджує право власності на земельну ділянку (Державний акт на право власності на земельну ділянку, Свідоцтво про право власності, Свідоцтво про право на спадщину, цивільно-правова угода, Рішення суду тощо).
  • Експертно-грошова оцінка земельної ділянки (про визначення оціночної вартості).
  • Витяг з Державного земельного кадастру.
  • Довідка про відсутність (наявність) обмежень (обтяжень) земельної ділянки.
  • Свідоцтво про одруження, якщо земельна ділянка була придбана в шлюбі.
  • Свідоцтво про розлучення, якщо земельна ділянка була придбана в шлюбі, але в даний момент подружжя в розлученні, або після розірвання шлюбу.
  • Свідоцтво про смерть, якщо земельна ділянка була придбана в шлюбі, але однин із подружжя помер (і також свідоцтво про одруження, щоб в Договорі і в Службових відмітках вказати, що Сторона (сторони) договору – удівець, або вдова, а копії цих документів залишити у нотаріуса.
  • Свідоцтво про народження дитини (Рішення Органу опіки – дозвіл на міну земельної ділянки). (Якщо малолітні або неповнолітні діти являються співвласниками).
  • Паспорта (перевірити наявність вклеєних фото при досягненні 25 і 45 років), коди – Сторін.
  • Якщо Сторона (сторони) договору в шлюбі, то потрібна згода від дружини чи чоловіка (тобто потрібні паспорт і код дружини / чоловіка, а також присутність дружини / чоловіка для підписання цієї згоди у нотаріуса, або надати нотаріально посвідчену заяву про згоду).
  • Якщо стороною / сторонами є юридична особа, то потрібно: Свідоцтво або Виписка з державного реєстру юридичних осіб, Статут, Довідка з статистики, Довідка або Свідоцтво про взяття на податковий облік, Протокол загальних зборів, Витяг з державного реєстру юридичних осіб, Протокол загальних зборів та наказ про призначення на посаду директора, паспорта, коди представників юридичної особи.

Перелік документів, необхідних для оформлення договорів міни транспортного засобу та іншого рухомого майна

  • Право власності на транспортний засіб або інше рухоме майно (Техпаспорт, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, з відміткою ДАІ про зняття з обліку – для транспортних засобів), (свідоцтво про право на спадщину, договір дарування, договір купівлі-продажу, договір міни, свідоцтво про право власності, рішення суду тощо – для іншого рухомого майна).
  • На легкові автомобілі, мотоцикли, мопеди – Експертно-грошова оцінка про визначення оціночної вартості або середньоринкова вартість за вибором платника податку; На інші транспортні засоби та інше рухоме майно – Експертно-грошова оцінка про визначення оціночної вартості.
  • Свідоцтво про одруження, якщо транспортний засіб або інше рухоме майно були придбані в шлюбі.
  • Свідоцтво про розлучення, якщо транспортний засіб або інше рухоме майно були придбані в шлюбі, але в даний момент подружжя в розлученні, або після розірвання шлюбу.
  • Свідоцтво про смерть, якщо транспортний засіб або інше рухоме майно були придбані в шлюбі, але однин із подружжя помер (і також свідоцтво про одруження, щоб в Договорі і в Службових відмітках вказати, що Сторона (сторони) договору – удівець, або вдова, а копії цих документів залишити у нотаріуса.
  • Свідоцтво про народження дитини (Рішення Органу опіки – дозвіл на міну транспортного засобу або іншого рухомого майна) (Якщо малолітні або неповнолітні діти являються співвласниками транспортного засобу або іншого рухомого майна).
  • Паспорта (перевірити наявність вклеєних фото при досягненні 25 і 45 років), коди – Сторін.
  • Якщо Сторона (сторони) договору в шлюбі, то потрібна згода від дружини чи чоловіка (тобто потрібні паспорт і код дружини / чоловіка, а також присутність дружини / чоловіка для підписання цієї згоди у нотаріуса, або надати нотаріально посвідчену заяву про згоду).
  • Якщо стороною / сторонами є юридична особа, то потрібно: Свідоцтво або Виписка з державного реєстру юридичних осіб, Статут, Довідка з статистики, Довідка або Свідоцтво про взяття на податковий облік, Протокол загальних зборів, Витяг з державного реєстру юридичних осіб, Протокол загальних зборів та наказ про призначення на посаду директора, паспорта, коди представників юридичної особи.

Перелік документів, необхідних для оформлення договорів міни корпоративних прав / частки в статутному капіталі

