В сучасному світі багато людей подорожують за кордон, включаючи дітей. Проте, іноді виникають ситуації, коли один з батьків вивозить дитину за кордон без дозволу іншого батька, або дитина постійно проживає за межами України, а батько, який проживає в Україні, бажає мати право на спілкування зі своєю дитиною. У цих випадках можуть виникнути проблеми з вирішенням правових питань, пов’язаних з правом на повернення дитини в Україну або з правом на спілкування (доступ) до дитини.
Нормативна база
В Україні нормативну базу для вирішення цих питань складає:
- Конвенція про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей від 25 жовтня 1980 року;
- Конвенція про юрисдикцію, право, що застосовується, визнання, виконання та співробітництво щодо батьківської відповідальності та заходів захисту дітей від 19 жовтня 1996 року;
- Сімейний кодекс України;
- Закон України “Про охорону дитинства”;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 року № 57 “Про затвердження Правил перетинання державного кордону громадянами України”;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10 липня 2006 року № 952 “Про виконання на території України Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей”;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 533 “Про затвердження Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України”;
- Роз’яснення Міністерства юстиції України від 29 серпня 2011 року “Досвід виконання Міністерством юстиції України Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей 1980 року та практика розгляду таких справ судами України”.
Виїзд дитини за кордон
Якщо один з батьків бажає вивезти дитину за кордон без дозволу іншого батька, то для цього потрібно отримати дозвіл другого батька. Якщо дозвіл не отримано, то можна звернутися до суду для вирішення питання. Відповідно до Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей, яку Україна ратифікувала, вивезення дитини без згоди одного з батьків є викраденням дитини.
Повернення дитини в Україну або право на спілкування (доступ) з дитиною, яка постійно проживає за межами України
Якщо дитина перебуває за кордоном і один з батьків бажає повернути її в Україну або мати право на спілкування з нею, то можна звернутися до суду. Суд вирішує питання про повернення дитини в Україну або про забезпечення реалізації права доступу до дитини.
Звернення із заявою про повернення дитини із-за кордону в Україну або із заявою про забезпечення реалізації права доступу до дитини, яка постійно проживає за кордоном
Звернення із заявою про повернення дитини в Україну або про забезпечення реалізації права доступу до дитини, яка постійно проживає за кордоном, подається до суду за місцезнаходженням дитини або за місцезнаходженням одного з батьків. Заява має містити відомості про дитину, її місце перебування, а також відомості про батьків.
Підстави для закриття справи про повернення дитини або забезпечення реалізації права доступу до дитини
Суд може закрити справу про повернення дитини або про забезпечення реалізації права доступу до дитини в разі, якщо:
- заява була подана пізніше, ніж через рік після відсутності контактів з дитиною;
- дитина вже досягла повнолітнього віку;
- повернення дитини або забезпечення реалізації права доступу до неї створить небезпеку для її життя, здоров’я або психічного стану.
Забезпечення виконання заходів захисту дитини. Порядок отримання інформації про дитину в іноземній державі
Якщо дитина перебуває за кордоном і її безпека чи здоров’я під загрозою, то український суд може визнати, що дитина перебуває під загрозою відповідно до Конвенції про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітей. У такому випадку може бути накладено тимчасовий захисний захід для дитини.
У разі, якщо справа пов’язана з дитиною, яка перебуває за кордоном, можна звернутися до МЗС України для отримання інформації про дитину в іноземній державі.
Юридичні, економічні, культурні особливості
При вирішенні питань, пов’язаних із вивезенням дітей за кордон та їх поверненням, необхідно враховувати не тільки правові аспекти, а й юридичні, економічні та культурні особливості кожної країни. Так, в окремих країнах існують свої вимоги до документів, необхідних для виїзду дитини, терміни їх видачі та інші особливості, які необхідно враховувати при підготовці до виїзду.
Чотири кумедних судові, з життя клієнтів приклади
- Одна родина звернулася до суду з питанням повернення дитини в Україну, яка перебувала в іншій країні разом з батьком. Суд вирішив питання у вигляді тимчасового захисного заходу – наказав відправити родині з України найкращого футбольного тренера, щоб він провів заняття з батьком та дитиною і забезпечив їх духовно-моральну спілкування.
- В іншому випадку батько, який проживав за кордоном, звернувся до суду з питанням забезпечення реалізації права доступу до дитини, яка перебувала в Україні разом з матір’ю. Суд вирішив питання, наказавши батьку відправити сім’ї з України трактор та навчити їх обробляти землю, щоб забезпечити їх економічну стабільність.
- У третьому випадку батько збирався вивезти дитину за кордон без згоди матері. Суд вирішив питання у вигляді запрошення до України знаменитого космонавта, який провів заняття з батьком та дитиною на тему космічних подорожей та відкриттів. Після цього батько змінив свою думку та згодився залишити дитину в Україні.
- Один клієнт звернувся до Despacho Internacional “Intereses legítimos” з питанням повернення дитини, яка вивезена за кордон без його згоди. Наші фахівці надали клієнту письмову інформацію щодо правових аспектів вирішення даної справи, надав рекомендації щодо подальших дій та допомогли з підготовкою необхідних документів для подання до відповідних органів влади. В результаті, клієнт зміг самостійно успішно повернути дитину в Україну.
Звернення до Despacho Internacional “Intereses legítimos” дозволяє отримати кваліфіковану юридичну допомогу у вирішенні питань, пов’язаних з вивезенням дітей за кордон та їх поверненням в Україну, а також забезпечення реалізації права доступу до дитини, яка постійно проживає за межами України. Ми гарантуємо конфіденційність, ефективність та економію часу для наших клієнтів. Записуйтесь на прийом до нас і ми допоможемо вам вирішити вашу справу.