  • Свідоцтво або Виписка з державного реєстру юридичних осіб, Статут, Довідка з статистики, Довідка або Свідоцтво про взяття на податковий облік, Протокол загальних зборів про міну, Витяг з державного реєстру юридичних осіб.
  • Свідоцтво про одруження, якщо статутний капітал сформовано в шлюбі.
  • Свідоцтво про розлучення, якщо статутний капітал сформовано в шлюбі, але в даний момент подружжя в розлученні, або після розірвання шлюбу.
  • Свідоцтво про смерть, якщо статутний капітал сформовано в шлюбі, але однин із подружжя помер (і також свідоцтво про одруження, щоб в Договорі і в Службових відмітках вказати, що Сторона (сторони) договору – удівець, або вдова, а копії цих документів залишити у нотаріуса.
  • Свідоцтво про народження дитини (Рішення Органу опіки – дозвіл на міну) (Якщо малолітні або неповнолітні діти являються співвласниками).
  • Паспорта (перевірити наявність вклеєних фото при досягненні 25 і 45 років), коди – Сторін.
  • Якщо Сторона (сторони) договору в шлюбі, то потрібна згода від дружини чи чоловіка (тобто потрібні паспорт і код дружини / чоловіка, а також присутність дружини / чоловіка для підписання цієї згоди у нотаріуса, або надати нотаріально посвідчену заяву про згоду).
  • Якщо стороною / сторонами є юридична особа, то потрібно: Свідоцтво або Виписка з державного реєстру юридичних осіб, Статут, Довідка з статистики, Довідка або Свідоцтво про взяття на податковий облік, Протокол загальних зборів, Витяг з державного реєстру юридичних осіб, Протокол загальних зборів та наказ про призначення на посаду директора, паспорта, коди представників юридичної особи.

Сторони договору міни

Сторона договору міни – фізична особа, яка має достатній обсяг дієздатності, чи юридична особа, для якої відчуження майна за договором міни відповідає цілям її діяльності.

Кожна зі сторін у договорі є одночасно продавцем і покупцем.

Права покупця (продавця):

♦ вимагати передачі товару від продавця відповідно до умов договору.

Обов’язки продавця (покупця):

♦ передати товар;

♦ забезпечити якість товару, переданого покупцеві відповідно умов договору;

♦ попередити покупця про відомі продавцю недоліки товару, а також про права третіх осіб на проданий товар;

♦ зберігати проданий товар, якщо право власності переходить до покупця раніше його передачі.

Зміна або розірвання договору міни

Зміна або розірвання договору міни допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. На вимогу однієї зі сторін договір міни може бути змінено або розірвано за рішенням суду у разі істотного порушення договору другою стороною (частини першої та другої статті 651 ЦК України).

Зміна договору міни є зміна зобов’язань сторін відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. Розірвання договору міни тягне за собою припинення зобов’язання його сторін. При цьому сторони не мають права вимагати повернення того, що було виконане ними за договором до моменту його зміни чи розірвання, якщо інше не встановлено договором або законом (частини перша, друга та четверта статті 653 ЦК України).

Договір міни визнається недійсним, якщо він порушує загальні вимоги статті 203 ЦК України, додержання яких є необхідним для чинності правочину. У такому випадку відповідно до частини першої статті 216 ЦК України кожна зі сторін зобов’язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання договору міни, а в разі неможливості такого повернення – відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.

Особливості зовнішньоекономічного бартеру, як різновиду договору міни

Відповідно до положень ЦК України поняття “міни” та “бартеру” є тотожними.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності” товарообмінна (бартерна) операція у галузі зовнішньоекономічної діяльності – це один із видів експортно-імпортних операцій, оформлених бартерним договором або договором із змішаною формою оплати, яким часткова оплата експортних (імпортних) поставок передбачена в натуральній формі, між суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності України та іноземним суб’єктом господарської діяльності, що передбачає збалансований за вартістю обмін товарами, роботами, послугами в будь-якому поєднанні, не опосередкований рухом коштів у готівковій або безготівковій формі.

Відповідно до Закону України “Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності” з метою створення умов для забезпечення еквівалентності обміну, а також для митного обліку, визначення страхових сум, оцінки претензій, застосування санкцій за бартерними договорами передбачена оцінка товарів.

Умовою еквівалентності обміну за бартерним договором є обмін товарами (роботами, послугами) за цінами, що визначаються суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності України на договірних засадах з урахуванням попиту та пропозиції, а також інших факторів, які діють на відповідних ринках на час укладення бартерних договорів.

Товари, що імпортуються за бартерним договором, підлягають ввезенню на митну територію України у строки, зазначені в такому договорі, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (дати оформлення митної декларації на експорт) товарів, що фактично експортовані за бартерним договором, а в разі експорту за бартерним договором робіт і послуг – з дати підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг. Датою ввезення товарів за бартерним договором на митну територію України вважається дата їх митного оформлення (дата оформлення митної декларації на імпорт), а в разі імпорту за бартерним договором робіт або послуг – дата підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг (ч. 1 ст. 2 Закону України “Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності”).

Порушення суб’єктом зовнішньоекономічної діяльності України встановлених законом строків ввезення товарів (виконання робіт, надання послуг), що імпортуються за бартерним договором, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3% вартості неодержаних товарів (робіт, послуг). При цьому загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати розміру заборгованості.

Якщо ж заборгованість за бартерним договором виникла через обставини непереборної сили або форс-мажору, передбачені Законом України “Про регулювання товарообмінних (бартерних) операцій у галузі зовнішньоекономічної діяльності”, строки зупиняються і пеня за їх порушення протягом дії цих обставин не стягується.

Якщо у вас залишилися питання щодо договору міни, ви можете записатися на консультацію з юристом, який спеціалізується на цивільному праві. Це допоможе вам зрозуміти всі нюанси та правові аспекти, а також уникнути можливих ризиків.

Бронюй зустріч з юристом, щоб отримати професійну консультацію та впевненість у вашому правовому рішенні.

Залишились питання? Забронюй онлайн зустріч